Прочитај ми чланак

СКУПШТИНА СРБИЈЕ: Срушен „Српски зид плача!”

0

Због невремена срушен је и исцепан Српски зид плача, па уместо њега једино се сад налази велики црни флор којим су данас биле прекривене фотографије отетих и убијених Срба на Космету.

Црни флор је био постављен у знак протеста због одлуке француског суда да некадашњег лидера терористичке ОВК Рамуша Харадинаја пусти на слободу.

„Невреме је срушило и на неким местима поцепало Српски зид плача, те његово враћање, без додатних финансијских средстава није могуће, за Србин.инфо ексклузивно је рекао Симо Спасић, Председник Удружења породица убијених и киднапованих на Косову и Метохији.

А како Српски зид плача изгледа сада погледајте на фотографијама који су у тексту.

Прекривен „Зид плача“ испред Скупштине

Породице траже да МУП заштити Зид плача и да се не дозволе протести и демонстрације у његовој близини, да се регулишу права породица жртава и да се у Пионирском парку изгради споменик за све жртве „од Кошара до Хоргоша“

Удружење породица киднапованих и убијених на КиМ прекрило је платном паное са именима и фотографијама жртава са КиМ, тзв. „Зид плача“ испред Скупштине.

Како је раније најављено, тај чин је протест јер држава није обезбедила адекватну заштиту низу паноа.

Председник Удружења Симо Спасић рекао је да је то и протест због ослобађања Рамуша Харадинаја у Француској, али и због судова у Србији и Хагу.

„Тужилаштво за ратне злочине у Београду морало је макар у одсуству да оптужи и осуди Рамуша Харадинаја и Даута Харадинаја и Фатмира љимаја и Хашима Тачија. Ми смо огорчени на бившег тужиоца за ратне злочиње Владимира Вукчевића“, рекао је Спасић новинарима.

Како каже, француски суд је ослободио „доказаног злочинца“, а породице су подједнако гневне и на Апелациони суд у Београду који је поништио пресуду Вишег суда и ослободио Гњиланску групу.

Спасић каже да породице траже да МУП заштити Зид плача и да се не дозволе протести и демонстрације у његовој близини, да држава регулише права породица цивилних предратних, ратних и послератних жртава и да се у Пионирском парку изгради споменик за све жртве „од Кошара до Хоргоша“.

Панои су у неколико наврата били уништавани, почетком године због временских услова и јаког ветра, затим и на почетку „Протеста против диктатуре“, а како тврде из Удружења, „понижавање, скрнављење и погроми се дешавају свакодневно“.

Иначе, сами панои су неколико пута били у центру медијске пажње због тога што се поставља питање да ли је примерено да се сећање на жртве чува на такав начин, али и због информација да нису све породице страдалих сагласне да имена и фотографије њихових најближих буду на паноима.

Недавно су међу паноима освануле и фотографије радника РТС погинулих у НАТО бомбардовању, а како је на Фејсбуку навео редитељ Јанко Баљак, мајка једног од страдалих радника Жанка Стојановић је због тога у сузама јер не жели да фотографија њеног погинулог сина стоји на ветру и киши мимо њене воље.

Он је додао и да је председник Удружења породица киднапованих и убијених на Косову и Метохији Симо Спасић грубо злоупотребио фотографије погинулих радника РТС.

Како кажу из Удружења, њихова намера није да панои остану испред Скупштине, већ да то подстакне власти да у Пионирском парку изграде споменик за „све жртве, од Кошара до Хоргоша“.

Панои су постављени у јулу 2015. године, а било је предвиђено да на том месту остану само седам дана.