Прочитај ми чланак

УЧИ МЕКСИКAНЦЕ СРПСКИМ МИТОВИМA: Краљевић Марко на шпанском

0
 Фото: Приватна архива Милена, Даниел и Нина

Фото: Приватна архива Милена, Даниел и Нина

Нишлијка Милена Марковић, која већ шест година живи у Мексико Ситију, издала је књигу на шпанском о српским митовима „Бели вук и змај“.

Отишла је у Мексико због љубави према Мексиканцу и одлучна је да Мексиканцима приближи Србију.

– Моја је велика жеља да што више промовишем Србију и Ниш у Мексику. Пре пет година сам са пријатељицом почела да учествујем на Сајму пријатељских култура који посети 2,5 милиона људи. Мексиканци долазе са породицама, а како су врло радознали и љубопитљиви, интересује их Србија. Наша земља је њима далека, егзотична дестинација, али нас сматрају пријатељима – прича Милена.

Да би Мексиканцима што више приближили Србију, Нишлијки и њеним пријатељима помажу Српска православна црква и наша амбасада.

– У Мексико Ситију живи од 200 до 300 Срба и нашу парохију често обилази владика западноамерички Максим. Помаже нам и Руска православна црква која је штампала промо-материјале. Мексиканци су јако заинтересовани да посете Србију. Млади желе да студирају изван Мексика, па се интересују какви су услови у нашој земљи – вели она.

Милена и њен супруг Данијел Кастиљо Брионес превели су и на шпанском издали књиге о српским бајкама и митовима.

– Објавили смо „Вукове народне бајке“ и први тираж од 1.000 примерака је плануо. Како је за наше бајке потребно антрополошко објашњење митологије, издала сам књигу о митовима „Бели вук и змај”. Ту могу да прочитају о вилама, вукодлацима, вампирима, змајевима… Описала сам и Краљевића Марка, Милоша Обилића, Светог Саву. Превела сам на шпански и песму „Смрт мајке Југовића” и писала како се прославља Божић у Србији – поносно прича Милена.

Милена и Данијел имају двогодишњу ћеркицу Нину коју пођеднако уче да говори шпански и српски језик.

– Љубав нас је спојила у Немачкој, где смо Данијел, доктор политичких наука, и ја, архитекта, били стипендисти. Отишла сам на други континент, почела да живим у граду у коме живи 20 милиона људи. Није ми било лако да се навикнем на живот у мегалополису, јер по природи волим да истражујем, а у Мексико Ситију то је немогуће без некога ко добро познаје град – каже Милена.

Извор: Блиц