Прочитај ми чланак

Како изгледа исхрана бебе у првих годину дана и на шта треба да обратите пажњу

0

У првих годину дана живота беба ће конзумирати различите намирнице. Исхрана у овом периоду живота вашег детета је важна за правилан раст и развој.

У првих годину дана живота беба ће конзумирати различите намирнице. Исхрана у овом периоду живота вашег детета је важна за правилан раст и развој.

Постављање добрих навика већ у овом раном периоду помоћи ће у успостављању здравих образаца исхране за цео живот. Исхрана треба да се базира на спремности ваше бебе, вештинама и развојном узрасту.

Ево неколико сугестија које ће вам помоћи да храните вашу бебу.

Колострум – бебин први оброк

Драгоцена млечна течност звана колострум, прозирно жуте боје, густа и лепљива, која почиње да се ствара у вашим грудима већ од 16. недеље трудноће је идеална као прва храна.

Већ при рођењу бебе, дојке производе колострум за децу у довољним количинама. Контакт кожа-на-кожу одмах након порођаја помаже беби да осети ову течност и прионе за прво храњење.

У поређењу са зрелим млеком, колострум је богат витамином А, натријум хлоридом, угљеним хидратима, протеинима и антителима; има мање масти, али више минерала и аминокиселина. Такође подстиче раст ћелија.

Бебин дигестивни систем користи предности колострума, подстичући нормалну цревну флору и спречавајући штетне бактерије. Поред тога, олакшава апсорпцију хранљивих материја и пружа олакшање за бебине прве столице, меконијум.

Колико често треба да храним своју бебу?

Бебице знају када су гладне или сите. Храните своју бебу сваки пут када покаже глад. Бебе које сисају требало би да сисају између осам и 12 пута дневно, сваки пут око 10 до 15 минута на свакој дојци.

Бебе које се хране формулом потребно је хранити између шест и 10 пута дневно, укључујући и ноћу.

Додавање хране у боцу, као што је пиринач, како би беба спавала током ноћи, није препоручљиво. Ово може изазвати прекомерни раст тежине и смањити унос важних хранљивих материја. Такође, може представљати опасност од гушења.

Када дође време за увођење немлечне исхране, постепено повећавајте количину чврсте хране, а смањите количину мајчиног млека или формуле. Запамтите, сву чврсту храну треба нудити кашиком, а не у флашици.

Савети за правилно храњење у првој години

Када храните своју бебу у првој години, важно је следити одређене смернице како бисте осигурали њен правилан развој и здравље. Ево неколико једноставних смерница које треба да пратите:

1. Постепено увођење чврсте хране

Почните с малим количинама чврсте хране: прво једна кашика, постепено до једне чашице. Циљ је да беба поједе шољицу кашасте хране. Почните с пиринчем, затим поврћем, воћем и месом.

2. Један састојак одједном

Увек уводите нову храну која садржи само један састојак. Сачекајте три до пет дана пре него што уведете другу нову храну, како бисте пратили могуће алергијске реакције као што су пролив, повраћање или осип. Ако приметите било какву реакцију, престаните давати ту храну и обратите се педијатру.

3. Само природно

Ако сами припремате храну за бебу користите пире од грашка, кромпира, пасирану печену јабуку или бундеву. Избегавајте со, шећер и зачине. Међутим, комерцијално припремљене верзије, као на пример спанаћ за бебе, тестиране су на садржај нитрата. Свеже намирнице се брже кваре од комерцијално запаковане беби хране.

4. Сокови и вода

Нема потребе давати воћне сокове бебама испод годину дана. За старије бебе и децу, ограничите се на 120 мл пастеризованог 100% сока без шећера дневно, разблаженог водом.

5. Прелазак на чврсту храну

Кад беба може самостално узети храну око 9-12 месеци, постепено смањите пасирану храну и понудите ситније комаде. Већина деце користи виљушку или кашику након годину дана. Пазите на величину комада.

6. Број оброка и ограничење времена за оброк

Већина беба треба да једе три до шест пута дневно (три оброка и два до три међуоброка). Ограничите време оброка на 15 до 20 минута и смањите ометајуће факторе попут гледања телевизије.