Прочитај ми чланак

СРПСКА ПОСЛА Столарија поскупљује у сусрет државним субвенцијама

0

Најављено је да би већ наредне недеље могли да буду потписани државни уговори о субвенцијама за замену столарије са локалним самоуправама, док би са грађанима први уговори требало да буду склопљени у августу. Међутим, компаније које се баве продајом столарије наводе да цене већ расту и да ће тако остати и у наредном периоду.

Овим субвенцијама је предвиђено да држава са општином плаћа 50 одсто трошкова, а 50 одсто плаћа само домаћинство. Министарка енергетике и рударства Зорана МИхајловић раније је навела да ће један од два позива за учешће у пројекту бити упућен компанијама које ће радити замену столарије, а да не би било нереалних цена, па ће тиме бити одређена максимална.

За то време они који се баве уградњом столарије кажу да је због пандемије коронавируса све већ поскупело, а очекују и наставак раста цена.

„Цене расту, али невезано за конкурс. Ове године је неколико пута порасла цена, да ли услед пандемије короне, али добављачи подижу цене невезано за овај конкурс. Иако људи то повезују сада са тим, што, наравно, није тачно. Нити има разлога да се подиже цена“, рекли су за портал Нова.рс из једне од компанија које се баве продајом столарије у Новом Саду.

„Раст цена има везе са тржиштем стакла, метала и ПВЦ-а. Ту настаје тај раст цена па се то преноси овде, па онда људи све погрешно повезују“, додају из те компаније.

Из једне београдске компаније која се бави продајом столарије за наш портал потврдили су стални пораст цена, али и најавили да ће цене и у наредном периоду да расту.

„Цене иду и ми налазимо материјал из иностранства и сви дижу цене. Цене ће расти на тржишту и нема везе са субвенцијама и то су само новински наслови“, рекли су из тог београдског предузећа.

Упитани да ли су до сада добили неке информације о конкурсима за државне субвенције, компаније су навеле да још увек нису добили никакве информације и да знају онолико колико и остали који се информишу путем медија.

„Држава није дала још ништа, никакве информације“, истиче фирма из Новог Сада, а ни београдска компаније нема више информација о конкурсу:

„Не, нико о томе ништа не зна осим што они то причају по новинама од општине, до институција, само исто знамо што је било у новинама.“

Иако до сада већина грађана, а ни компанија, нема више информације о самом конкурсу, оно што можемо са сигурношћу да потврдимо, то је да је интересовање грађана за столарију последњих месец и више дана у порасту.

Како кажу у компанија које се баве продајом столарије, интересовања има много, поготово што су у медијима раније били наводи да би све могло да буде и почетком јула.

Из београдске фирме кажу да је изгледа „тачна прича да ће субвенције државе да се исплаћују ретроактивно“.

Какве су цене столарије

Помоћ државе у промени столарије грађанима би требало да преполови трошкове када је реч о тако великом послу, али и да им помогне да додатно уштеде дугорочно, кроз мање рачуне за струју, а не треба занемарити и очување животне средине.

Нова.рс је раније истражила цене столарије у Србији и утврдила да се оне разликују од фирме до фирме, али и многих других критеријума – материјала, димензија, врсте затварања. Најјефтинији су ПВЦ прозори, где за обичан прозор са двоструким стаклима у просеку треба неких 130 евра, или од 85 до 160 евра по квадратном метру.

Цена прозора са дрвеним оквиром који могу бити од ПВЦ прозора скупљи и до 40 одсто је неких 100 до 180 евра. Најскупљи су комбиновани прозори дрвено-алуминијумски, који су често и дупло скупљи од обичних ПВЦ прозора. У те цене треба урачунати и уградњу, а монтажа се наплаћује између пет и 10 евра по квадрату.

Међутим, охрабрење за све гбрађане може да буде и податак да се заменом столарије може уштедети и до 40 посто утрошене електрилне енергије, а тиме и значајно смањити рачуни.