Прочитај ми чланак

Трагови запрашивања изнад Бања Луке

0

Фото: Web

Од како су се појавили, тракасти бијели облаци који остају иза авиона, не престају да изазивају пажњу грађана. ‘Запрашују нас, трују нас, праве маглу како бисмо имали мање сунца’, само су неки од коментара које грађани причају уз кафу и затрпавају друштвене мреже.

Након што је небо изнад Бањалуке освануло густо испресјецано авионским траговима, мало ко је остао без коментара.

Док грађани нагађају, наука спушта лопту. Како кажу, „кемтрејлси“ су бјеличасти облаци који настају додиром врелог издувног гаса из млазних авиона и оног атмосферског који је и до 300 степени хладнији.

Неки грађани су се жалили како имају отежано дисање и све сумње падају на запрашивање.

ch2

Фото: Србин.инфо

Влажан ваздух и густ међународни авионски саобраћај главни су узрок што је небо изнад Бањалуке ових дана на комадиће исјецкано, објашњава метеоролог Небојша Куштриновић. Ипак, не искључује и могућност намјерног запрашивања неба у циљу измјене временских прилика.

Шта је „кемтрејл“

„Кемтрејл“ је термин који се први пут појављује у САД 1997. године, када ја први пут запажена прва масовнија појава овог феномена, мада је било тајних експеримената над Британијом и Америком још средином прошлог века. То је иначе кованица две енглеске речи – цхемицал (хемијски) и цонденсатион траил (кондензацијски траг).

Фото: Србин.инфо

Фото: Србин.инфо

Шта садржи „кемтрејл“

* нервне отрове

* тешке метале
алуминијум, баријум, стронцијум, манган

* микроорганизме
бактерије, гљивице, микоплазме

* пестициде
у радиоактивне материје

Зашто нас запрашују

Никола Алексић, директор Еколошког покрета Србије, каже за Курир да нико са сигурношћу не може да наведе разлоге због којих нас запрашују, али да се намеће неколико одговора:

* контрола глобалног загревања
* контрола популације
* држање људи у стању ослабљеног здравља како би фармацеутска индустрија што више профитирала
* интерес корпорација које производе генетски модификоване организме (ГМО). „Монсанто“ као водећа корпорација на том пољу предао је патент за ген који је отпоран на алуминијум, главни састојак „кемтрејлова“.

 

ch1

Фото: Србин.инфо

Последице запрашивања

ПО ЉУДЕ:
* хронични умор, главобоље, губитак краткорочног памћења и концентрације, депресија, слабљење имунитета
* кашаљ, болови у грудима, упале дисајних путева, крварење из носа, пецкање очију, подрхтавање очних капака, укоченост врата
* неправилан рад срца, проблеми с крвним судовима и крвним притиском
* инфекције и иритације мокраћних и дисајних путева, алергије, астма, кожне болести, карцином

ПО ПРИРОДУ:
* уништавање пољопривреде земље
* загађивање водотокова, осиромашивање и исушивање земљишта (тако да на њему могу успевати само генетски модификоване биљке, уз примену хемије)

(АТВ, Србин.инфо, Курир)