Прочитај ми чланак

ОТКРИВАМО – добре и лоше стране жвакаћих гума!

0

Тема у вези са оралним здрављем, итекако је битна за наш народ, који претендује да постане безуб, због ниског стандарда и недавању важности очувању здравља уста и зуба.

zvakaca-guma-b

У вези овога разговарали смо са младим доктором стоматологије Роберт Лазаром, а уједно и власником ординације „ЕлаДент“ у Зрењанину,  који након успешно завршеног Стоматолошког факултета Универзитета у Београду, већ три године ради у приватној пракси.

Жвакаће гуме се често рекламирају као замена за прање зуба. Доноси ли њихово жвакање нешто добро и које нуспојаве настају њиховим прекомерним конзумирањем?

Доктор стоматологије Роберт Лазар

Доктор стоматологије Роберт Лазар

 – Жвакање жвакаћих гума никако не може бити замена за прање зуба и адекватну оралну хигијену. Једина корист од жвака је стимулација за појачано лучење пљувачке тј. саливацију која утиче на подизање ph средине у устима, на самочишћење зуба, на деминерализацију глеђи и инхибицију процеса деминерализације.

Наравно, жваке утичу и на освежавање даха. Тако да, жвакаће гуме јесу корисне, али само као помоћно средство и никако другачије.

Претерано жвакање гума може довести до поремећаја у виличном зглобу, што укључује и бол у мишићима и зглобовима који повезују доњу вилицу и лобању. То може проузроковати главобоље, ухобоље као и синдром иритабилног црева, упалне болести коју карактеришу болови у стомаку, грчеви и промене у раду црева.

Жвакаћа гума доприноси том проблему јер се са њом прогута вишак ваздуха те то ствара надутост.

Пошто неке жвакаће гуме садрже шећер питали смо стоматолога Лазара колико је то опасно за наше зубе.

 – Жваке не би смеле да садрже шећере јер такве жваке купају ваше зубе у шећеру, а последица је њихово убрзано пропадање. Код људи који имају проблем са бруксизмом (шкрипање зубима у сну), жвака никако није добар избор јер подстиче активност мишића и појачава тај негативан ефекат.

Такође, доказано је да су особе које су жвакале жваке са укусом ментола, јели мање здраве хране попут воћа, а више готове индустријске хране попут чипса. Истраживачи верују да ментол (минт) укус из жвакаћих гума, даје воћу и поврћу одбојан горак укус.

ПРЕВЕНЦИЈА

Жвакаће гуме после оброка могу да буду помоћ у превенцији каријеса ако су природне, односно ако садрже Xyilitol и не садрже штетне материје попут Аспартама (синтетичког заслађивача) – напомиње наш саговорник.

Познато је у јавности да жвакаће гуме штете пломбама. Да ли је то истина; или је то још један таблоидни непроверени трач?

Жвакање жвакаћих гума може довести и до испадања белих пломби са малом ретенцијом, плитких и површинских композитних пломби.

Што се тиче амалгамских пломби, оне се састоје од комбинације живе, сребрa, бакра, калаја и олова.

Истраживања показују да жвакање гума може да допринесе отпуштању живе из пломби у организам. Срећом, мало је вероватно да ће вам те количине из пломби нашкодити, закључује за наш портал доктор стоматологије Роберт Лазар.