Прочитај ми чланак

Српски изум: Ватрогасно возило од тенка Т-55

0

vatrogasno-vozilo

(Политика)

Републички завод за интелектуалну својину објавио је ових дана да је ватрогасно возило специјалне намене ВВ-55, конструисано у Војнотехничком институту у Београду, регистровано као патент те установе. Реч је о прерађеном тенку Т-55, који више није перспектива Војске Србије (ВС), а замисао да му се додели нова улога настала је на основу искуства из претходних година, када су пожари нанели велике материјалне губитке Србији и земљама у окружењу.

– По овом решењу, ВВ-55 намењено је деловању на неповољном терену и у отежаним условима рада и приступа ватри. Робусна конструкција омогућава уградњу класичне ватрогасне опреме и испуњавање следећих тактичких захвата: пресецање и успостављање пожарног сектора, спасавање људи и подршка ватрогасним екипама у зонама опасности од пожара и експлозије – каже за „Политику” Горан Јанковић, инжењер у ВТИ и члан тима стручњака који су радили на овом пројекту.

На основу старог тенка конструктори су поставили ралицу којом се ефикасно могу пресецати ватрене зоне и спречавати ширење огња. Као надградња предвиђени су, такође, резервоари за 10.000 литара воде, танкови за мочило и екстракт, и обртно постоље на које је причвршћен бацач пене домета стотину метара, са камером која омогућава прегледност из унутрашњости возила. Ту су и специјална ватрогасна опрема, витла с млазницама за водену маглу до 800 литара у минуту, инсталације за хлађење возила у пожару и телескопски носач са рефлектором.

Та опрема довољна је за гашење пожара класе „а” (шумских, пожара стрних усева и растреситог материјала), а уз уградњу додатне опреме и класе „б”, којој припадају пожари запаљивих течности, нафтних поља, складишта муниције и барута, нафтовода и гасовода. Бацач пене има могућност деловања компактним и распршеним млазом, с протоком средстава за гашење од 1.200 до 3.200 литара у минуту, а издизањем на телескоп покрива већу површину. Њиме се рукује даљински, из возила, па је могуће гашење и док је ВВ-55 у покрету.

– Суштина ове конверзије тенка Т-55 јесте у надградњи. Састоји се од металних плоча дебљине шест милиметара, са ојачањима. На предњој косој плочи предвиђена су два отвора са заштитним стаклом, што обезбеђује добру прегледност за возача. У зони високих температура, веома близу жаришта пожара, возач ради заштите ових стакала користи металне поклопце са малим отворима, и прелази на управљање помоћу перископа – истиче Јанковић.

Идејно решење ВВ-55 предвиђа смештајни простор за возача и два члана посаде: један седи десно од возача осматра и рукује бацачем, други напушта возило и прихвата задужења у ватрогасној екипи на терену.

Тим конструктора ВТИ сачињавали су др Младен Пантић, Горан Јанковић, Миленко Тајевић, Слободан Тодоровић и Предраг Ђокић, а специфична опрема уврштена је по предлозима ватрогасних стручњака из Рафинерије нафте у Панчеву, Славомира Главонића и Боривоја Перића. У опису вредности патента истакнуто је да ВВ-55 може савладати многе препреке које су проблем возилима са точковима, а поред тога, гусенице су мање осетљиве на оштећења и високе температуре. То су велика преимућства при интервенцијама у складиштима експлозива и горива, и у шумским пожарима.

Масивна конструкција основе возила и надградње пружају посади потпуно безбедни боравак и заштиту од повреда, док филтровентилациони уређај, са пречистачем нове генерације, омогућава коришћење возила у јако загађеним срединама.

Технолошки услови за производњу ових возила постоје у Техничком-ремонтном заводу у Чачку, у заједници са кооперанатима те куће. На основу разговора представника ВТИ и Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије, очекује се да ускоро буду обезбеђени финансијски услови за производњу.

Иначе, генерал ВС у пензији, Милосав Ц. Ђорђевић, недавно је објавио да у Србији данас постоји више од 200 тенкова Т- 55, који су ван оперативне употребе.