Прочитај ми чланак

Све што треба да знате о крађи аутомобила

0

profimedia-0048348378a(Телеграф)
Крадљивци аутомобила опремљени су најмодернијим алатима уз чију им је помоћ довољно неколико секунди да заврше посао, али лопови и отимају возила уз претњу оружјем, односе их “пауком”, док полиција бележи и пораст крађе “натркача”, кажу за Телеграф.рс у МУП-у Србије.

У Србији се годишње украде између 2.500 и 3.000 возила, а само у Београду сваког дана у просеку нестану четири аутомобила. Прошле године је у српској престоници украдено 1.558 аутомобила, претпрошле 1.468, а 2009. – 1.861 аутомобил. Годину дана раније 2008. нестао је 2.301, 2007. – 2.625, а 2001. чак 4.787 возила.

Београдска полиција у последње време бележи пораст крађе “натркача”, како зову метод који функционише захваљујући непажљивости власника који ауто паркирају да би нешто купили на оближњем киоску, оставе кључ у брави, а често и укључен мотор, што је довољно да их спретни лопов непријатно изненади.

Борислав Ковачевић, шеф Одсека за сузбијање деликата на моторним возилима у Београдској полицији, каже за Телеграф да би се украло возило новије генерације потребно је онеспособити заштиту и имати електронски алат који декодира моторни компјутер и савлада стартовање возила.

– Оно што знамо са сигурносних камера, када је реч о возилима новије генерације, то је да углавном треба око минут да се ауто украде, а често и много мање – каже Ковачевић.

Највећи проблем представља изузетно добра опремљеност крадљиваца аутомобила који поседују најсавременију опрему, прате трендове у ауто-индустрији и спремно дочекују нове моделе.

ЗЕДЕР И ИГЛА НАЈБОЉА ЗАШТИТА ОД ОТИМАЧА

– Полиција има начелан став да је увек боље имати било какву заштиту него оставити незаштићен аутомобил, јер фабрички аларм не може да заустави ни неспретније крадљивце. Увек ће први да страда онај аутомобил који нема заштиту – каже Ковачевић.

У београдској полицији кажу да се досад најбоље показао оригинални “зедер”, који блокира волан, јер нису имали ниједан случај крађе аутомобила с њим. То важи и за “иглу” која се показала добро, али има јефтинијих копија које се отварају за неколико секунди. Наравно, свако возило са заштитом може да се подигне на шлеп и однесе, а има и банди опремљених шлеп-возилима.

Осим механичких, стављају се и електронске заштите, које осим звучног сигнала имају и прекид струје или довода горива.

Прилично ефикасна, а јефтина заштита (кошта око 2.500 динара) је премештање ОБД прикључка преко којег се лопови “каче” на компјутер возила и стартују мотор. Пошто се налазе на стандардним местима довољно је пребацити га на скривено место и поставити му нестандардни прикључак. Када виде да ОБД кабл није на стандардном месту, лопови најчешће одустају од крађе јер знају да ће изгубити много времена.

ЧЕТИРИ КАТЕГОРИЈЕ КРАДЉИВАЦА АУТОМОБИЛА

lopovПолицијско искуство говори да постоје четири категорије криминалаца који се баве крађама аутомобила. У првој су они који траже откуп од власника кола, другу групу чине они који возила растављају у делове, у трећој категорији су они који их преко фалсификованих документа “пласирају” на тржиште док су у четвртој групи они који украдене аутомобиле користе да би се возили. У овој последњој категорији су малолетници који краду возила због вожње, али и превејани криминалци који украденим аутомобилима одлазе у пљачке или их користе за друге злочине.

Шеф Одсека за сузбијање деликата на моторним возилима у Београдској полицији, каже да су лопови, из дана у дан, све опрезнији, образованији, способнији, познају технику и користе све оно што може да им олакша “посао”.

– Ниједна заштита на аутомобилу није стопостотна – тврди Ковачевић. – Како тржиште избаци нешто ново, тако се и лопови додатно информишу и труде да “провале” новитет. Нажалост, то им углавном полази за руком. У престоници се у 70 одсто случајева аутомобили краду простим алатом, шрафцигером, “ломачем” или спајањем жица.

СЛАБЕ ТАЧКЕ “НАЈТРАЖЕНИЈИХ” АУТОМОБИЛА

Obijen-automobil* “Туарег” се буши на задњим вратима изнад прага, где пролази ребрасто црево у којем су каблови који се исеку, извуку се жице и тако се отварају врата и елиминише фабрички аларм.

* “Ауди А6″ и “БМW” буше се испред браве возачевих врата.

* “Рено меган” се буши у доњем делу возачевих врата. Онда се пронађе ОБД улаз преко којег је возило повезано с компјутером и на њега се прикачи декодер. Довољно је неколико секунди да аутомобил нестане с паркинга. На критичним местима у вратима могу се поставити панцир плоче које ће онемогућити извлачење жица.

* “Фијат пунто” је најомиљенији за крађу, његова врата се врло лако могу отворити најобичнијим шрафцигером, јер су браве најкритичнија тачка на овом аутомобилу.