Прочитај ми чланак

Студенти траже умањење школарина или – тужбе и протести

0

Студенти са београдског, крагујевачког и новосадског универзитета у оквиру тима "Крени – промени", а уз подршку Удружења за заштиту уставности и законитости, покренули су онлајн петицију којом траже умањење школарина за 30 одсто у наредној академској години.

Никола Арсенић, члан тима Крени-промени, каже да је петицију до сада потписало четири хиљаде људи. Он сматра да је, због ситуације у којој се налазимо, захтев за смањење школарине нормалан на било ком светском универзитету, али се, додаје, само код нас “дигла фрка”.

“Услови под којима су студенти похађали пролећни семсетар нису били нормални и у складу са оним што смо платили. Предавања су била онлајн и то је нормално, али не плаћају се само предавања, већ и библиотеке, читаонице. Студенти на Харварду и Јејлу су тужили факултете, а ми не можемо да кажемо да су сви имали онлајн предавања, јер нису предавања само ПДФ презентација. Ја сам на Правном имао професора који је држао врло квалитетну онлајн наставу, али имали смо проблема са другим предметима”, испричао је Арсенић.

Он објашњава да је ово највећа криза која је погодила генерацију и додаје да су многи студенти који раде у угоститељству добили отказе, као и да родитељи студената такође имају проблеме са послом.

На питање да ли је довољно да се школарине умање за 30 одсто, Арсенић каже да није, али да ће неки рећи да је превише и додаје да су цене на факултетима различите.

“Цене иду од 70 до 240 хиљада што је огромна цена студирања, нашли смо средину да не оштети никога. Да ли је то поштено? Није. За оно што су студенти добили у пролећном семестру требало је и више. Нисмо имали само проблем предавања, већ и рокова и морали смо да се бунимо, затим проблем домова, да се студенти нису бунили не бисмо имали додатни рок и студенти би били кућама”, напоменуо је.

Петиција ће бити предата ректоратима и министру, као и студентима свих факултета када буде прикупљено 10 хиљада потписа. Поред тога, каже Арсенић, разматрају се и тужбе.

“Заједно са Удружењем за заштиту уставности и законитости и правним тимом разматрамо тужбе – у питању је неосновано богаћење. Имамо правни тим и мислим да имате уговор две стране, уговорне обавезе морају да буду испуњене. Имамо ситуацију да те обавезе нису испуњене. Разматрамо све ситуцаије да видимо како ће се понаш универзитети и министарство, опција су протести и тужбе, студентима ће бити упућен позив и те тужбе ће бити масовне”, објаснио је.

Како каже, с обзиром на ситуацију са коронавирусом, протести су крајња нужда.

“Уколико нас позову на разговоре, наравно да ћемо отићи, постоје неке назнаке да ће их бити. Да наставимо са солидарношћу као до сада, да наставимо да корачамо заједно за сваки проблем. Мислим да су студенти показали да ће устати за сваку неправду”.