Прочитај ми чланак

СВАШТА СРБИЈА ТРПИ: Соња Бисерко молила да Косово уђе у УНЕСКО!

0

sonja biserko3

Највише се око тога потрудила Соња Бисерко, председница Хелсиншког одбора за људска права у Србији, која је, како открива “Ало!”, дан уочи гласања у Извршном савету писала генералној директорки Унеска Ирини Боковој и отворено се заложила да Косово добије улазницу за чланство у ту агенцију под окриљем УН-а. Наш лист је дошао до писма које је Бисерко 20. октобра упутила Боковој и у којем је наводи да је интеграција Косова у међународну заједницу најбоље што се може учинити за мир и стабилност на Балкану.

– Поштована госпођо Бокова, без обзира на то шта различите државе мисле о проглашењу независности Косова, рекла бих да морамо да се фокусирамо на оно што је најбоље за мир и стабилност на Балкану. Да ли би изолација Косова, његове културе и омладине боље одговарала сврси него интеграција те земље у међународну заједницу? Знам да вам је тридесетак држава и приватни медији са Косова писало наглашавајући да је чланство те земље у Унеску од кључног значаја у том погледу. Ја их подржавам и сматрам да сви треба да их подржимо – наводи Бисерко.

Она се жали Боковој и на званичнике Србије и јавну сцену, која је испуњена, како каже, непријатељством, ксенофобијом и говором мржње према Албанцима.

– Косовски Албанци су оптужени да су спалили српске цркве и манастире. Међутим, српска влада и њени гласноговорници никада не би признали да су српска војска и полицијске снаге ти који су уништили косовске џамије у рату 1999. Влада Србије никада није понудила ниједан једини долар за реконструкцију ових џамија. Косовски Албанци су такође оптужени да покушавају да „отму“ српске цркве, игноришући да је после проглашења независности Косова учињено много да се заштите православне богомоље – пише Бисерко, али не наводи шта је Приштина конкретно урадила за српске светиње. То нисмо успели да чујемо ни јуче од ње, јер није одговарала на наше позиве и поруке.

Експресна дистрибуција писма

Приштина је писмо Соње Бисерко истог дана искористила за додатну пропаганду и послала га у Њујорк на адресе свих држава које имају сталне мисије у УН-у. У допису Генералног конзулата Косова, у који је „Ало!“ имао увид, државе се позивају да писмо размотре с највећом пажњом и искористе за заузимање става поводом пријема Косова у Унеско.

Извор: Ало