Прочитај ми чланак

Примена Бриселског споразума: На Јарињу опет Шиптари ухапсили Србина

0

jarinje-rosu-1328585176-95365
(РТС, KиM радио, Србин.инфо)

Чедомир Марковић из Грачанице други је Србин који је у последња 24 часа ухапшен на Јарињу. Марковић оптужен за наношење тешких телесних повреда. Држава је забринута ако постоје тајне оптужнице, рекао Александар Вулин. Ивану Радивојевићу, који је јуче приведен, одређен једномесечни притвор.

Припадници пограничне окупаторске шиптарске полиције ухапсили су на Јарињу Чедомира Марковића из Грачанице. На истом прелазу јуче је приведен Иван Радивојевић, коме је данас одређен једномесечни притвор. Директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин забринут због хапшења на Космету.

Погоршава се положај Срба јужно од Ибра
Како су редакцији Србин.инфо. у телефонском разговору рекли житељи Грачанице, хапшења Срба на Јарињу нису случајна. Док шиптарске окупаторске власти врше притисак да ЕУЛЕКС буде укинут, истовремено, у енклавама јужно од Ибра, од како је почела примена Бриселског споразума, све је учесталија понуда Албанаца да купују српска имања.

Но, у односу на ранији период Албанци дају много мање суме за српска имања не кријући да то раде јер сматрају да ће територија Космета ускоро бити стопроцетно под управом Приштине, те да ће због тога Срби бити приморани да се исели из ове јужне српске покрајине.

 

Чедомир Марковић је пребачен у Приштину где му је одређен притвор. Вулин је прецизирао да Марковић није оптужен за ратни злочин, него за наношење тешких телесних повреда.

Марковића, како је додао, није ухапсио Еулекс, већ је потерницу за њим издала окупаторска шиптарска полиција у Грачаници. 

Дан раније приведен је Иван Радивојевић по налогу надлежног тужилоца на Космту. Шиптарска окупаторска полиција је потврдила да је Радивојевић приведен због сумње да је извршио ратни злочин. 

Након саслушања у Окружном суду у Приштини, Еулексов судија Витор Хуго одредио је Радивојевићу једномесечни притвор, јавио је КИМ радио.

KiM_logo_1_
Директор Канцеларије за КиМ изразио је забринутост због хапшења Срба на прелазу Јариње на северу Косова.

„Морамо да изразимо чуђење због (јучерашњег) хапшења Ивана Радивојевића, који је 13 година након ратних збивања живео на простору Косова и Метохије, скоро је напустио Покрајину, а у међувремену је административну линију прешао преко 40 пута“, рекао jе Вулин за агенцију Бета.

Према његовим речима, Србија никада неће бити препрека за истраживање ратних злочина без обзира са које стране они буду долазили, али је држава јако забринута ако постоје тајне оптужнице и спискови у које нема увид и за које не зна на кога се односе.

„Међународна заједница би требало добро да размисли да ли су овакве aкције корисне и добре у смислу постизања међусобног поверења или ће изазвати дезинформације страх и злоупотребе“, рекао је Вулин и додао „да би међународна заједница пред државу Србију требало да изађе са јасним списковима и именима кога сумњичи за ратне злочине“.

„Не споримо ми право Еулексу да истражује, напротив, инсистирамо да се сваки ратни злочин, почевши од Старог Грацког преко Гораждевца, па до оних које су евентуално починили Срби, али инсистирамо такође да добијемо имена ко је тај за кога међународна заједница и Еулекс сматрају да је осумњичен за ратни злочин.

Међународна заједница би морала добро да размисли да ли овакве акције омогућавају Србима да мирно изађу на изборе и воде своје судбину или их плаше и гурају у неком другом правцу“, навео је Вулин.

Према његовим речима, Србија има право да зна да ли су њени држављани евентуално починили ратни злочин. Вулин је навео да ће „Канцеларија, као и до сада, максимално учествовати у одбрани и помоћи породици“.

1