Прочитај ми чланак

ТУЖНО И ДЕПРЕСИВНО: На језив начин испраћен последњи воз из Београда за Бар

0

Главна железничка станица Београд је изграђена између 1882. и 1885. по плановима архитекте Драгутина Милутиновића

Од 1. јула ове године у потпуности ће се обуставити железнички саобраћај у Главној железничкој станици Београд, као и на прузи Београд Главна станица – Панчевачки мост. Због такве одлуке синоћ је испраћен последњи Барски воз са Главне Железничке станице Београд у 21:10 часова.

Мало је рећи да је читава сцена била и више него емотивна. Док су се путници укрцавали у воз, на станици се чула нумера „А сад адио“.

Снимак никога не може да остави равнодушним, а свако ко га погледа сетиће се својих одлазака на море управо овим возом са ове станице.

Док је трајала нумера, камера је забележила и окружење иза станице које се мења, што додатно потпаљује емоције у свима нама.

Када је воз кренуо пут Бара, путници су махали људима који су остали на перону, а то је уз песму „А сад адио“ учинило да се човек најежи од тог историјског тренутка.

Од данас ће сви ауто-возови за Бар кретати са железничке станице у Топчидеру. Ова станица је дуги низ година била запуштена, па би се могло рећи да је чак била и оронула.

Железничка станица у Топчидеру је јуче убрзано сређивана.

Подсећамо, да је Главна железничка станица Београд изграђена између 1882. и 1885. по плановима архитекте Драгутина Милутиновића, има статус споменика културе од великог значаја.

Повезана је непосредно са изградњом прве српске железничке пруге Београд–Ниш, довршене 1884. године. Зграда је изграђена по узору на железничке станице великих европских земаља и стоји као монументално здање.

Место где је станица изграђена звало се Циганска бара и касније Бара Венеција.

Први воз са ове станице кренуо је ка Земуну уз дворске почасти, 20. августа (1. септембра) 1884. године у 15 часова.

Први путници били су краљ Милан, краљица Наталија и престолонаследник Александар Обреновић, на путу ка Бечу.

Свечаном отварању станице присуствовало је више од 200 иностраних званица и више хиљада грађана.

Затвара се Главна железничка станица у Београду, уводи се нова организација

„Инфраструктура железнице Србије“ најавила је да ће од 1. јула ове године у потпуности обуставити железнички саобраћај у Главној железничкој станици Београд, као и на прузи Београд Главна станица – Панчевачки мост, што је шест месеци раније него што је пројектом било предвиђено.

То значи да се од 1. јула укида железничко службено место „Београд Главна станица“ и у потпуности обуставља железнички саобраћај на подручју Савског амфитеатра.

Радови на измештању инфраструктурних железничких капацитета из станице Београд и са подручја Савског амфитеатра реализују се брже од планираног, наводи се у саопштењу „Инфраструктуре железнице Србије“.

У складу са тим, железничке компаније „Србија воз“ и „Инфраструктура железница Србије“ уводе нову организацију путничког железничког саобраћаја у београдском чвору.

Према тој организацији, међународни возови за превоз путника, који су планирани да саобраћају између Београда и Бара, од 16. јуна полазиће из железничке станице Топчидер ка Црној Гори и из Бара долазити у железничку станицу Топчидер. То значи да ће од 16. јуна из железничке станице Топчидер полазити међународни дневни воз за Бар у 9.21 сат, као и вечерњи воз у 21.21 сат.

Међународни воз на релацији Суботица–Бар–Суботица, који креће од 19. јуна, саобраћа из железничке станице Суботица у 16.45 сати преко „Београд Центра“ и обратно.

Осим возова између Србије и Црне Горе, од 1. јула сви међународни возови саобраћаће до железничке станице „Београд Центар“, која ће бити и полазна станица ових возова у супротном смеру. Реч је о два воза из Будимпеште, као и по једном возу из Беча, Љубљане, Цириха, Солуна и Софије до Београда и из главног града Србије за Мађарску, Аустрију, Словенију, Швајцарску, Грчку и Бугарску.

За возове у унутрашњем путничком железничком саобраћају, који су до сада саобраћали преко Главне железничке станице Београд, од 1. јула полазна и долазна станица биће „Београд Центар“ у Прокопу.