Прочитај ми чланак

Вучић обећао брисање дугова фриленсерима, шта би са тим

0

Изјава председника Александра Вучића звучи као добар сигнал да је држава почела да препознаје шта је проблем, али то нама ништа не значи док не видимо конкретан предлог Владе, истиче Миран Погачар, председник Удружења радника на интернету и упозорава да је оно што тренутно фигурира као предлог државе за њих и даље крајње неприхватљиво.

Фриленсери су поново упутили предлог Влади да се наставе преговори о томе како да се реши њихов проблем плаћања дуговања држави.

Подсетимо, председник Србије Александар Вучић је недавно изјавио да фриленсери не би требало да плаћају потраживања ретроактивно, већ да од оног тренутка када су сазнали за њега. Што би значило да би своја дуговања требало да почну да плаћају од октобра 2020. године.

“Вучићева изјава показује да је он препознао шта је проблем, али то још увек нама ништа не значи док то не видимо кроз законски предлог и док не видимо да је то усвојено у Скупштини. Када то буде званично на тај начин, онда можемо да говоримо да је нешто урађено”, објашњава за Нова.рс Погачар. Упозорава да је оно што им се тренутно у преговорима у Владом Србије далеко од најава које је кроз поменуту изјаву послао председник Србије.

Подсећа да им је Влада Србије понудила да отпише камату, али и даље морају да плате дуговања за претходних пет година.

“Држава је умањила је пореску обавезу са 44 одсто на 32 одсто, што је још увек доста високо, и понудила нам да то плаћамо кроз дужничко ропство наредних десет година. То је за нас неприхватљиво. Није ствар наше добре воље, већ чињенице да човек не може то да плати. Уз текуће обавезе и то ректроактивно плаћање наша давања држави би досегла и до пола прихода. Наредних година половину прихода да дајемо државе је за нас неприхватљиво” наглашава Погачар.

Напомиње да им не одговара ни намет од 32 одсто, јер, како истиче, ни и у овом случају не би била регулисана њихова основна права.

“Не можете да плаћате као што плаћају људи у радном односу, а немате ни приближно иста права. Ни то није прихваљиво, јер ако имамо обавезе, ваљда имамо и нека права” додаје.

Досадашње процене су да ће, ако у априлу буде усвојен предлог који тренутно гура Влада Србије, око 42 хиљаде људи добити решење да плати обавезе према држави јер су радили као фриленсери у претходном периоду. Погачар је убеђен да ће тај број бити и дупло већи и истиче да тај проблем има скоро 100 хиљада људи.

“Ако имамо скоро сто хиљада људи који су у том проблему, јасно је да то није утаја пореза појединаца, већ да је то системски проблем. Закон није спровођен 20 година и за то је држава најодговорнија” наглашава Погачар. Он наводи да је за сада обустављена даља контрола Пореске управе и слање позива порезника, које је у првом таласу око Нове године добило око хиљаду људи.

“Надамо се да је изјава председника сигнал да ће се то решити, али то још увек ништа не значи” закључује.