Прочитај ми чланак

СТРУЧЊАЦИ објаснили како СНС режим плански уништава српске реке, шуме, села…

0

Еколошки устанак је кренуо на Старој планини када смо схватили да не постоји поточић који неће завршити у цевима, у нама је прорадио инстикт за преживљавањем који је људима убијен. Обавештавали смо људе какво им се зло спрема и да не продају куће. Они су препознали да ми нисмо тражили гласове, него само да хоћемо да им помогнемо, и придружили су се акцији - рекао је у Утиску недеље оснивач покрета "Обновимо реке старе планине" Александар Ћута Јовановић.

Он је укратко описао и како изгледа понашање „инвеститора“ који долази у планинско село.

– Инвеститор долази са паралелном војном јединицом са палицом. Дођу, упадну багером, сруше људима пут који их води до њива. Све почне тако што држава реку стави под хипотеку. Људи се масовно приводе… Ми смо успели државу да натерамо да ради свој посао, па је Министарство екологије донело одлуку о уклањању цеви из реке. Пошто држава не спроводи законе које је сама спровела, поставља се питање ко ће то да ради. Не ради се о нелегланим објектима, него о угрожавању живота. Тамо где нам је угрожен живот, морамо да спроведемо решења која је држава донела – рекао је Ћута.

Декан Шумарксог факултета Ратко Ристић рекао је да је за изградњу МХЕ највећи кривац дилетантски приступ државе.

– Држава је дилетантским приступом дозволила изградњу МХЕ на основу документа – Катастар МХЕ. Када би се направило тих 856 малих хидроелектрана што је био план, то би значило да смо зацевили скоро 2.500 км течних токова, и направили неверованту еколошку штету да би мала група зарадила фантастичне паре. Њима се и сада исплаћује готово 50-60 милиона евра преко ставке „Зелена енергија“ на рачунима за електричну енергију. Држава треба да промовише оно што већини доноси корист. Недопустиво је да се систем стави у службу интересних група – рекао је декан.

Научни саветник Института за хемију Драгана Ђорђевић је на основу примера из Власотинца показала колико МХЕ убијају квалитет воде.

– Рекла Власина је 2018. променила боју и људи су се обратили да видимо шта се дешава. Ја сам узела узорке воде, седимената и земљишта. Видела сам да се граде кућице, цеви, и рекли су ми да се граде МХЕ, а људи у граду нису знали шта се ту ради. Квалитет воде је некад био перфектан. Ми смо ушли у катастар, до тог момента је изграђено 15-ак, а требало је 55. Међутим, и само са  15-ак је Власотинце имало проблем са водоснабдевањем – рекла је она.

Александар Јовановић је додао да је „у току је свеопшти напад у овој земљи по принципу ко се чега дочепаш: нестају нам шуме, трује нам се земља, отима нам се вода“.