Прочитај ми чланак

Опасне усијане главе Балкана

0

Macedonia Court Protest

Скопље — Бивши вицепремијер Македоније Ивица Боцевски изјавио да не очекује радикализацију протеста Албанаца у тој земљи и веће немире.

Он оцењује да је кључ за решење проблема у унутрашњем институционалном дијалогу.

Упитан колико протести Албанаца који су незадовољни пресудом у случају „Монструм“ могу да угрозе безбедност у тој земљи, али и на Балкану, Боцевски одговара да очекује да победи политички процес и здрав разум и да се све разлике врате тамо где им је место – у институције система.

„Ипак, ово је Балкан, и пар усијаних глава може направити и веће глупости“, рекао је Боцевски Тањугу, али и подвукао да, ако институције друштва одговоре на прави начин, не очекује радикализацију стања.

Он наводи да је најлошији тип политике у друштву у мултиетничком, мултикултуралном и мултиконфесионалном друштву какво је македонско, онај који иде на стереотипе и предрасуде, поделу градјана на Албанце и Македонце, хришћане и муслимане, али наглашава да је Македонија функционална држава која од свог оснивања настоји да интегрише различите ентитете у оквиру свог политичког система.

Према његовим речима, питање ко стоји иза протеста је „питање за милион долара“ будући да још нико није стао иза организације протеста, а да се главне мобилизаторске снаге у друштву – политичке странке, невладине организације, нису огласиле.

„Још увек чекамо да се легитимишу они који изазивају протест. Једино што знамо је да група полази испред Јахја пашине џамије у центру Скопља, која је позната као језгро радикалног исламизма које чак не контролише ни исламска верска заједница у Македонији“, наводи Боцевски и подсећа да се и реис Исламске верске заједнице оградио од протеста и иконографије.

Боцевски додаје и да у Македонији постоје политичари који би да граде своју каријеру управо на разликама и да је за њих свако насиље добродошло, али и истиче да су они на маргинама друштва.

„Политичке партије које подржавају овакве радикалне ставове нису ушле у парламент. Ипак, свака оваква ситуација мора се пажљиво посматрати од стране наших институција“, рекао је Боцевски.

Он напомиње и да у Македонији национализам и верски радикализам није везан само за једну етничку заједницу – албанску – већ да постоји и код представника других народа, али подвлачи да је добро што су заговорници таквих ставова на маргинама система.

Он каже да медјународна заједница може да помогне, али да нема чаробни штапић и подвлачи да је кључ у унутрашњим односима и институционалном дијалогу у Македонији.

Део албанске заједнице у Скопљу, али и другим градовима Македоније, од прошлог петка протестује захтевајући укидање доживотне затворске казне за шесторицу њихових сународника осудјених за убиство петорице Македонаца уочи Ускрса 2012. године, а протести су се последњих дана проширили и ван граница Македоније.

 

(Танјуг)