Прочитај ми чланак

Шта каже Устав: Да ли је дозвољено одузети возила несавесним возачима?

0

Откако се у јавности појавио нацрт измена Закона о безбедности саобраћаја на путевима, највише пажње привукла је одредба која саобраћајној полицији омогућава да привремено одузима возила. Како је нацрт дошао до Владе Србије, све гласније се поставља питање – да ли је таква одредба у сукобу са Уставом?

Спорни члан обавезује полицијског службеника да од починиоца тежег саобраћајног прекрашаја одузме “предмет који је био употребљен за извршење тог прекршаја”, односно возило.

Ипак, да би до тога дошло, морају да буду испуњени и додатни услови. Осим што возач мора да буде ухваћен како чини тежак прекршај, да би се испунили законски услови за одузимање возила, потребно је да је иста особа “у последње две године правоснажно осуђена за теже прекршаје из ове области”.

Ова формулација указује да је потребно да је неко правоснажно осуђен за најмање два тежа прекршаја у последње две године. Списак тешких прекршаја набројан је постојећем Закону о безбедности саобраћаја на путевима.

Нацрт измена прописује да ће привремено одузимање “предмета извршења прекршаја” моћи да траје до окончања поступка пред надлежним судом. Такође, трошкове чувања одузетог предмета сносиће лице од којег је одузет.

Да би ово привремено одузимање возила могло да прерасте у трајно, може да се закључити из Закона о прекршајима. Овај закон истиче да предмети који су употребљени, намењени или настали извршењем прекршаја могу бити одузети. Доносећи одлуку о одузимању, суд одлучује и да ли ће се предмет уништити, продати или предати заинтересованом органу.

Из овога сасвим јасно произилази да су прекршајни судови и раније могли трајно да одузимају возила, а да је једина новина та да ће и полиција моћи привремено да одузима возила до окончања поступка.

И поред тога, најављена мера је наишла на критике дела јавности, а главни аргумент противника је Устав Србије и уставне гаранције права на слободно уживање имовине.

Иако такве гаранције постоје у Уставу, оне нису без изузетака. Тако Устав јамчи мирно уживање својине и других својинских права стечених на основу закона. Међутим, у истом члану се наводи и да је одузимање или ограничење имовине ради наплате пореза и других дажбина или казни, дозвољено само у складу са законом.

Да се законске одредбе о одузимању возила спроводе годинама уназад показује и пример нелегалних таксиста.

Закону о превозу у друмском саобраћају дозвољава републичком инспектору за друмски саобраћај да привремено одузме возило до окончања прекршајног поступка, односно поступка за привредне преступе. По овој одредби су годинама уназад привремено одузимана возила од “дивљих” таксиста.

Уколико измене Закона о безбедности саобраћаја на путевима у неизмењеном облику буде усвојен у скупштини, ову могућност ће убудуће имати и припадници саобраћајне полиције.