Прочитај ми чланак

Мед топи сало

0

Иако невероватно звучи, заиста је истина да мед може помоћи особама са прекомерном телесном тежином да здравствено безбедно мршаве.
Сви досадашњи напори науке да направи препарат који ће омогућити да гојазни мршаве на здравствено исправан начин нису уродили плодом. У помоћ је позван мед, узимањем пред спавање.

Као и сва савршена и генијална решења великих проблема, и објашњење за овај ефекат је једноставно. Мед садржи висок проценат фруктозе. Однос глукозе и фруктозе у меду је отприке 1:1. Сличан однос је и у воћу, али га воће садржи у знатно мањим количинама. Зато је мед погоднији, јер се исти ефекат добија конзумирањем веома мале количине меда, свега неколико кашичица или једна пуна супена кашика пред спавање.

Ако ниво глукозе у крви није стабилан и концентрација пада, луче се адренални стресни хормони који се труде да поново стабилизују поремећени ниво глукозе. Ти хормони инхибишу опоравак.

Масти тада остају затворене у масном ткиву. А мишићи се деградирају да би се створила глукоза за мозак. Али ако је јетра нахрањена медом, све се одвија жељеним планом: луче се одговарајући хормони који окрепљују организам и сагоревају масти.

Веома је важно да спавање протиче у миру, у тоталном мраку, без вештачког светла, како би хормони обаљали свој задатак онако како треба. Уместо да сатима вежбате аеробик, сасвим је довољно да 3 пута недељно по само 15 минута радите релативно тешке вежбе (рецимо дизање тегова или други тежак физички рад), што ће довести до суптилног оштећења мишићног ткива, а због овакве дијете поменути хормони ће га током спавања обнављати мобилишући нежељено масно ткиво. Јер, показало се да милиони оних који свакодневно упражњавају аеробик, приликом сваког губитка телесне тежине, пропорционално много више губе мишићну масу, него масно ткиво.

Тај губитак мишићне масе захтева лучење адреналних хормона, који су токсични. Према томе много је корисније отићи у кревет него у гимнастичку салу. У решавању проблема гојазности, чак и фармацеутске компаније игноришу улогу јетре. Фокусирају се на неуротрансмитере који регулишу и апетит, не узимајући у обзир статус енергије у организму, што представља примарну информацију коју даје јетра, а тек касније се она претвара у активност путем неуротрансмитера. То је и за очекивати јер какав би профит фармацеутске компање оствариле тиме што би рекле гојазнима да једу мед пред спавање.

Дакле све ово функционише само уз помоћ фруктозе, односно глукозе, пореклом из меда или воћа и поврћа. Зато запамтите, само разноврсна и умерена исхрана може донети здравље. А мед као састојак такве исхране као што видите помаже и витку линију.

 

(Магазин Агробизнис)