Прочитај ми чланак

Српски метеоролог открива: Спрема нам се озбиљна промена температуре

0

Почетак јануара доноси релативно топло и ветровито време уз кишу повремено, снег само на вишим планинама

Данас ће се под утицајем плитког циклона над Јадраном задржати умерено до знатно облачно, али и мало хладније време уз повремену кишу, посебно над средишњим и источним пределима. Ветар ће окренути на умерен западни и северозападни. Уследиће и мање захлађење тако да ће се снежна граница на кратко спустили од око 700мнв на северозападу до око 850мнв на југоистоку региона. Крајем дана постепен престанак падавина. Низије неће имати снежни покривач за дочек нове године и он се очекује тек преко 700мнв.

Почетком јанаура над средишњим Медитераном ће се формирати циклон у чујем ће топлом сектору ка нама поново притицати релативно топао ваздух. Преовлађиваће умерено до знатно облачно, поново ветровито уз повремену кишу, посебно око 02. јануара и умерен до јак јужни ветар. На Јадрану поново југо, а у кошавском подручју јака, топла, кошава.

Мразева и даље неће бити, осим можда слабог, приземног 01. јануара док ће се дневни максимуми кретати од 7 до 13 степени Целзијсуа.

Око 05. јануара синоптички модели показују да би се преко северозапдне и западне Европе требало ширити поље антициклона, што значи да би ка нама уместо веома топлог јужног, почело нешто хладније северозападно струјање.

Као последица тога од 05. до 07. јануара промењљиво облачно и мало хладније уз кишу понегде и слаб снег преко 700мнв. Због доста облака јутарњи мразеви ће бити ретки и слаби, док ће дневни максимум и даље бити мало изнад просека, али ипак ближе просеку у односу на протекле дане и требао би се кретати од 3 до 8 степени Целзијуса.

Око 07. јануара нумерички модели већ дуже време сигнализирају да би могао уследити тренд даљег захлађења.

Европски ЕCМWF око 07. јануара симулира развијање јаког циклон североисточно од нас који би са собом повукао хладан ваздух са истока Русије те би после тог датума снега могло бити и у низијама. ГФС такође има сигнал за сличан развој синоптике. али мало касније, око 09. јануара када даје готово идентичну симулацију.

Генерално после 10. јануара барем до половине месеца (до када иду прорачуни средњерочних нумеричких модела) стоји сигнал за знатно хладније време него до сада, али ништа екстремно и све то било у границама просека јер су мразеви и снег нормална појава за зимски период.

Температурни профил стратосфере и даље делује јако занимљиво. Модели стално одржавају сигнал за загревање стратосфере и ових дана први талас загревања достиже максимум над Сибиром. Међутим сигнал за загревање у разним деловима стратосфере се настваља и почетком јануара и око 05. јануара би снага загревања поново могла да се приближи врло високој температури.

То би све кумулатиовно могло имате ефекта на снагу и структуру поларног вртлога и предвиђана модела су да би око 15. јануара могло доћи и до његовог разлилажења на два одвојена дела циркулације. Хоће ли се то уопте десити и у колико се деси какве ће имати последице по синиоптику тек остаје да се види. Наредни дани свакако више јесењи него зимски, а од 05. јануара па на даље је могуће измена синоптике.