Прочитај ми чланак

Србија уводи наставу на босанском језику

0

Од наредне школске године босански језик учиће се у школама у Санџаку. Припремна настава почиње у другом полугодишту у по једном одељењу предшколских установа, основних и средњих школа у Новом Пазару, Сјеници, Пријепољу и Тутину.

Србија уводи наставу на босанском језику. Од наредне школске године на том језику требало би да буде комплетно образовање у општинама где је босански у службеној употреби.

 

Припремна настава почиње у другом полугодишту ове школске године, и то у по једном одељењу предшколских установа, основних и средњих школа у Новом Пазару, Сјеници, Пријепољу и Тутину.

Осим што ће се настава у приремном одељењу изводити на босанском највише измена ће бити у предметима који су у вези са културом и историјом. Суштински се градиво неће мењати.

„Наш предлог је био да уз тај неки уџбеник и приручник који ми радимо иде тај попис бошњачке националне културе, кућа, џамија, архитектуре, ликовних дела, где сваки наставник који буде радио може сам да у тих 30 одсто изабраних наставних јединица у зависности од његове креативности убаци тај моменат“, каже Решад Пртинац из Одбора за образовање при Бошњачком националном већу.

Начин одгоја деце се неће мењати ни у предшколским установама.

„Поред свега, деца треба да се упознају и са бошњачком културном баштином, музиком, свим оним активностима којима се ми бавимо у предшколској устави“, каже Фариса Фетаховић, председник Одбора за реализацију предшколског образовања на босанском језику.

У Бошњачком националном већу сматрају да ће остваривање права на школовање на матерњем језику отворити пут интеграције Бошњака у читав државни и друштвени систем.

„У том смислу данас почиње једна нова ера за Бошњаке у овој земљи, за државу Србију у којој живимо, нова ера на једном најосетљивијем плану“, каже председник БНВ-а Есад Џуџевић.

Из Министарства просвете поздрављају тај пројекат уз напомену да ће ресорно министарство бити снажан механизам партнерства и подршке у процесу остваривања права Бошњака на образовање на матерњем језику.

„Ја сам ту да вам дам подршку са пуним уверењем да вам је она потребна и са пуним поверењем да ћете свој посао урадити на најбољи могући начин а на добробит деце“, рекла је помоћница министра просвете Весна Фила. 

У раду семинара учествовали су и директори образовно-васпитних установа, начелници школских управа, представници службе заштитника грађана, као и званичници Новог Пазара и санџачких општина. 

(РТС)