Прочитај ми чланак

ЗАШТО ЈЕ СРБИЈА НА ЗАПАДУ: Тимок није Урал господо из РТС-а (Мапе)

0

Од када су се појавиле, од давнина, географске карте тј. мапе, злата су вределе. Објективно и сажето много тога су показивале те су због тога понекад представљале и најстроже чуване државне тајне.

И данас карте много тога показују и доказују те су се због бројности информација које садрже поделиле према темама на које се односе па тако на пример имамо: географске, историјске, политичке, статистичке, карте биљног и животињског света, поморске, подводне, свемирске, карте надморских висина, рељефне карте, подземне, демографске, итд. итд.

Али, звог тога што су оне објективан документ, карте нам показују како оно што желимо да видимо, што нам прија, што је у нашу корист, тако и оно што не желимо да видимо, што нам не прија, што је на нашу штету.

У данашњем свету, свету са неслућеним развојем информатике, електронике и графике, са мапама може и да се манипулише тј. да се нешто потенцира а да се нешто прикрива. Понекад, мапе за некога и за неке могу да буду толико непријатне да се њихово објављивање и забрањује од стране власти.

За све напред речено ево и неколико примера:

1. Да мапа може много тога да открије и да за неке може да буде веома непријатна доказује и следећа карта територијалног ширења државе Црне Горе од почетка 19. па до почетка 20. века.

Посматрајући карту одмах се уочава, данас огромној већини нашег народа непознат податак, да је Црна Гора у Краљевину Срба Хрвата и Словенаца тј. у Југославију унела поприличан део територије данашњег Космета. Целу Метохију па све источно мало преко линије Ђаковица-Злокућани. Међутим, већ двадесетогодишња црногорска власт много пута је јавно саопштила да је се питање Косова не тиче и да је то унутрашња ствар Србије.

istorijska karta crne gore d

Дакле, из ове карте и из њиховог става о Космету много тога негативног за црногорску власт може да се каже. Очигледно је такође да има и много тога непријатног да се уочи и за данашњу Црну Гору а пре свега то да она није унела у Југославију јадранску обалу од Сутомора па све на северозапад до изнад бококоторског залива до границе са Хрватском већ да је та обала унешена у Југославију као територија Аустро-Угарске.

Шта мислите да ли ће баштиници и присталице Хабзбурга и Аустро-Угарске када Црна Гора постане проблем, питање, а постаће засигурно пре или касније, да јавно кажу да их се питање Црне Горе не дотиче? Свакако да неће већ ће упорно и непрестано да истичу своје историјско право на те некадашње своје територије.

2. Да карта, која је непријатна за властодржце може и да се сакрије и да се забрани њено приказивање, најбоље доказује то да нигде у историјским књигама некадашње Југославије, барем ја нисам успео да пронађем војну карту из Другог светског рата која заједно приказује и фронт Црвене Армије у Мађарској и Аустрији и фронт ЈНА у Срему, нормално оба против фашиста, почетком априла 1945. године.

Иако нисам успео да нађем такву карту (ко је има молио бих га да ми је пошаље) ипак сам успео да нађем наредну фотографију.

Дакле, 8. априла 1945. године, четири дана пре пробоја Сремског фронта од стране ЈНА који се догодио 12. априла 1945. године Црвена Армија је већ водила уличне борбе кудикамо западније тј. у Бечу. Из тога се да закључити да је цео наш Сремски фронт био са војног аспекта апсурдан, да је био пре свега политички пројекат јер би га једна једина совјетска већа јединица продором из околине Беча на југ засигурно урушила. Све то негира послератну тврдњу титоиста да смо се сами ослободили од Немаца и њихових сателита и обесмишљава велике жртве, погибију српске младежи на Сремском фронту. Вероватно због свега тога наведену војну карту нисам успео ни да нађем.

sovetski vojnici u becu 1945

3. Е сада да видимо како се у савременом добу манипулише са географским картама зарад интереса власти и њених политичких опредељења и циљева и то нигде другде него баш на српској државној телевизији, на РТС-у, и то ни мање ни више него када се саопштава временска прогноза. Следеће две мапе Европе приказиване су 28. 29. и 30. новембра 2012. године пре подне кад год је саопштавана временска прогноза а вероватно и много пута пре тога само што ја на то нисам обраћао пажњу. Приказују се и даље све до дана данашњег.

На почетку временске прогнозе на РТС-у приказивана је следећа карта Европе:

karta srbije rts d

Пошто се ради о временској прогнози за Србију и то још на њеној државној телевизији зар не би било нормално, сасвим у реду, да је Србија у центру пажње, да се њена територија налази у средишту карте?

