Прочитај ми чланак

Шта ће бити са двојезичним таблама у Вуковару?

0

vukovar-cirilica

После одлуке хрватског Уставног суда, да је референдумско питање о ћирилици недопустиво, остало је нејасно да ли двојезичне табле у Вуковару остају на зградама државних институција и да ли је њихово скидање и уништавање било кривично дело.

Недавно су на вуковарском суду подигнута 22 оптужна предлога против особа осумњичених за уништавање и разбијање плоча, подсећа Слободна Далмација, коју цитира Танјуг.

Адвокат Вељко Миљевић каже за сплитски лист да је влада била овлашћена да поставља табле, а они који су их скидали и уништавали чинили су нешто што је противзаконито, мада сада могу да се позову на то да код њих није било противправне свести због свих околности које прате ову ситуацију.

Истовремено, по мишљењу адвоката, табле које још стоје на државним зградама у Вуковару не би смеле да се дирају, али ипак не може тачно да се одреди према том питању.

„Ниједна одлука нема својство правоснажности и извршности и не могу тачно да се одредим о тим питањима, али сматрам да би даље разбијање плоча такође било противзаконито. Мислим да све то мора да пише у завршном делу одлуке Уставног суда, јер свака његова одлука има свој утицај на појединачне акте који су донесени пре те одлуке“, рекао је Миљевић.

Како је оценио, када би сада неко поново уништавао двојезичне табле, могао би се бранити одлуком Суда у којој је одређен рок од годину дана да Влада и локална самоуправа уреде то питање.

Хрватски Уставни суд прогласио је у понедељак неуставним и недопуштеним референдумско питање о ћирилици, које је предложио Штаб за одбрану хрватског Вуковара, десничарска организација која се бори против ћирилице.

Уставни суд је истовремено Вуковарском градском већу наложио да у року од годину дана реши питање двојезичних табли у том граду, односно у којим би вуковарским четвртима требало да се поставе двојезични натписи.

Градоначелник Вуковара Иван Пенава, кандидат ХДЗ-а који је победио на превременим изборима, казао је да је за градску власт одлука Уставног суда обавезујућа, али да не решава ништа већ само продужава постојеће стање.

Одлуком суда је такође обавезана и хрватска влада да у року од годину дана упути у парламентарну процедуру измене и допуне Закона о службеној употреби језика и писма националних мањина којима ће уредити прикладан правни механизам за случајеве кад представничка тела јединица локалне самоуправе не спроводе обавезе из тог закона.

Али, одлучено је и да до доношења тих измена, надлежна државна тела неће спроводити тај закон на подручју Града Вуковара употребом присилних мера.

До сада су у Вуковару двојезичне табле присилно скидане и уништаване на протестима које је организовао вуковарски Штаб, док их је влада поново враћала.

(РТС)

Вечерње новости: Ћирилица дели Хрвате

Различита тумачења одлуке Уставног суда у Загребу о забрани референдума о ћирилици. Левица одобрава одлуку судија. ХДЗ: Табле се могу скинути

Није требало дуго да се чека да хрватска десница и левица различито протумаче одлуку Уставног суда о забрани референдума о ћирилици.

ХДЗ је образложење прочитао као поруку да се досад постављене табле могу скинути. Десница која води Вуковар сасула је паљбу на суд и судије, тврдећи да се закони доносе и спроводе због интереса грађана, а не обратно. За десницу је одлука Уставног суда, који оставља годину дана да се локална власт усагласи са хрватским законима, и порука да се ћириличне табле више у том периоду неће моћи постављати.

Када је реч о хрватској левици, пре свега СДП-у, одлука Уставног суда дочекана је уз одобравање, а социјалдемократи кажу да нигде не стоји како се табле више не смеју постављати. У сваком случају, бар засада, све је враћено на почетак.

Спор о двојезичности баца лоше светло на демократске процесе у Хрватској, посебно после уласка у Европску унију. Поништено је готово све што је урађено на поштовању мањиских права у време док је Хрватска преговарала са Бриселом, па је само питање дана када би могло да следи упозорење Загребу.

Ово је без сумње велика победа леве опције у Хрватској, која нема много успеха у економији, али је на политичком плану показала зрелост. Реакције ХДЗ-ових локалних политичара у Вуковару, али и оних који долазе из странака које су у коалицији са ХДЗ-ом, не буде наду да Хрватску чека мирније политичко време и поштовање мањинских права.

Реторика која се чула на конституисању Градског већа Вуковара и изјава новог ХДЗ-овог градоначелника Ивана Пенаве да је реч о сумраку демократије, како је прокоментарисао одлуку Уставног суда, указује да је заиста реч о великим проблемима у схватању демократије у странци која жели да преузме вођење хрватске владе.

Закон и пракса

Одлуком Уставног суда даје се, пре свега, времена да се локална заједница усклади са уставним начелима и да се у потпуности поштују мањинска права. Али, упорно одбијање десних странака и њихових сателита показује да је у пракси далеко теже спровести оно са чиме се демократска Хрватска усагласила.

(Ј. Керблер – Вечерње новости)