Прочитај ми чланак

Стопића пећина на Златибору: Бисер који су спелеолози истраживали још 1920. године

0

Иако је доба корона вируса, Златибор је оаза за многе, који су се сада, више него икад раније, окренули природи.

Рекорди по посети су оборени, а преко 30.000 гостију на Златибору је боравило током државних празника. Један од најпосећенијих локалитета који не заобилазе ни млади, ни стари, свакако је Стопића пећина која се налази на само 19 километара од центра планине, а која је име добила по засеоку у ком се налази.

Wikimedia Commons

„Њени истражени ходници дугачки су око 1600, а пешчака стаза дугачка је око 300 метара, међутим то је сасвим довољно да се спознају све лепоте и специфичности Стопића пећине. Њен улаз је импресиван, висок је око 18 и широк преко 30 метара, тако да ова пећина никад није била скривена. Прва нога која је крочила на ово злтиборксо тле, могла је да је примети и уђе“, рекао је за РИНУ Бојан Секулић, туристички водич.

Први истраживачи овог арехеолошког локалитета били су чешки спалеолози који су приликом боравка у Стопића пећини користили чак и посебну ронилачку опрему. Тада је откривено да се под земљом налазе дугачки ходници и пет дворана, али и највећи подземни водопад на Балкану прозван и “Извор живота“.

„Овде су се својевремено скривали хајдуци, четници и партизани. На овом месту су се спасавали од непријатеља, зато је овај водопад добио такво име. После њега се више није могло проћи. Висок је око 10 метара и испред његове лепоте вам понестаје дах“, каже Секулић.

Стопића пећина је и речна, јер кроз њу протиче Трнавски поток. Чини је пет целина: Светла дворана, Тамна дворана, Велика сала са кадама, Канал са кадама и Речни канал. Заштитни знак Стопића пећине свакако су и атрактивне бигрене каде које формирају коси зид преко ког се вода стално прелива.

Ово место било је најпосећенији туристички локалитет у Србији током 2019 и 2020. године са преко 90.000 остварених посета, а Стопића пећина богатија је и за нових 50 метара стаза које су уређене и доступне за туристичке обиласке.

„Нова пешачка стаза води кроз канал са кадама до новог проширеног простора, па сви посетиоци сада имају прилику да обиђу нових 17 бигрених када дубине од два до 7,5 метара. Овај део стазе веома је богат пећинским накитом а највећа атракција је велики сталактит, висине преко шест метара који се налази изнад најдубље каде. У центру каде уроњен је врх самог сталактита“, изјавио је Секулић.

Оно што посебно привлачи пажњу у уређеном делу пећине је „капија“ која је украшена импозантним пећинским накитом, али и натписи пронађени на зидовима канала који указују на то да су спелеолози истраживали Стопића пећину још давне 1920. године. Нови уређени део пећине осветљен је расветом са белим лед светлима, а доживљај употпуњује и подводна расвета.