Прочитај ми чланак

ПЦР тест најскупљи у Србији

0

Четворочлана породица, са двоје тинејџера старијих од 12 година, која би у овом тренутку кренула за Грчку морала би да издвоји око 120 евра само за антигенске тестове (који су јефтинији од ПЦР тестова), ако одрасли чланови нису вакцинисани.

Пре повратка било би им потребно да обезбеде још додатних 160 евра за негативне ПЦР тестове, како након уласка у Србију не би морали да иду у десетодневну изолацију. При повратку из Грчке не би могли да искористе јефтинију варијанту, и прложе антигенске тестове пошто их Србија не признаје, осим ако путници не долазе из Америке.

При томе, чак и ако су родитељи вакцинисани, трошкови тестова за децу, која иначе и не могу да приме вакцину, јесу значајни. У претходно поменутом примеру укупно за тестове за тинејџере морало би се да се издвоји око 140 евра.

С обзиром на овако високе трошкове, Национална асоцијација туристичких агенција Србије – Јута упутила је недавно иницијативу Влади Србије да се између осталог смањи цена ПЦР тестова као и да се обезбеде бесплатни ПЦР тестови за децу до 16 година чији су родитељи вакцинисани. Како за Данас објашњава Александар Сеничић, директор Јуте, званичан одговор још увек није стигао, с тим да им је речено да су предлози наишли на одобравање у Кризном штабу и да ће их ово тело разматрати у наредних неколико дана.

– Нажалост, нико нас није звао нити је тражио од нас нека додатна објашњења за ову иницијативу. Искрено, знајући како споро све функционише, не очекујем да ће одлука о нашој иницијативи доћи брзо. На нама је наравно било да пошаљемо наше предлоге – каже Сеничић.

Цена ПЦР теста у Србији је 9.000 и од априла она је иста и за српске држављане и за стране (за странце је претходно била 18.000). У поређењу са земљама у окружењу, ово је једна од највиших цена, пошто се у Северној Македонији и Грчкој ПЦР може урадити за 40 евра, у Црној Гори за 50, Мађарској 55, Бугарској 65, док су у Хрватској и Словенији цене веће и крећу се и до 100 евра.

– Наш предлог је да се смање цене ПЦР тестова и за домаће и за стране држављане с обзиром да овакве цене јесу проблем за странце пошто велики број земаља захтева негативан ПЦР тест при повратку и то јесте ограничење, јер су ПЦР тестови у другим земљама углавном јефтинији него у Србији. С друге стране, смањење цене би омогућило нашим држављанима који нису вакцинисани да имају већи избор где ће летовати ове године – наводи Сеничић.

Јута је такође предложила и да се српским држављанима, који нису вакцинисани, при повратку у земљу омогући да уместо ПЦР теста покажу антигенски тест. Ова врста теста иначе је јефтина (у Србији кошта 3.500 динара), и тренутно је као алтернативу прихвата значајан број земаља.

– Необично је и нелогично да очекујемо да друге државе прихватају наше антиген тестове као алтернативу ПЦР, а да ми сами за своје држављане не прихватамо ту могућност. Не видим зашто нашим грађанима који се враћају из иностранства не би било омогућено да по повратку у земљу ураде антигенски тест и на тај начин прекину обавезну изолацију – истиче Сеничић.

Како тренутно већина туристичких дестинација очекује да деца млађа од 12 година (а понегде је та старосна граница и нижа, видети оквир), имају негативан ПЦР тест при преласку границе, Јута је предложила и да се трошкови тестирања за ову популацију, која иначе и не може да се вакцинише, смање.

– Наш предлог је био и да за децу до 16 година, чији су родитељи вакцинисани, буду обезбеђени ПЦР бесплатни тестови, а за ону децу, чији родитељи нису вакцинисани, ПЦР тестови имају најнижу могућу цену – додаје Сеничић.