Прочитај ми чланак

ШАКА ЈАДА ОДВАЈА Србина од Србина

0

Недавна изјава патријарха Иринеја да је положај Српске православне цркве и уопште Срба у Црној Гори сада гори него у време Турака и Аустроугара, изазвала је буру негативних коментара у некад братској републици, а црногорски председник Мило Ђукановић затражио је извињење од поглавара СПЦ.

Извињења, наравно, није било, а готово свакодневна антисрпска кампања власти у Подгорици даје за право Иринеју. Прети се рушењем цркве на Румији, ослобођење 1918. представља се као великосрпска окупација, а на локалу се забрањују прославе уједињења истоплеменог народа.

Питали смо наше читаоце у Европи и Канади како гледају на све то, шта су узроци темељења црногорске државности на антисрпству?

Марко Пешић – Беч, Аустрија

– Лично не мислим да се води антисрпска кампања у Црној Гори. Српски народ у Црној Гори има сва права као и сви остали народи. Због честих испада челника Српске православне цркве у вези независности Црне Горе није ни чудо што је црква на мети критике црногорских званичника. Стално потенцирање српства, у мултиетничкој Црној Гори, води ка сталним инцидентима. Када је реч о хапшењу српске држављанке у Котору, па свуда у свету би неко био кажњен ако вређа извршну власт, а тако и у Црној Гори. Када је реч о историји ту наравно постоје нека различита гледишта и било би добро да две земље заједно реше та питања и раде на усаглашавању историје.

Драго Гачић – Хановер, Немачка

– Жалосно је што нас деле на овакав начин. Ми смо, ипак, сви један православни народ и како онда да разумем да одређени елементи у Црној Гори за српског патријарха кажу да није пожељан гост, а на Румији изнад Бара хоће да руше православну цркву. Истовремено Бошњаци захтевају полумесец на државној застави. Ако власти у Подгорици на такве ствари не реагују, изгледа као да то и они желе. Уместо да се енергично супротставе националистичким појавама, они за све оптужују Србе.

Такво понашање наводи на помисао да они који држе власт у Подгорици тако раде или под притиском Запада или из неких својих интереса. И поред свега уверен сам да Срби и Црногорци као народ нису једни против других. Понављам, сви смо православни народ и то никад нико неће моћи да избрише. Па, ако и сруше неку српску богомољу, људи ће је поново подићи, јер су и Црногорци православци. Не могу да верујем да ће у Црној Гори православне богомоље бити порушене као на Косову, јер је под притиском светске јавности рушење богомоља престало и на Косову.

Спасоје Кривокапић – Анемас, Француска

-Толико има ружних ствари да не знам одакле да кренем. У антисрпској кампањи се каже да је Србија окупирала Црну Гору 1918. године. Ноторна лаж и монтажа структура ДПС-а, који фалсификују историју свог народа у сврху одржавања на власти. Јадранска дивизија је ослободила Црну Гору, а била је састављена од Срба, Француза и других савезника и то на иницијативу француског генерала Франш де Епереа. Или, учестали напади на СПЦ, ту је и пројекат рушења спомен-цркве на Румији. Наопака политика ДПС-ове групације која се одржава на власти завађењем народа, а при томе улази у високе ризике.

Али народ то не прихвата, не жели, па тим актуелним властодршцима полако пада рејтинг. Имамо и штету проистеклу из хапшења девојке у Котору, све је исполитизовано, девојка је осуђена, али не и судија, што је требало. Потом, два претучена младића из Руме. Стварно је жалосно шта се догађа, а то говори и о томе колико смо цивилизовани као друштво. Обављам улогу председника Форума црногорских грађана из ЕУ и Швајцарске, седиште нам је у Цириху, а сви смо окренути бољитку наше родне Црне Горе. Стога и долазим до закључка да и горе наведени примери говоре о примени свакојаких прљавштина само у циљу опстанка на власти, а нажалост, по правилу народ страда када завладају јад, беда и малоумље.

Брано Трифковић – Ботроп, Немачка

Ја Црну Гору не сматрам иностранством и другим народом, тако да ми то личи на раздвајање браће из исте куће! То раде они којима није стало до браће него само до интереса кроз материју! Ако се Његош изјашњавао као Србин и Црногорци до скора исто тако од куда сада та подељеност? Значи интерес и ништа друго!

Небојша Јовановић – Дизенхофен, Швајцарска

– То није нормално и то не може да опстане, то нема шансе. То је шака људи који хоће да одвоје Србина од Србина. То никад није било и не верујем да ће да прође, да се Србин од Србина одваја. Такође и црква, тамо је 90 посто људи Срби православци. Они то измишљају и нема њихова и наша, то је једна црква. Кажем то је шака јада који то покушавају да одвоје Србе и Црногорце. Ја кад тамо одем осећам се као код куће, то су моји пријатељи и другари. И то што кажем и они ће исто да потврде, то је само шачица јада која због неких пара и неких својих интереса ради такве неке ствари.

Бобан Ћирјанић – Франкфурт, Немачка

– По мени Црногорци не постоје. То је име једне области, јер како могу да будем Црни Горац? То се све ради са Запада, као што је Мило Ђукановић добио паре од Американаца да ради против Срба. Не верујем да има више од 30% тих Црногораца који су некад Срби били, а остали Срби су у толико лошој ситуацији да не смеју ништа да кажу. То сам лично чуо од Срба који тамо живе, претежно у Херцег Новом.

Монтенегрини сеју мржњу
Миро Микетић – Торонто, Канада

– Наша пропаст је почела Косовском битком и српским поразом, а довршена је са доласком комуниста на власт. Рушењем Његошеве капеле срушена је српска Црна Гора или како су је звали „Српска Спарта“. Жалосно је што смо прихватили да нам је Србија највећи непријатељ. Жалосно, јер на Подгоричкој скупштини 1918. године Црногорци су већински изгласали да се Црна Гора и Србија уједине јер су исти народ, иста вера, деле исти језик и иста осећања.

Монтенегринску историју пишу они који не припадају српској нацији. Они који су далеко од Његоша, они који се продају за паре, а сиромашни народ још не може да дође до истините речи. Незаустављивом мржњом се сипа блато на оне који су стварали славну Црну Гору, на оне који покушавају да је врате на своје славно и старо место. Напади на Српску православну цркву и њено свештенство су толико јаки и дрски да то долази до крајњих размера. Велики је поход црногорских власти да се сруши црква на Румији.

Могу се подизати џамије, и немам ништа против тога, јер муслимани живе у Црној Гори, али је несхватљиво да Срби не могу да подижу своје богомоље. Рушењем цркве на Ловћену и гажењем завештања светог Петра Другог Црна Гора је кренула у провалију, све дубље тоне и не зауставља се. Е, ако је ту кренула пропаст Црне Гора, онда је природно да ће и њен повратак самој себи започети управо обновом Цркве Светог Петра на Ловћену и поштовањем завештања Петра другог Ловћенског.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!