Прочитај ми чланак

ПОЛИЦИЈСКА КОНТРОЛА: Постављају хиљаду камера за препознавање лица на БГД улицама

0

Још једном се потврђује стара библијска мудрост: уколико људи неће да живе у складу са десет Божијих забовести и Бога протерују из својих живота, питање је дана када ће добити диктатуру уместо слободе, односно тотално контролу власти уместо саборности и слоге.

Полиција ће у наредне две године у Београду инсталирати скоро 1.000 стационарних камера за видео-надзор на 800 локација, најавио је данас директор полиције Владимир Ребић, истичући да ће тај систем у значајној мери омогућити ефикаснији рад полиције на откривању свих аката противправног понашања.

Он је за РТС нагласио, да би умирио народ, да грађани не треба да страхују да ће због постављања камера њихова приватност бити угрожена.

Додао је да су познате све локације где ће бити постављене камере, као и да су претходно урађене анализе кривичних дела.

„Ово ће омогућити лакши рад полиције и подићи свест код грађана да не чине противправно понашање да не би било санкционисани“, рекао је Ребић непрецизирајући да ли је противправно понашање само оно које је у супротности са законима државе Србије или је и оно које је против владајућег режимса.

У овом тренутку, објаснио је, има 61 локација где постоји 107 камера које су значајно унапређене и оне већ раде. Реч је о камерама чија је резолуција изузетно добра и оне могу да препознају регистарске таблице, а у завршној фази је успостављање функционалности препознавања лица што ће, оценио је Ребић, бити значај помак у раду криминалистичке полиције за препознавање учинилаца кривичних дела.

Један део камера биће опредељен за откривање саобраћајног прекршаја црвеног светла, некоришћење сигурносног појаса, коришћење мобилног телефона супротно правилима, непрописно претицање, каже директор полиције.

„То је значајно мањи део у односу на оно што ћемо имати за две године, када буде хиљаду камерних места. Фокус ће бити на спречавању чињења најтежих кривицних дела, убистава и других дела која изазивају узнемиравање грађана“, рекао је Ребић.

Према његовим речима, пројекат ће ићи фазно. У марту ће бити нових 10 локација које подразумевају постављање одређене конструкције са инфраструктуром за постављање једне или више камера.

У јуну ће доћи следећих 50 места, у септембру 200, до краја године 400 и до краја 2020. биће 800 места. Биће покривено готово све најважније улице у Београду, ауто-пут, односно магистрални путеви који воде ка Београду.

„Имаћемо заокружен систем, јер немамо довољан број полицијских службеника да тек тако то посматра и уочава. Када се деси догађај камере су ту да помогну“, каже Ребић.

Грађани немају ниједан једини разлог да сумњају да ће постојати минимум или промил могућности злоупотреба, наглашава Ребић, додајући да ће пројекат у великој мери допринети већој безбедности грађана.

Највећи европски градови имају значајно већи број камера од Београда.

Истакао је да је за овај пројекат у великој мери заслужан министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

Он је поновио да практично не постоји могућност злоупотребе и да овај систем не функционише на интернету, него на локалној мрежи полиције.

„Да ли сте чули да је неки хакер упао у базу података о личним подацима. То је немогуће. У оквиру самог Министарства постоје интерни прописи који јасно дају дозволу неком ко има право да приступи и свако одступање се алармира. Ако би неко направио пропуст, знало би се“, додао је Ребић.

Истиче и да не постоји разлог да се грађани брину да ће њихова приватност бити угрожена.

Говорећи о изменама закона које предвидају строже казне за починиоце најтежих кривичних дела, он каже да је посао близу краја.

„Укључен је и Правни факултет у Београду, Адвокатска комора, невладине организације. Определили смо се за пооштравање одређених казни и увођење кривичног дела припремање тешког убиства“, закључио је Ребић у интервјуу за РТС.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!