Међутим, није тако. Наиме, од источне границе Србије па до источног краја мапе је 4 мм док од западне границе Србије па до западног краја мапе има 62 мм. Дакле, на приказаној географској карти сем територије Србије лево и десно постоји још укупно 66 мм слободног простора али уместо да буде подједнако подељен, са обе стране по 33 мм, цела Србија приказана је скроз на источној страни карте Европе. Да би се Србија приказала у центру карте, да би била у центру пажње јер се о прогнози времена за њу и ради, морају обе вертикалне ивице карте, и лева и десна, да се помере за по 29 мм (33-4) у десно тј. на исток. У објективној, непристрасној карти сада би лева вертикала ишла линијом Холандија – западна Швајцарска – западна обала Сардиније, а десна вертикалом средишњи Крим – западна обала Кипра као на следећој карти:

karta srbije rts 2

Дакле, на РТС-у је неко карту Европе са обе стране намерно померио на запад за читавих 87,87% (29:33) те грађанима Србије помоћу ње показује ближе и даље наше западне комшије све до Шпаније док нам са источне стране приказује само најближи комшилук, западну Румунију и западну Бугарску, а даљње комшије на истоку као да уопште и не постоје. Сасвим случајно зар не? По њима у Србији и време зависи само од Запада док источни ветрови такође уопште не постоје.

Да пређемо сада на другу карту Европе која се за време исте временске прогнозе за Србију приказује на РТС-у на ТВ екрану одмах после прве од тренутка када се приказује спикеркина цела фигура. Карта број 2а.

Поново Србија није у центру карте иако се ради о прогнози времена за њу. Од источне границе Србије до источног краја карте имамо 34 мм а од западне границе Србије до западног краја карте имамо 91 мм. Укупна ширина карте ван територије Србије износи 125 мм те да би се Србија налазила у средишту карте требало би са обе њене стране да буде слободног простора од по 62,5 мм. Да бисмо то постигли морамо оба вертикална граничника карте да померимо на исток за 28,5 мм (34 + 28,5 = 62,5).

mape srbije rts 3

Када то урадимо, западна лева ивица карте Европе помера се са Атланског океана на вертикалу средишња Ирска – западни крај Пиринеја а источна, десна ивица карте помера се са вертикале источни Крим – западни Кипар на средишњи део Кавказа. Карта 2 б.

Дакле, неко из РТС-а је намерно предзадњу карту померио на запад у односу на Србију за 45,6% (28,5:62,5) те је за толико Запад више, а Исток мање приказан него што је објективно.

Ето како може да се манипулише и са географским картама а све у циљу угуравања Србије у Европску Унију тј. у Западну Европу. Из ових кратких а истинитих анализа види се колико су власт и њени медији у Србији окренути и опседнути Западном Европом, а колико истовремено занемарују и подцењују Источну Европу. Скоро да за њих она уопште и не постоји.

На њихову несрећу, Србија је ту где јесте, буквално у централном делу континента, подједнако близу и Западној и Источној Европи ако под Европом подразумевамо, како су нас још у основној школи учили, континент уоквирен Атланским океаном, Средоземним морем, Црним морем, Кавказом и планином и реком Урал.

mape srbije rts 4 d

Невероватно је да идеолошка и политичка опредељеност и заслепљеност могу да утичу и на географију и на картографију. Властодршци Србије опседнути Западом преко програма државне телевизије приморавају целокупно њено становништво да гледа само у западну Европу, да њихови погледи буду сваког дана на свим ТВ вестима и у свим ТВ Дневницима упрти само на запад.

На крају, да не би неки критичари ово моје писаније одбацивали позивајући се на теорију завере, подсетио бих их да од 5. октобра 2000. године па до дана данашњег сви званичници Вашингтона и Брисела непрестано сврставају Србију међу земље Западног Балкана, мада је свима онима који имају иоле знања познато да се још од Римског Царства граница између Истока и Запада на Балкану увек налазила на реци Дрини те да Србија ни географски ни историјски ни култоролошки ни верски, никада није припадала Западном Балкану док се данас простире чак и изван, изнад Балкана односно северно од Саве и Дунава.

Извор: Србин.инфо – Алекса Мијаиловић

ОВАЈ ЧЛАНАК ЈЕ ДЕО АУТОРОВЕ КЊИГЕ „ПЛИШАНА ПРЕВАРА 2“, КОЈУ МОЖЕТЕ НАРУЧИТИ НА ТЕЛЕФОН: 064/496-18-30, ПО ЦЕНИ ОД 700 ДИНАРА, ИЛИ ЈЕ МОЖЕТЕ КУПИТИ У БОЉЕ СНАБДЕВЕНИМ КЊИЖАРАМА У БЕОГРАДУ (по нешто вишој цени).