Прочитај ми чланак

РАДИЋ: Лоше одржавање авиона велики проблем Војске Србије

0

Војни аналитичар Александар Радић изјавио је за Н1 да ће истрага утврдити шта је узрок пада школског авиона "Супер галеб Г-4" Војске Србије код Ковачице. Он је оценио да би старост авиона могла, али да не мора да значи, да је разлог за његов пад. Како каже, већи проблем у српском ваздухопловству је лоше одржавање тих авиона.

Војни авион “Супер галеб Г-4“ срушио се код Ковачице, у близини Панчева. Роберт Калоци, пилот мајор Центра за летна испитивања Техничко-опитног центра Војске Србије, погинуо је у несрећи, док је пилот мајор Александар Матић повређен и пребачен на Војномедицинску академију, потврдило је Министарство одбране.

„Војска ће формирати комисију која ће се бавити истраживањем узрока несреће, урадиће се анализа остатака авиона, а биће узете и изјаве од учесника и свих оних који су учествовали у припреми тог лета, све што може да буде релевантно да би се дошло до узрока удеса“, рекао је Радић за Н1.

Додаје да комисија у оваквим околностима не може да да једноставан, „црно-бели“ одговор, јер закључци које она доноси никада нису једнострани, али напомиње да је за највећи број несрећа крив људски фактор, ређе техничке природе.

Овај авион је трећи авион тог типа који је изгубљен у удесима од осамостаљења Србије и укупно четрнаести од почетка експлоатације, док су четири летелице изгубљене у борбеним дејствима на простору бивше Југославије.

Радић је рекао да се код „Супер галеба Г-4“ користи светски познато седиште „Мартин Бекер“, које је, како је рекао, веома поуздано.

„Седамнаест пилота је искакало из ‘Галеба 4’ и сви су прошли без већих повреда“, рекао је гост Н1 и додао да не може да претпостави шта се искомпликовало при катапултирању двојице пилота у Ковачици, од којих је један преминуо.

„Када пилот повуче ручицу, механизам даље иде аутоматски. Пилот прво мора да заузме правилан положај да би поднео јако велико оптерећење које се деси приликом катапултирања. Шта год да се догоди због стицаја околности, ако би пилот, рецимо, остао без свести, падобран седишта се отвара аутоматски“, објаснио је Радић.

На питање да ли старост авиона може да буде узрок пада, Радић каже да старост авиона није толико битна колико његово одржавање и ремонт.

„Проблем је што је код нас нарушен систем одржавања тих авиона. Сви знамо да се распала југословенска авио индустрија, са нарушеном државом, страдала је и војска…данас имамо преседан да су наши пилоти најстарији“, изјавио је Радић.

Каже и да су у установи у којој се данас десио удес недавно смењене све старешине и да је за то одговоран начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић.

„То није узрок пада авиона, али је створен лош амбијент због нечије сујете, због неког ко хоће да успостави неку дисциплину, у овом случају Љубиша Диковића“, за ког каже да је тражио смену старешина због посете Радића тој установи крајем децембра прошле године.

Радић је изразио наду и да ће Министарство одбране „повести рачуна о породицама свих страдалих пилота“. „Они људи живе за ту војну плату и за ту унифпорму, они другог посла немају“, рекао је.

Додаје да се о томе прича углавном у оваквим ситуацијама, а да се „кад медији изгубе интересовање, настави даље по старом“.

„Наше ратно ваздухопловство мора да улаже у технику, мора да добије и кадровска освежења, битка за људе мора да иде упоредо са битком за технолошко усавршавање“, рекао је Радић у Дану уживо.