Прочитај ми чланак

Ратни распоред: Војска Србије шаље људе у Сектор за ванредне ситуације

0

На 11.700 адреса у Србији стигао је позив од стране Војске Србије да се јаве у своје матичне Војне одсеке ради саопштења ратног распореда. Међутим, сви они ће бити распоређени у јединице за ванредне ситуације сектора МУП-а Србије!

На позиву је наглашено да ће неодазивање бити санкционисано по Закону о војној, радној и материјалној обавези, док начелник Сектора за ванредне ситуације у Министарству унутрашњих послова Предраг Марић за Телеграф тврди да је реч о добровољном одазивању.

Како смо се уверили на лицу места у неким од Војних одсека у Београду, одзив позваних био је огроман, а установе су биле мале да приме све позване младиће, па је у неким од њих владао општи хаос, а формирани су и дуги редови који су чекали да им се у војне књижице упише распоред.

Митар П. (29) из Београда показао нам је позив на којем се позива да се дана 30.11.2012. године јави у свој Војни одсек ради саопштења ратног распореда, док је на полеђини наглашено да се не одазивање кажњава у складу са законом.

– Војску сам ослужио пре три године, а сада сам добио позив да се јавим ради саопштења ратног распореда, а неодазивање биће кажњиво по закону. Одазвао сам се уредно и саопштено ми је да сам распоређен у јединицу за узбуњивање при Сектору за ванредне ситуације и центра цивилне заштите Београда. Како ми је претпостављени рекао, јединица се популарно назива “сиренџије” и да је то у надлежности МУП-а Србије – каже он и додаје да је у реду чекао 30 минута.

Према Члан 11 Закона о војној, радној и материјалној обавези, ако се регрут односно лице у резервном саставу које је позвано не одазове позиву, а изостанак не оправда, биће принудно приведен.

“Закључак о привођењу доноси територијални орган у складу са законом, а налог по закључку о привођењу извршавају полицијски слуţбеници Министарства унутрашњих послова, у складу са законом”, каже се у овом члану Закона.

Начелник Сектора за ванредне ситуације у Министарству унутрашњих послова Предраг Марић каже за Телеграф да су позиви од војске Србије, а за Сектор цивилне заштите послати на 11.700 адреса, али да је све на добровољној бази и да неће бити кажњавања.

– Циљ је да се поново, после 25 година, формира јак центар Цивилне заштите, а суштина је да све буде на добровољној бази. Све је хуманитарно и никога сигурно нећемо терати да се одазове или не. Обезбедили смо припадницима Цивилне заштите и нове униформе, а следеће године ћемо извршити промоцију око 700 чланова који ће пре тога проћи адекватну обуку – објашњава он.

Марић на питање како то да у позиву пише да ће бити кажњени они који се позиву не одазову одговара да је реч о застарелом систему позивања.

– Ту је реч о позиварским радњама из деведесетих, с циљем да се што већи број људи одазове. Сигурно неће бити кажњавања, а више од 90 одсто људи се до сада одазвало – каже Марић.

Портпарол Војске Србије пуковник Миливоје Пајовић каже за Телеграф да је, када су у питању позиви, реч о нормалној и редовној активности Војске и додаје да је све рађено по закону.

– У Закону о војној, радној и материјалној обавези све лепо стоји. Позиви су према њему писани и слати, а само кажњавање или не прописано је у том закону. Што се тиче саопштавања ратног распореда то је редовна ствар и никаквог разлока за панику нема – каже он.

На питање Телеграфа како то да Предраг Марић каже да је одазивање на позив добровољно, а да се у позиву наглашава кажњавање за тај чин, пуковник Пајовић каже:

– Не могу да коментаришем изјаве господина Марића, јер смо ми два одвојена сектора.

 

(Телеграф)