Прочитај ми чланак

СРБИЈА НЕ МОЖЕ ДА ДÂ АЗИЛ својим (шиптарским) грађанима

0
Фото: Фонет - Драган Антонић

Фото: Фонет – Драган Антонић

Албанци са Космета који у све већем броју илегално прелазе границу са Мађарском не могу да траже азил у Србији, зато што нису, правно гледано, држављани друге државе. Њихов боравак у земљи је према важећим прописима Србије апсолутно легалан и тек пошто покушају да пређу границу Србије са неком другом државом се налазе са друге стране закона.

Резолуција

Окупаторска шиптарска Скупштина на Космету је пре неколико дана усвојила резолуцију о спречавању илегалне миграције. Резолуција између осталог предвиђа веће ангажовање шиптарско-окупаторске Владе на Космету на економском развоју, отварању нових радних места, креирање фонда за спречавање илегалне миграције, успостављање царинских, порезних и административних олакшица за све оне који отварају више од десет нових радних места.

Радош Ђуровић, извршни директор Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила, објашњава за Данас да је боравак Албанца са Косова и Метохије регулисан уредбом Владе Србије из 2011. године.

– На основу ове уредбе (шиптарски) грађани Космета, који немају српске исправе, приликом преласка административне линије добијају потврду која им омогућава да на територији Србије могу да буду 15 дана. Самим тим, људи који се крећу кроз Србију на путу ка ЕУ нису ту илегално. Истовремено, они не могу да траже азил у Србији, јер су правно гледано, грађани Србије – каже Ђуровић.

Према његовим речима, иако не могу да поднесу захтев за азилом, ништа не спречава (шиптарске) грађане Космета да поднесу захтев за српским документима.

Илегални статус шиптарских азиланти са Космета добијају када покушају да пређу границу Србије са неком другом земљом. Према Закону о заштити државне границе грађанин Србије који буде ухваћен како илегално прелази границу биће кажњен новчаном казном од 5.000 до 50.000 динара или казном затвора до 30 дана.

С друге стране, Закон о странцима прописује да се сваки странац који незаконито борави у Србији прекршајно казни у износу који варира од 6.000 до 30.000 динара. Уз казну, странцу се може изрећи и заштитна мера удаљења са територије Србије.

По информацијама косовских медија, више од 50.000 Албанаца је напустило Космет у последњих неколико месеци. Према подацима мађарске амбасаде у Приштини, само у јануару у тој земљи је азил тражило 10.188 косметских Албанаца.

Министар спољних послова Косова Хашим Тачи је јуче изјавио да би Европска унија требало брже да делује што се тиче визне либерализације за становнике Косова, како они не би били најизолованији становници Европе. Тачи је том приликом апеловао на грађане Косова да се не исељавају у иностранству.

Жандарми на граници са Мађарском

На границу са Мађарском јуче су због повећаног броја илегалних шиптарских миграната са Космета, били доведени и припадници Жандармерије. Биће повећано и присуство полиције опште надлежности, а појачаће се заједничке патроле са мађарским колегама, најавио је министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић.

После састанка са директорима полиције Немачке и Мађарске и високим функционером аустријске полиције, Стефановић је рекао да је договорено да из Немачке и Аустрије на границу дође један број кола са термовизијском опремом за откривање илегалних прелазака. Он је додао да, пошто је примећено да је код оних косметских Албанаца који легално покушавају да пређу границу уочен један број фалсификованих докумената, попут лажних немачких виза и радних дозвола, полицијски стручњаци из Немачке за откривање фалсификата дођу и помогну српским колегама.

(Данас – В. Јеремић)