Прочитај ми чланак

ЗАВЕЈАНА СРБИЈА: Држава због снега у јануару паралисана – опозиција тражи оставке

0

Због обилних снежних падавина у скоро свим деловима земље на снази је црвено метео упозорење, а саобраћај је успорен и отежан.

Црвени метео аларм значи да су прогнозиране веома опасне временске појаве које могу проузроковати велику штету и бити веома опасне по безбедност људи и животиња.

Снег у већем делу земље пада више од 24 сата, а у појединим местима достигао је висину од 40, па и до 70 центиметара.

Шеф стручног штаба за чишћење снега „Путева Србије“ Зоран Стоисављевић изјавио је за РТС да су путеви првог и другог приоритета у целој земљи проходни, као и путеви трећег приоритета на којима и даље има мало снега.

Према његовим речима, једини непроходни пут је онај који води ка Голији.

Он је додао да је ангажовано 1.200 возила и машина, а снег у целој земљи у само једној смени чисти 2.200 људи.

У Београду је нападао снег висине око 40 центиметара, саобраћај је отежан уз повремене застоје, а поједине приградске линије су скраћене.

Чисте се претежно улице првог приоритета, а екипе за чишћење снега су у четвртом степену ангажовања.

У планинским пределима неопходна је опрезна вожња и зимска опрема.

На путу Краљево-Рашка, скретање за Копаоник прекривено је снегом који наноси јак ветар, а употреба ланаца препоручује се од Јошаничке бање до ски-центра.

Како се наводи, грађанима се саветује да очисте снег испред својих зграда и кућа, али да га не наносе на коловоз.

Весићев извештај о стању у Београду

Снег непрекидно пада у Београду више од 20 сати, али се од поднева може очекивати престанак падавина.

Представници градске власти кажу да јавни превоз у таквим отежаним условима добро функционише, те да ће четири сата по престанку падавина бити очишћене све улице првог приоритета.

На снази је црвени метеоаларм, све екипе и механизација „Београдпута“ су ангажовани и на снази је четврти, највиши степен приправности, улице су проходне, а само 11 линија градског превоза су скраћене или преусмерене, док је полиција зауставила теретни саобраћај аутопутем кроз Београд.

„Тражимо хитне оставке Радојичића и Весића“

Одборничка група Савез за Србију затражила је хитне оставке градоначелника Београда Зорана Радојичића и његовог заменика Горана Весића. То је затражено после колапса у Београду због снежних падавина.
Заменик шефа одборничке групе „Савез за Србију“ у Скупштини Града Београда и потпредседник Народне странке Никола Јовановић у писаној изјави је навео да никад у савременој историји Београда грађани нису били принуђени да због снега пешке прелазе мостове, нити је саобраћај обустављан у главним улицама, као што је то јуче био случај.
„Градска власт је јуче пре подне успела да остане без индустријске соли, па су почели да бацају обичну со, што је прави узрок колапса у послеподневним часовима. Ноћас су користили калцијум хлорид, који се иначе баца само на температурама испод минус 10“, навео је Јовановић. Он је казао и да изјаве Радојичића и Весића попут оних да их метеоролози нису обавестили да у јануару пада снег, или да су за колапс у граду криве климатске промене, само потврђују да се ради о особама недостојним за обављање највиших функција у главном граду Србије.

„У отежаним условима, градски превоз добро функционише. У овом тренутку имамо скраћених или преусмерених само 11 линија“, рекао је за Танјуг заменик градоначленика Београда Горан Весић, који је с председником Скупштине града Николом Никодијевићем од јутрос на терену.

Навео је да линија 403 иде до цркве у Зуцама, линија 405 саобраћа Авалским путем уместо Кумодрашком, линија 409 иде до Спомен-парка Јајинци, линије 76 и 77 не иду до своје окретнице, 521 иде до старе окретнице у Железнику, линије 58 и 88 не иду кроз Улицу Лоле Рибара већ паралелном улицом, док линије 52, 53 и 56 не окрећу на Зеленом венцу већ на старој Железничкој станици.

