Прочитај ми чланак

Велике преваре на соковима: Уместо воћа додају зашећерену воду

0

sokovi-1

Пољопривредна инспекција повукла је из промета 4.660 литара сокова јер је утврђено да имају мањи проценат воћа од оног који је означен на декларацији. Спорни сокови су воћни нектар од брескве и јабуке “верде”, произвођача „ИБ тим“ из Београда, “сорисо” бистри и кашасти воћни нектар од брескве, и јабуке “баш баш” које производи “Дуга фрут” из Крушевца.

Суперанализом Министарства пољопривреде утврђено је да сокови ових произвођача нису имали квалитет који је назначен на амбалажи. Контролом којом је обухваћено десет произвођача, анализирано је 25 узорака. С друге стране, министарство није повукло сокове “Вино Жупе” и “Такова”, чији је увоз због неистинитих података на декларацијама забранила недавно Црна Гора.

Упозорење им је стигло још крајем септембра када су добили рок од 15 дана да исправе декларације. Судећи према одлуци Црне Горе о забрани увоза то се није десило, а то је само потврда онога о чему говоре бројна потрошачка удружења – да се у Србији пије све и свашта.

Тако се на рафовима продају и сокови од тропског воћа – ананаса и кивија у којима је јабука главни састојак. Према истраживању Националне организације потрошача у Србији од укупно 32 узорка узетих код шест произвођача, сваки трећи је био неисправно декларисан. То значи да нису имали довољну количину воћа већ су се уместо њега додавала зашећерена вода, којој укус и боју дају вештачке ароме и боје.

sokovi

– Грешке у декларацијама су такве да потрошача доводе у заблуду. На тржишту се налазе сокови који су декларисани као “сок од моћних бобица” или “сок од шумског воћа” или “мулти тропик”, а као по правилу у тим соковима највише има јабуке – каже Даница Зарић из „ИХИС нутриционизма“.

Такође, игра величине слова на декларације је нешто чему произвођачи прибегавају.

– Већим словима истакну квалитетнији, скупљи састојак, иако га по правилу има најмање. Пример је “Сок од БРЕСКВЕ и јабуке”. Потрошачи морају пажљиво читати да би знали шта купују. Можда је тај производ потпуно здравствено исправан, али није добро декларисан и заварава купца – објашњава Даница Зарић. 

Едина Попов из Асоцијације потрошача Србије каже да на домаћем тржишту влада потпуни хаос.

– Ми буквално свашта пијемо, а томе нико не стаје на пут. Случај са Црном Гором је само показатељ стања на домаћем тржишту – каже Попов.

 

(Блиц)