Прочитај ми чланак

ОВО РЕЖИМСКИ МЕДИЈИ не објављују: Сведочење мајке троје деце о нападу у центру Бгд

0

Пре неколико дана дошло је до немиле сцене у центру Београда, на Дорћолу, када су двојица миграната у сред поднева опљачкала жену, након што је по незваничним информацијама подигла новац са банкомата. О овоме за "Србин инфо", ексклузивно сведочи Ивана из Београда (презиме познато редакцији), мајка троје деце, сведок напада миграната на средовечну жену .

„Супруг и ја смо били у колима, када сам видела жену како иде тротоаром и прича телефоном, носила је неки руксак или ташну. Иза ње су ишла два мушкарца, један је био у неприродном положају као да покушава нешто да узме од ње. Отворила сам прозор и рекла жени: „Мислим да су вам узели нешто“ и како сам то рекла, она двојица су почела да беже, да трче у супротном правцу. Жена је кренула за њима и ми смо крнули за њима. Да нису били криви, не би бежали тако. Успут сам викала шта се десило, па су се и други људи укључили у потрагу за мигрантима. Драго ми је што се много пролазника укључило. Они су се раздвојили, људи су јурили једног од њих ка улици Страхињића Бана, а други је побегао на Доњи Дорћол и ми смо кренули колима у том правцу да га потражимо. Он је све време ишао једносмерним улицама да завара траг, па смо га губили из вида, али смо га онда видели и кренули да трчимо за њим. Муж се вратио јер је оставио откључан ауто, а ја сам наставила да трчим за њим, али ми је умакао. Прошла је полиција, рекли смо им шта се десило. После смо горе код Страхињића Бана видели патролу која је ухапсила једног од миграната, а кога је ухватио народ и држао док није дошла полиција“, прича млада мајка.

Како сте знали да су мигранти, а не на пример Роми који су такође тамнопути?

„Нема сумње да су мигранти. Живим цео живот на Дорћолу, са Ромима којих има много у овом крају и знам како изгледају. Ови што су опљачкали жену нису људи наше националности и из наше земље. Иначе, са Ромима никад нисам имала проблема“, наглашава Ивана.

Значи, народ се у моменту сам организовао и потрчао за мигрантима?

„Било је како у филму! Сви су се покренули и дали све од себе да ухвате те починиоце кривичног дела. Дорћол је иначе миран крај, али као мајка троје деце се после сцене коју сам видела не осећам сигурно, посебно што је то било последњег дана забране кретања због ванредног стања. Значи, било је мало људи на улици, а то се десило у сред сунчаног дана у 12.30 у прометној улици, да тако неко краде жену?! Шта ће да се дешава сада када су сви на улици и нема забране кретања или када буде пола један ноћу? Треба ли да се другачије облачимо и понашамо убудуће?

Ви сте као млада Београђанка и мајка троје деце храбро појурили мигранте, а многи би окренули главу на другу страну и правили се да то не виде? Одакле толика храброст?

“ То је био адреналин, више и јаче од мене. Јурила сам за починиоцем кривичног дела иако сам имала и сукњу. Мој бес није усмерен на мигранте уопштено, али нисам могла да се не наљутим када неко ко је дошао овде не поштује земљу у коју је дошао, не поштује људе који су га примили. И други пут бих исто урадила. Можда бих се плашила да нисам била са мужем, да сам била сама и да је била ноћ. Овако, нисам се плашила јер ми мајке и жене желимо слободно да се шетамо у нашем крају и граду, у нашој земљи, без страха да овако нешто може да нам се догоди у сред дана“.

Дамњан Кнежевић је због  великог проблема мигрантског насиља оформио Народне патроле, непосредно пре ванредног стања због корона вируса.

„Оформили смо Народне патроле да повећамо безбедност града. Има нас свуда где постоје проблеми. Наш циљ је да све злочине и проблеме изнесемо у јавност, да се они виде и да се са тим упознају људи у другим крајевима Србије, да се сазна шта се дешава. Не желимо да затавармо очи пред оваквим проблемима. Људи се плаше да износе проблеме са мигрантима, да кажу да су жртве, притисци су велики, многи не смеју да изађу у јавност или су уцењени да ће да изгубе посао. Имамо право на грађанска хапшења јер је много оваквих ситуација. Да није било ванредног стања,  мигрантско насиље би било тема број један у Србији. Нико не сме да вас притиска да не смете да пријавите злочине који чине мигранти, а којих је све више у Србији. Они нису пријављени у Србији, немају личне карте и нико их није медицински прегледао када су улазили у нашу земљу. Нас нико не би пустио да пређемо границу без докумената и да сви кажемо да смо 2000 годишт! Шта би се десило да је неко напао жену или дете, не дај Боже? Морамо зато да причамо о проблемима миграбтског насиља јер режимски медији то не раде. Пружићемо праву помноћ свакоме коме неко прети да ћути и да ће остати без посла“, каже Дамњан Кнежевић.

Да ли сте изненађени како су се Дорћолци солидарисали и одмах кренули у потеру за починиоцима кривичног дела?

“ Јако је важно што су грађани Дорћола показали јединство у овом случају. Имамо идеју да оформимо апликацију Народне патроле, да чланови могу хитно да пријаве нападе и злочине миграната, полиција је добро дошла да се учлани и прати ситуацију. Тако би неко могао да потражи помоћ ако је угрожен и да му помогну суграђани који су најближи у том моменту. Сигурно ће и родитељи желети да инсталирају ову апликацију због безбедности своје дедце. За грађане Дорћола, као и Делиблатске пешчаре могу да кажем још једном БРАВО“, поручује Кнежевић.

И Ивана, мајка троје деце, која је прва реаговала, има поруку за Србе:

„Ћутањем смо и дошли где јесмо да неко дође овде и да мисли да је лако да може да ради шта хоће. Сви ми заједно морамо да урадимо нешто да би нам било добро. Ако пустимо да се тако дешава, може само горе да буде. Ако сам ја могла у сукњи да јурим, може и сваки мушкарац.

Дамњан је упозорио Београђане и на још једну важну чињеницу:

„Мигранти се највише крећу у делу Сава мале, али највише злочина се десило у делу Дорћола. Знамо да је један дечко избоден ножем, родитељи нису желели да именујемо момка јер су били у страху. Било је још стравичних пљачки. Мигранти имају наређење од својих надређених да не праве овакве проблеме у Србији и Хрватској, јер ће се овде народ брже дићи против њих него у Немачкој на пример. Али, овде их је сада између 16.000 и 18.000, а шта ће бити када их буде 100.000 и више? Морамо да спречимо долазак тих 750.000 миграната што је договорено Маракешким споразумом“.