„Било је јутрос мањих проблема с тројелбуским линијама 28, 40 и 41 у Таковској улици. Био је проблем на контактној мрежи који је решен. У овом тренуку имамо проблем у Булевару краља Александар с трамвајима, такође у питању је контактна мрежа што решавамо“, рекао је Весић.

У једном трентуку је, додаје, било застоја и у Милентија Поповића и Милутина Миланковића на Новом Београду, али је то такође успешно решено.

„У овом тренутку градски превоз функционише добро, с обзиром на висину падавина и на читаву ситуацију у граду. Пало је преко 30 центиметара снега у самом у центру града“, рекао је Весић.

Како је навео, полиција је зауставила теретни саобраћај аутопутем кроз Београд, па се теретњаци заустављају на Остружници и на наплатној рампи Врчин одакле не могу да возе даље да се не би препречили и зауставили саобраћај на аутопуту.

Каже и да је ноћас било проблема јер су се преврнула и два камиона „Београдпута“, али је срећом све прошло без последица по људе.

Весић је навео да је јуче било проблема у Београду од 14 до 20 сати, пошто је увек у шпицу у Београду, посебно петком, појачан интензитет саобраћај јер камиони нису могли да чисте снег због колона аутомобила.

Тада је, додаје, било проблема на Мостарској петљи, на мосту на Ади, у Радничкој, Војислава Илића, Римској, Ритопеку, Винчи, Болечу и Вељка Дугошевића, као и у Чингријиној и Кнеза Вишеслава.

„Али су сви ти проблеми решавани заједно са саобраћајном полицијом. Наша предузећа су долазила и извлачила те камионе и аутобусе који су се препречили и што је могуће брже успоставили смо саобраћај“, рекао је Весић.

Апеловао је на грађане да док трају падавине не користе возила уколико не морају како би службе лакше могле да обаве свој посао.

Од осам сати јутрос, каже Весић, на улицама је додатних 1.800 људи из других комуналних предузећа, Топлане, Водовода, Паркинг сервиса, Чистоће и Зеленила, који чисте тротоаре шире од пет метара, прилазе јавним службама као што су прилази домовима здравља и школама, паркове и аутобуска стајалишта.

„За чишћење користиће око 370 мањих возила тако да заједно с људима који раде у Паркнг сервису, ми имамо скоро 2.100 људи на улици. Комплетна механизација и све што имамо се налази на улици како би град био чист“, рекао је Весић.

Он је оценио да ће након престанка снежних падавина све улице првог приоритета бити потпуно чисте у року до четири сата, а потом ће почети чишћење и улица другог приоритета.

„Сви смо на терену како би град функционисао“, поручио је Весић.

Председник Скупштине града Никола Никодијевић је, подсетивши да снег у континуитету пада више од 20 сати, рекао да је зато отежано кретање саобраћаја у Београду, али и навео да су улице проходне иако нису очишћене од снега.

„Од јуче у шпицу па до јутрос било је отежаног кретања саобраћаја на појединим линијама с обзиром да наши камиони у шпицу у 17 сати петком нису могли да се крећу несметано улицама већ су стајали у колонама. То је створило одређене проблеме у саобраћају на појединим деоницама“, рекао је Никодијевић за Танјуг.

Оно што је, додаје, јуче било најургетније били су Мостарска петља, Мост на Ади, Радничка улица, Војислава Илића, Ритопек, Винча, Болеч.

„То су места где генерално имамо проблем са саобраћајем када су снежне падавине. Све екипе ‘Београдпута’ ангажоване су на чишћењу београдских улица, преко 145 камиона и 270 радника радника у једној смени“, навео је Никодијевић.

Каже да је током ноћи бачено 550 тона соли и више од 200 тона каменог агрегата.

