Прочитај ми чланак

Потоп у Србији, упозорење метеоролога: Веома опасно расте ниво једне веће реке

0

Кишни талас наставља се у Србији, ситуација са поплавама и бујицама је врло критична у многим деловима земље.

Србија и наше подручје под утуцајем су снажног циклона, чији се центар у приземљу налази изнад Јонског мора и југа Грчке, док се центар на висини налази изнад централне Европе. Истовремено, над нашим подручјем у склопу висинског циклона простире се и веома дубока висинска долина и то све до Медитерана

Printskrin: RTS

И овог послеподнева киша пада у већем делу земље и праћена је пљусковима, а најобилнијих падавина тренутно има на истоку земље.

Киша са пљусковима широм Србије наставиће се и у току послеподнева и вечери, а најмање падавина биће у Бачкој и у Срему.

У последњих 36 сати широм Србије пале су огромне количине падавина, а највише у централним пределима и Рсинском округу, локално и до 100 мм. Како је земљиште већ натопљено и презасићено водом, а реке имају висок водостај, нови талас падавина само је погоршао већ веома критичну ситуацију, па се данас многи предели Србије боре са поплавама и бујицама. Иначе, широм Србије од почетка јуна пале су огромне количине падавина, при чему су падавине због локалних пљускова и олуја биле неравномерно распоређене, па су тако неке локације добиле за пар сати падавине које у просеку падну за месец дана, а свега неколико километара даље није било ни капи кише.

Ове седмице падавине нису локалног карактера, већ на нивоу већег дела Србије, при чему је само од почетка ове седмице понегде пало преко 250 мм, а од почетка јуна преко 300 мм кише, што је и за три пута већа количина падавина него што у просеку падне током целог јуна. Најмање падавина ове семдице било је на северу Војводине, чак су многа подручја прошла и без капи кише.

Најкритичнија ситуација је у централним, западним, источним и југоисточним пределима. У више од 45 општина и градова проглашено је ванредно стање. Поплаве су рушиле мостове, носиле возила, а уништавале путеве. Евакуисано је више од 120 особа. Претходне ноћи река Лепеница поплавила је Крагујевац.

Услед веома обилних падавина излилиси су скоро сви мањи токови у сливу Западне, Јужне и Велике Мораве, а критично је било и у сливу Колубаре.

Сада огромна количина воде иде ка Великој Морави, тако да ће ова река у наредна 24 до 48 сати забележити огроман пораст, понегде и преко два метра, уз превазилажење редовне одбране од поплава.

У наредна 24 сата широм Србије и даље се очекују киша и пљускови са грмљавином, а најобилнијих падавина биће у централним и североисточним пределима Србије, у Поморављу и у Браничевском округу, уз додатних 30 до 50 мм кише, локално на североистоку и више, при чему се огромна опасност очекује на мањим бујичним токовима, а потенцијална опасност очекује се и на сливу Пека, Млаве и Тимока, уз изливања мањих токова у сливовима ових река.

На многим локацијама поплаве и бујице се очекују због немогућности да одоводни и канализациони системи прихвате огромну количину атмосферске воде у веома кратком временском интервалу.

Када је реч о Дунави и Сави, ниво ових река има средњи водостај и наредних дана неће бележити значајније промене, тако да нема опасности од критичних вредности и поплава.

Падавине ће се наставити и током суботе, али ће у Војводини, осим на југу и истоку Баната бити суво. Добра вест је да ће падавине у суботу до краја дана слабити, али се на југу и истоку Србије очекују и у недељу ујутро и преподне, при чему ће у другом делу уследити разведравање.

Стабилизација времена која се очекује у недељу биће увод у право летње и сунчано време од понедељка.