Прочитај ми чланак

Влаховић на мети: почињу хапшења у Сартиду

0

Железара продата Американцима за 21,3 милиона долара, а чак 4,5 милиона зелених новчаница отишло консултантској кући за коју су радили Данко Ђунић и Александар Влаховић

Београд – Коначно.
Смедеревска челичана продата је америчком „Ју-Ес стилу“ марта 2003. за 21,3 милиона долара, а чак 4,5 милиона отишло је на име консултантске куће за коју су радили Данко Ђунић и Александар Влаховић, открива Курир.

Према подацима до којих је дошао Курир, једна од кључних ствари у овој приватизацији јесте пројекат „Зебра“, на који је отишло више од 4,5 милиона долара, и сумња се да би ту могло да буде елемената корупције.

– „Ју-Ес стил Кошице“ у том периоду су уплатиле 4,5 милиона долара фирми „Дилојт и Туш„ са Кипра и то је сад предмет истраге. Реч је о накнади за консултантске услуге које је „Дилојт“ пружио „Ју-Ес стилу“ приликом куповине „Сартида“, а цео пројекат је назван „Зебра“ – каже саговорник Курира и додаје да ће наредних дана кренути и прва хапшења осумњичених за пропусте у приватизацији „Сартида“, сазнаје Курир.

Да ли је то случајност или не, у „Дилојту“ су радили Александар Влаховић, бивши министар приватизације, и Данко Ђунић, познати бизнисмен. Београдска филијала светски познате куће „Дилојт“ настала је као заједничко улагање са Економским институтом, односно Ђунићем, чији је он власник. Влаховић је каријеру почео као консултант у институту 1987. године, а од 1996. године је у „Дилојту“, одакле је 2001. године отишао на место министра привреде и приватизације, где је био до 2004. године. После тога је са Ђунићем сарађивао у „Еки инвестменту“.

Влаховић је, како пише у Извештају Савета за борбу против корупције, писмено био упознат са жалбом Банке Аустрија да је цео поступак супротан Закону о стечају и међународним правилима, а знао је и за понуду компаније ЛНМ и њено писмо да се Уговором о сарадњи са „Ју-Ес стилом“ даје неправедна предност Американцима.

У продаји „Сартида“ учествовали су Влада Србије, Трговински суд и стечајни управник.

– Влада није надлежна за поништавање продаје. Све жалбе и иницијативе треба упутити Трговинском суду и стечајном управнику који је водио поступак. Тражити од Владе да се поништи стечајни поступак значи да се тражи нарушавање независности судова и нарушавање вођења стечајног поступка – изјављивао је у више наврата Александар Влаховић, некадашњи министар привреде и приватизације.

(Курир)