„Наставићемо да чистимо улице, али се не може очекивати да оне буду потпуно очишћене све док снег не престане да пада. Када престану снежне падавине, што очекујемо према прогнозама око 12 сати, имамо четири сата да очистимо улице првог приорита и након тога 48 сати да очистимо улице другог приоритета“, рекао је Никодијевић.

Навео је да је од јутрос ситуација боља него јуче, с обзиром да је субота и мањи је интензитет саобраћаја, па екипе неометано могу да обављају свој посао.

Ни аутопут није очишћен, камоли споредне улице

Снег који је падао целе ноћи, овог јутра задаје главобоље свима. Улице су неочишћене, а метеоролози најављују наставак падавина.
Баново брдо, Жарково, Видиковац и Миријево су највећа препрека како за возила градског превоза, тако и за таксисте.
– Имамо више позива него претходних дана, излазимо у сусрет грађанима колико можемо, али је баш проблем возачима јер улице нису очишћене. Ни ауто-пут није очишћен, не смемо да посмислимо шта је се са споредним улицама – рекли су из Београдског таксија.
Аутобуси 27е, 25п и 79 јутрос нису окретали на окретници Миријево 4, већ су то радили на окретници Миријево 3.
– Разлог је велика узбрдица и неочишћен пут – коментаришу возачи ГСП-а.
На Бановом брду неочишћен снег овог јутра задаје муку возачима. У Улици пилота Михајла Петровића која спаја Видиковац и Раковицу један аутобус се зауставио на узбрдици и блокирао саобраћај на десетак минута.
– Успео је да се помери мало да се не прави колона, али је хаос на улицама – јављају репортери.
Проблем са снегом који и даље пада имају и пешаци, јер су тротоари неочишћени, а висина снежног покривача је око 20 центиметара.

„Све екипе ‘Београдпута’ су на терену заједно са екипама и других јавних предузћа. Имамо довољан број дежурних екипа у Београдским електранама и Београдском водоводом. Срећом, нема већих хаварија и кварова на мрежама. Београдске електране имају 24-часовно грејање у оваквим временским условима када је температура током читавог дана испод нуле“, рекао је Никодијевић.

Србија завејана, на снази црвени метео аларм

Снег променљивог интензитета јутрос пада у целој земљи, тако да се очекује још и до 15 центиметара снега, а због појачаног северозападног ветра може доћи ће до стварања снеžних наноса, па је саобраћај успорен и отежан, саопштио је Ауто-мото савез Србије (АМСС). Према упозорењу Републичког хидрометеоролошког завода, очекују нове снежне падавине у већини крајева земље, осим на северу Војводине.

У централним и западним крајевима земље, као и на подручју Београда, очекује се повећање висине снежног покривача током преподнева.

Такође, према упозорењу, због појачања северозападног ветра, доћи ће до стварања снежних наноса.

На крајњем северу Војводине очекује се киша која ће се понегде ледити на тлу, у суботу крајем дана и током ноћи.

АМСС упозорава возаче да морају бити спремни на отежане услове вожње са угаженим снегом на коловозу и могућом поледицом, али и ледом због нижих температура, тако да морају да користе зимску опрему.

Према последњим информацијама добијеним од ЈП „Путеви Србије“ и Управе граничне полиције на наплатним станицама и на путничким терминалима на граничним прелазима нема дужих задржавања.

Теретна моторна возила на Хоргошу, према Мађарској, чекају 240 минута. 

Због обилних снежних падавина у скоро свим деловима земље на снази је црвено метео упозорење што значи да су прогнозиране веома опасне временске појаве које могу проузроковати велику штету и бити веома опасне по безбедност људи и животиња.

Снег у већем делу земље пада више од 24 сата, а у појединим местима достигао је висину од 40, па и до 70 центиметара.

Шеф стручног штаба за чишћење снега „Путева Србије“ Зоран Стоисављевић изјавио је за РТС да су путеви првог и другог приоритета у целој земљи проходни, као и путеви трећег приоритета на којима и даље има мало снега.

