Прочитај ми чланак

ИЗМЕНЕ ЗАКОНА О САОБРАЋАЈУ Оде ауто због „чашице“

0

vozaci-pijani

Спуштање границе за вожњу у алкохолисаном стању, казнени бодови и високе новчане казне за пијанство за воланом нису донели очекиване резултате када је сигурност на путевима у питању. Зато држава планира да пооштри мере и имплементира их у будуће измене Закона о безбедности саобраћаја. Међу најдрастичнијим решењима, које ће можда ускоро важити на нашим друмовима, јесте трајно одузимање дозволе, па чак и аутомобила.

Стручњаци су сагласни да су ове две „претње“ врло битне како бисмо смањили број алкохолисаних возача и дугорочно смањили број несрећа и страдања у саобраћају. У току су припреме измена ЗОБС, а усвајање је најављено за крај ове године. 

НУЛТА ТОЛЕРАНЦИЈА

Вероватно најдрастичнија измена ће бити да возачи не смеју да имају нимало алкохола у крви, каже професора Саобраћајног факултета Милан Вујанић, који је један од водећих људи у радној групи за израду Нацрта закона о изменама и допунама ЗОБС-а. До сада је то било предвиђено само за професионалне возаче, али професор Вујанић каже да нема разлога да било ко пије када вози.

– Агенција за безбедност саобраћаја од самог почетка ради на овом правном акту, а многе од најављених мера смо и раније желели да унесемо, али јавно мњење није било припремљено – каже за „Новости“ директор АБС Крсто Липовац. – Посебан осврт биће на повратнике, кажњавање и едукацију. И сада постоји један поприлично савремен закон у том погледу, јер су и врло ниске дозе алкохола забрањене. С друге стране, првобитна идеја да се за најозбиљнија пијанства иде у затвор замењена је високом новчаном казном, што никако није добро. Мислим да је за такве случајеве битно да постоји казна затвора.

Липовац сматра да трајно елеминисање возача и возила из саобраћаја могу да буду две изузетно ефикасне методе. Као добар пример спомиње се Немачка, у којој ако се возач ухвати са већом количином алкохола, надлежни органи одмах траже да се он подвргне лечењу.

 

– У тој ситуацији он потписује са државом уговор да наредних шест месеци неће уопште пити алкохол и да у сваком тренутку могу да га тестирају без обзира на то да ли вози или не – објашњава наш саговорник. – То подсећа на допинг контролу спортиста. У било ком тренутку, било где могу да их позову надлежне службе и затраже тестирање. То је заиста напредан метод и покушаћемо да неке од тих инструмената уградимо у закон.

Липовац каже да увек постоје они возачи којима одузимање дозволе ништа не мења, јер они без обзира на све настављају да седају за волан. За такве људе мера би требало да буде одузимање возила, али уз напомену такви случајеви чине изузетно мали проценат. Творци закона објашњавају да ће се возило третирати као предмет којим је извршено кривично дело. Таква казнена политика први пут је спроведена у Америци и дала је добре резултате.

АЛКО -БРАВЕ

У Енглеској, Шведској и Норвешкој уведен је систем привременог и трајног одузимања дозволе и контроле возача са алко-бравама. Они којима је привремено одузета дозвола након враћања морају да уведу алко-браву у аутомобил. Овај систем функционише тако што пре сваког паљења мотора возач мора да се тестира на алкохол и ако није пио аутомобил може да се упали. У супротном брава се блокира на одређено време. У случају да је возачу додељена алко-брава, а полиција заустави аутомобил без ње, возачка се трајно одузима.

(Вечерње новости)