Прочитај ми чланак

Последњи воз да месо купите пре таласа поскупљења: Имате још десетак дана форе

0

Свињско месо ће поскупети средином септембра, то су лоше вести за српске новчанике и нису пуко нагађање, већ упозорење из Привредне коморе Србије. На пораст увелико високе цене свињетине утиче појава афричке куге, али и то што је месо из европског увоза поскупело за 40 одсто. Из ПКС упозорили су и да се очекује раст цене других врста меса, које ће се користити као замена за свињетину.

У Европи је свињско месо скупље и до 40 одсто, а тренутно су у Србији цене свињетине и јунетине готово једнаке. Килограм свињског бута у Србији тренутно кошта од 800 до 1.200 динара.

Са друге стране, цена у откупу свиње је око 270-280 динара, што је за 20-30 динара више него у ово време прошле године.

Суштина је да када свиње поскупљују – поскупљује и месо, али кад свиње појефтине, појефтињења меса нема.

Шта каже ПКС?

Бојан Станић из сектора за стратешке анализе ПКС каже да ће они који се баве продајом свињетине „свакако имати у виду економску моћ становништва“.

„Цене ће ићи нагоре, али у разумном нивоу, имајући у виду континуирани пад куповне моћи грађана последњих шест месеци“, испричао је Станић за РТС.

Како каже, очекује се да ће раст цена свињетине погурати нагоре и цене других врста меса, јер ће се користити као замена за свињетину.

Такође, истакао је да се не може очекивати пад трговачких маржи када је у питању свињско место – јер “она може бити ствар преговора само код основних животних намирница”.

Стручњаци забринути за квалитет меса и куповну моћ грађана

На питање портала Нова.рс о поскупљену свињетине, Горан Паповић из Националне организације потрошача пита – „а које месо и ког квалитета“.

„Да ли квалитет меса прати раст цене? Годинама не, дакле неопходно је да ПКС објасни које месо (ког квалитета) поскупљује“, истиче наш саговорник.

Паповић каже да квалитет меса у Србији није контролисан, понављајујћи своје раније изјаве да се Савет за безбедност хране, при Министарству пољопривреде, који би требало да се бави проценом ризика у области безбедности хране, основан у мају 2017. није састао пет година.

Саговорник страхује да би раст цене свињетине могао да подстакне раст и других цена меса, наводећи да то месо неће имати ко да купује.

„Потрошачи у Србији већ годинама месо не купују на кило, већ на шницле, на граме. Ако месо поскупи, не знам како ће потрошачи моћи да га приуште јер и овако не може свако да приушти“, прича Паповић.

Агороекономиста Милан Простран каже за наш портал да је свињско месо већ на тржишту достигло највиши ниво цена од када се прати тржиште.

„Цене су изузетне велике. Највећи део потрошача више ни не једе најкавалитетније врсте меса – на бут, каре, плећку. Углавном се одлучују за ниже категорије“, каже Простран.

Додаје да већ неко време уназад, људи купују месо на граме.

Простран наводи и да је питање ко ће куповати месо, када до поскупљења дође.

„Заиста имам страх ко ће куповати. У маркетима је месо достигло цену која до сада није забележена. Посматрам људе који купе 200,300 грама меса. Више не купују килограм“, наводи Простран.

Да ствар буде гора – проблеми у производњи свињског меса у Србији појавили су се и пре појаве афричке куге. Наиме, на почетку 2023. године у Србији смо имали око 2.670.000 свиња, а то је за више од 200.000 мање него 2022. године.