Према његовим речима, једини непроходни пут је онај који води ка Голији.

Он је додао да је ангажовано 1.200 возила и машина, а снег у целој земљи у само једној смени чисти 2.200 људи. 

У Београду је нападао снег висине око 40 центиметара, саобраћај је отежан уз повремене застоје, а поједине приградске линије су скраћене.

Чисте се претежно улице првог приоритета, а екипе за чишћење снега су у четвртом степену ангажовања.

У планинским пределима неопходна је опрезна воžња и зимска опрема.

На путу Краљево-Рашка, скретање за Копаоник прекривено је снегом који наноси јак ветар, а употреба ланаца препоручује се од Јошаничке бање до ски-центра.

Како се наводи, грађанима се саветује да очисте снег испред својих зграда и кућа, али да га не наносе на коловоз.

На најоптерећенијим путним правцима I приоритета/А категорије одржавања коловози су влажни у нижим пределима, снега има местимично у расквашеном стању до 5 cm на територији , Бачке, Београда, Чачка, Ивањице, Колубаре, Косова, Крагујевца, Крушевца, Ниша, Новог Пазара, Новог Сада, Панчева, Пожаревца, Пожеге, Руме, Суботице, Ужица, Ваљева, Врања, Зајечара, Зрењанина.

У Бору протест смрзавање и протест због снега

У Бору, од петка цео дан нема грејања, па су због тога грађани овог места изашли синоћ и у протестну шетњу.

Тим поводом ЈКП Топлана Бор издала је саопштење за јавном због проблема са испоруком топлотне енергије у којем се овештава јавност да због проблема у шутевима и повећане влажности угља условљене великом количином падавина, дошло је до прекида у раду на котлу ВК2, што је условило смањен интензитет у испоруци топлотне енергије према граду.

У саопштењу се даље наводи и да топлана спроводи све неопходне мере за стабилизацију грејања, а нормализација грејања очекује се током суботе, у поподневним сатима.

„Рачуни за грејање за овај месец биће умањени свим корисницима грејања. Топлана предузима све мере како би се грејање што пре стабилизовало, а грађани ће о свему бити благовремено обавештени. Захваљујемо се корисницима ма стрпљењу и разумевању”, на крају стоји у саопштњу борске топлане.

Народна странка затражила оставку директора Топлане у Бору

Градски одбор Народне странке (НС) у Бору затражио је данас од директора Јавно-комуналног предузећа “Топлана” Милутина Симића да “одмах” поднесе оставку, збок, како је наведено у саопштењу ове странке, “лоших ствари које се понављају годинама, а због чега грађани Бора трпе и ове као и претходних зима”.

НС је оценила је “то је најмање што треба да уради у интересу града Бора”.

“Нагомилани проблеми не треба да оптерећују грађане који се и ове зиме смрзавају у многим деловима града, а школе због здравља деце морају скратити часове. Набавка угља је била табу тема, али су обећања и хвалисање директора Топлане, да ће грејна сезона бити одлична, била свима видљива. Велики број потрошача се искључио са система, међу њима и представници власти, чак и један директор ЈКП”, наведено је у данашњем саопштењу за јавност.

Народна странка није задовољна објашњењем да је за лоше грејање крив мокар угљем и да то “не сме бити разлог да се не преузме одговорност”.

Према њиховим речима “сами радници Топлане знају о каквом се лошем угљу ради и да је за то одговоран директор”.

“Ако директор Топлане не поднесе оставку, онда то МОРА да уради градоначелник града Бора Александар Миликић који је предложио Симића, и који је тражио од Симића да Топлана омогући непрекидно грејање. Сведоци смо да су у многим деловима града радијатори млаки, а да се увече грејање искључује.

Много је лажи годинама од стране власти сервирано, истина излази на видело иред је да бар неко покаже одговорност”, наводи се у саопштењу НС-а.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!