Прочитај ми чланак

Синдикат тражи независну истрагу, тврде – на Пештеру умало страдало још војника

0

Прошло је више од недељу дана од смрти старијег водника прве класе Дејана Стојковића, током војне вежбе на Пештеру. Из војног синдиката кажу - потребна је да независна комисија испита све околности смрти. Сви органи који су у систему одбране потчињени су или начелнику Генералштаба или минстру одбране и стога нису независни мисле синдикалци. Тврде и да имају информације да овај несрећан случај није једини који се догодио.

Министарство одбране је поводом трагедије на Пештеру саопштило: „Стојковићу, који се налазио у саставу посаде оклопног борбеног возила, изненада је позлило.“

Foto: mod.gov.rs

Док бивши начелник Генералштаба и потпредседник Народне странке Здравко Понош тврди: „Стојковић је погинуо јер се због екстремно високе температуре активирао систем за гашење пожара у борбеном возилу.“

Да се узрок смрти старијег водника прве класе Дејана Стојковића крије у овоме што тврди Понош, мисли и Војни синдикат.

Председник Војног синдиката Новица Антић каже да је, према њиховим информацијама са терена, у близини возила у којем је био Стојковић „дејствовао“ тенк, што је створило високу температуру у возилу и активирало противпожарни систем.

„Проблем је настао када је Дејан известио претпостављену команду да има проблем у возилу и када му је претпостављена команда наредила да он настави кретање тим возилом уместо да га одмах напусти. Дакле, он и његови чланови посаде“, истиче Антић.

Додаје, да је напустио возило вероватно би био позван на дисциплинску одговорност, али би преживео. Смртна опасност претила је још неким војницима, јер ово није био једини, како тврди Антић, ванредни догађај на тој вежби.

„Десила су се пре тога још два ванредна догађаја у којима је чак могло да дође до смртног исхода за више лица, али то Министарство одбране никада није саопштило“, тврди Антић.

Као особу која је управљала вежбом на Пештеру први човек Војног синдиката означава Ненада Милорадовића, помоћника министра одбране.

Каква је била његова улога и да ли је угрозио живот војника из Министарства за Н1 не наводе.

Опрема у првом плану, док се људи некако заборављају

Брига о њима је већ неко време у другом плану, мисли истраживачица Београдског центра за безбедносну политику Марија Игњатијевић.

„Ми примећујемо последњих година да се буџет за сектор одбране све више увећава и то је најчешће у тој ставци машине и опреме, односно за наоружање и војну опрему, док се некако људи заборављају“, упозорава она.

Због великог одлива кадрова, одавно се налазе у зачараном кругу, каже Игњатијевић. Они који остају преоптерећени су послом, што са собом доноси друге проблеме.

„Рецимо старешине и надређени не желе да пусте добре људе да напредују, да траже премештај у неки други град, па то отвара простор за непотизам, корупцију за ‘јурење веза’ и тако даље“, указује истраживачица Београдског центра за безбедносну политику.

Шта је тачно довело до несреће на Пештеру, Игњатијевић не жели да прејудицира, сачекаће званичан извештај. Случај је преузело Више јавно тужилаштво у Новом Пазару, а из Министарства су саопштили да су и Инспекторату одбране наложили ванредни надзор.

А Новица Антић на то каже: „Какав инспекторат одбране када је он непосредно потчињен министру?“

Решење би била независна комисија коју би формирала Скупштина, мисли Антић. Хоће ли је бити и зашто се војска злоупотребљава, питања су која би, каже он, поставили министру када би их напокон позвао на састанак.