Прочитај ми чланак

Битка за Власину: Истрајни смо у борби за наше реке

0

Неформална група грађана Битка за Власину је саопштила да су мештани МЗ Дадинце, на позив председника општине Братислава Петровића, дошли 13. јануара на састанак са њим и његовим помоћником Предрагом Митковићем. Истичу да је основна намера мештана била да се пронађе алтернативно решење, како би се људи склонили са барикада до коначне одлуке по питању грађевинске дозволе за мини хидроелектрану "Беско".

Истичу да је тај састанак прекинут због времена потребног за додатно усаглашавање понуђеног нацрта споразума, уз договор да се настави данас преподне.

„Међутим, јучерашње саопштење председника општине Власотинце, Братислава Петровића, срамни је покушај спина, замене теза, избегавања и пребацивања личне одговорности и надлежности Опстинске управе и самог председника у процесу издавања грађевинске дозволе за МХЕ Беско“, навели су у саопштењу.

Кажу да је Братислав Петровић изнео низ неистина и паушалних констатација.

„У састављању понуђеног нацрта споразума није учествовао нико од представника МЗ Дадинце, већ је он састављен у кабинету председника општине и дат на потписивање. Представник Битке за Власину прво је замолио да се консултује са члановима своје групе о самом тексту споразума, а затим тражио и додатно време да се тај споразум правно проучи, тачније до понедељка преподне и то је представницима Општине јасно речено. Проблем са грађевинском дозволом за МХЕ Беско није настао од пре месец дана, већ се пролонгира висе од две године и то председник општине, који је по Статуту уједно и председавајући Општинског већа као надзорног тела над радом Општинске управе, врло добро зна. Битка за Власину је Братислава Петровића убрзо по његовом избору на место првог човека општине одмах упознала са проблемом деривационих минихидроелектрана, па и са тада врло актуелном темом везаном за предстојећу изградњу МХЕ Беско на Рупској реци. Посебно је о том проблему било речи током вишемесечних интензивних разговора поводом наше Иницијативе о забрани изградње деривационих МХЕ на територији општине Власотинце, а која је усвојена у Скупштини општине 18. марта 2021. године“, указују из Битке за Власину.

Напомињу да мештани Дадинца, нити било ко из њихове групе грађана, немају потребе да било шта потписују са инвеститором, јер нису носиоци законодавне нити извршне власти. Кажу да је општина направила проблем са издавањем грађевинске дозволе за МХЕ Беско, не пратећи, како указују, законску процедуру и самим тим је одговорна за све пропусте и грешке.

„Председнику Братиславу Петровићу, уједно и као председавајућем Општинског већа, боље би било да објасни јавности шта је то радио у протеклих безмало 30 месеци на решавању овог проблема? Јер да је савесно и одговорно обављао посао за који је изабран тако како је изабран и за који га грађани власотиначке општине плаћају да ради, одавно би се све решило и не би се дошло до данашње ситуације протеста и барикада. Да је имао контролу и надзор над радом Општинске управе, чиме га Члан 70 Статута општине обавезује, као и над радом њеног начелника, Марјана Станковића, знало би се шта се све дешавало у Одељењу за урбанизам, привреду, заштиту животне средине и имовинско правне послове руководиоца Маринка Ђорђевића. И ко је сада крив што мештани Дадинца морају пету недељу заредом на хладноћи да дежурају у одбрани Рупске реке од похлепног инвеститора и његових газда из Београда? И шта се десило са оним ‘Општина је услужни сервис грађана’? Чланови Битке за Власину не желе да улазе у прљаве подметачине, нити да одговарају на питања и лажи које превазилазе границе здравог разума. Елементарна људска култура налаже нам да своју енергију и време не трошимо узалуд тражећи искреност и достојанство тамо где га нема, већ истрајавамо у рационалној борби заштите наших река, јавног добра и интереса грађана“, закључили су у саопштењу.