Прочитај ми чланак

Средњошколци опет уче Општенародну одбрану?

0

dru-ono-i-dsz_620x0

Одбрана земље могла би поново да се предаје као предмет у средњим школама у Србији. За разлику од старе Одбране и заштите, војна настава биће прилагођена улози и задацима Војске Србије. О костуру новог предмета ускоро ће разговарати просветне и војне власти.

Идеја о обнови средњошколског предмета у оквиру кога би деца учила основе војне науке потекла је из Министарства одбране. У нацрту измена и допуна Закона о одбрани и војсци, планирано је увођење наставе на којој би старији средњошколци добили основна знања о систему одбране.

Основни разлог за размишљање о повратку одбране и заштите у средње школе, како објашњавају у Министарству одбране, јесте недостатак чак и основних знања о војној доктрини, улози војске и значају одбране код младих.

– Није реч о предвојничкој обуци какву памтимо из времена СФРЈ – објашњавају у Министарству. – Србија данас има професионалну војску која је базирана на обустави служења војног рока. Тренутно стасавају млади који су лишени знања о одбрани земље. Зато се размишља о начину на који би старији средњошколци учили о војсци и тако неговали везу између оружаних снага и народа.

Слична врста предмета, под називом Одбрана и заштита, у домаћи школски систем уведена је крајем шездесетих година. На овим часовима ђаци прве и друге године учили су организацију ЈНА, основе њене доктрине, спољнополитичко опредељење земље. План и програм подразумевао је и руковање пушком, бомбом, па чак и логоровања. Са распадом СФРЈ, почетком деведесетих година, овај предмет је напустио учионице.

Да новим генерацијама недостају елементарна знања о самозаштити, и одбрани и оружју, сматра и проф. др Иван Ивић, пензионисани професор Филозофског факултета и коаутор Стратегије образовања до 2020. године

– Свакако не би било лоше да нове генерације добију основне информације о овој области – сматра Ивић. – Добро би било да се припремом тог предмета не бави само војска, већ и стручњаци за образовање. Најгора варијанта јесте стварање још једног предмета који ће да се своди на голо „бубање“. Сврха може да се постигне само јасним циљевима наставе и начина реализације наставе, како би деца заиста научила нешто што ће им користити у животу.

Ивић сматра да основе одбране деца уче не као класични предмет, него као неки вид ваннаставне активности.

Са оваквим ставом се слаже и контраадмирал у пензији Бошко Антић, који напомиње да су предвојничка обука и одбрана и заштита по старом моделу данас – превазиђене.

– То је одговарало војсци каква је била ЈНА – истиче Антић. – О систему одбране деца би данас требало да уче у облику који одговара времену, као и карактеру наше војске. Наставу би требало осавременити и учинити је занимљивом.

(Новости)