Прочитај ми чланак

Председник Врховног касационог суда: Отписати мале застареле дугове

0

Председник Врховног касационог суда, Драгомир Милојевић, потврдио је данас да ће предложити да се дуговања чију наплату је требало да су судови уступе извршитељима, отпишу у случајевима мањих комуналних дугова, али да од Скупштине Србије зависи да ли ће то прихватити.

Он је за „Вечерње новости“ казао да ни према ставу Европског суда за људска права у Стразбуру, није повређено нечије право на имовину, уколико дуг не премашује десет евра, колики је велики број комуналних дугова у Србији, од којих су неки на наплату стигли после више деценија, са огромним каматама.

Медији су ове недеље објавили да ће скоро милион старих извршних предмета бити пребачено са судова на јавне извршитеље, а вредност потраживања се умногостручила због вишедеценијских камата.

„Почетком године на снагу су ступиле измене Закона о извршењу и обезбеђењу, по којима се сви стари извршни предмети уступају извршитељима. Међу њима је највише оних на основу веродостојне исправе, односно комуналних дугова, али и неплаћених ТВ претплата, приватних потраживања, дуговања банкама које су у међувремену отишле у стечај“, рекао је Милојевић.

Рекао је да је у јануару у Србији било милион предмета старијих од три године.

Милојевић је казао да је с Делегацијом ЕУ пре неколико година покрента иницијатива да се ти предмети реше и да се тако растерети судство, али да закон налаже да се такви случајеви пребацују извршитељима.

„ЕУ је обезбедила људе који су помогли да се предмети прегледају и класификују и до сада је извршитељима пребачено близу 90 одсто тих предмета“, рекао је он, а по подацима из јуна остало је близу 460.000 случајева који треба да се проследе извршитељима.

Председник суда ипак не верује да ће сви ти случајеви да стигну на принудну наплату, јер и даље има непрегледаних фасцикли, некомплетних предмета и поверилаца који се нису определили да ли желе да им дуг наплати суд или извршитељ, због чега је извршење обустављено.

Милојевић је рекао да ће они чија дуговања нису обустављена, морати да плате трошкове поступка и законску затезну камату, поред главнице.

„Накнаде за извршитеље у тим случајевима су мале, али су камате ‘астрономске’ – за иницијални дуг од 1.000 динара, може да стигне решење на 20.000 динара са каматом“, рекао је судија.