Прочитај ми чланак

УПОЗНАЈТЕ ДРУГУ ЖЕНУ МУАМЕРА ЗУКУРЛИЋА: Менаџерка с хиџабом

0

Друга жена Муамера Зукорлића, први пут за неки српски медиј открива детаље из свог приватног живота, о свом браку и каријери генералне менаџерке Интернационалног универзитета у Новом Пазару.

Новопазарска чаршија брујала је о њој када се пронела вест да се муфтија Муарем Зукорлић у Сарајеву оженио по други пут.

Муфтијин брак склопио је по исламским верским обредима тадашњи реис-ул-улема Исламске заједнице у Босни и Херцеговини Мустафа Церић. Седам година касније, 2012. године, када се муфтија Исламске заједнице у Србији кандидовао за председника републике, српски таблоиди питали су се хоће ли Србија добити две прве даме. Уз текст осванула је фотографија лепе, младе жене која седи поред муфтије Зурколића у непознатом угоститељском објекту. Данас, та лепа, млада жена, мајка троје деце и генерални менаџер Интернационалног универзитета у Новом Пазару, Елма Елфић Зукорлић, муфтијина друга жена, отворено за „Политику“ каже да јој је требало времена и снаге да се навикне на коментаре средине и претресање њеног приватног живота у медијима.

– Међутим, када увидите да живимо у лицемерном свету где доминирају двоструки стандарди и када проанализирате животе управо тих лажних моралиста, схватите да сте ви само искрени и транспарентни, и напослетку, довољно храбри да живите свој живот – каже Елма Елфић Зурколић.

О Елми смо тада сазнали да потиче из познате новопазарске породице, као и да са децом живи у кући у центру Новог Пазара. Муфтијина прва жена, Умеја, коју је упознао за време студија у Јордану, живи одвојено са својом децом, такође у Новом Пазару. Ислам дозвољава верницима да имају више жена, под условом да претходног брачног друга материјално обезбеде и да од претходне супруге добију сагласност за нови брак. Разматрало се, међутим, у медијима, да ли је муфтија, оженивши богату новопазарску лепотицу прекршио верске прописе и да ли је за други брак имао сагласност прве супруге.

Анализирало се не само по новинским ступцима, већ и у чаршијским причама, да ли је Зукорлић прекршио грађанске законе Републике Србије који забрањују полигамију. Један од матичара којег су новинари тада консултовали пресудио је да није, јер се венчао пред Богом, али не и пред државом. А шта је са оним неписаним, моралним законима?

– Ја сам верница и све своје одлуке преиспитујем кроз вертикалу која иде од мене према узвишеном Господару. Сходно томе, нисам имала никакву дилему. Наш брак се заснива на верско-шеријатским принципима и у том случају наравно да ни закон Републике Србије није прекршен. Има пуно личности на јавној сцени Србије, а и шире, о којима би требало расправљати да ли су прекршили тај исти закон. Али, медији су расправљали о муфтији, не и о њима – објашњава Елма Елфић Зукорлић.

Елма је по професији економиста. Завршила је Факултет за трговину и банкарство „Јанићије и Даница Карић“, а мастер и докторске студије из области економских наука на Интернационалном универзитету у Новом Пазару. Од 2007. године предаје на овом универзитету, чији је председник њен супруг муфтија Зукорлић, а већ три године обавља дужност генералног менаџера ове високообразовне установе. У складу са својом вером, ова менаџерка носи хиџаб, мараму којом муслиманке покривају косу.

– Ја се са својим хиџабом осећам веома супериорном и доминантном. Хиџаб који носим није никакав израз женине потчињености или супериорности мушкарца над женом. Хиџаб је манифестација жениног духовног интегритета. Он је жени инспирација и гаранција духовног мира, спокоја и свеобухватног просперитета. Хиџаб је њен штит, посебно у данашњем свету у којем живимо. Статистика о злостављану жена је поражавајућа. У Канади на сваких шест минута буде силована једна жена, у Америци жена је претучена, у кући или ван ње на сваких 15 секунди, нажалост, примера има још много. Зато је хиџаб жени штит. А са друге стране представља и круну њеног индентитета – објашњава Елма Елфић Зукорлић.

Она додаје да Европа, иначе, нити жели нити има праву слику жене у исламу. Због тога је многима необично да жена са хиџабом буде менаџерка, али и да, са марамом или без ње, прихвати да буде – друга жена.

– У породици у којој сам рођена била сам третирана као принцеза. Љубав и подршка коју сам добијала од оца данас ме чине оваквом каква јесам. А могу рећи да такав статус имам данас и у браку. Јесте ли икад чули да се муслиманке организовано боре за своја права? Не. Зато што су жене у исламу задовољне, али Европа сматра да су заостале и потчињене јер се не уклапају у њихову перцепцију слободе. Док су се жене у Европи бориле за своја елементарна права, и тек их оствариле у другој половини 19. и почетком 20. века, жена у исламу је уживала у свим тим правима. Ислам је још пре 14 векова жени дао право на иметак, наследство, образовање, право да бира свог супруга, право на развод – напомиње Елма Елфић Зукорлић.

Извор: ПОЛИТИКА