Прочитај ми чланак

Нови Породични закон забраниће физичко кажњавање деце – Ево шта све обухвата…

0

Србија је потврдила Конвенцију о правима детета, а Комитет УН који прати примену Конвеције је дао препоруку Србији да у своје законодавство унесе одредбу о забрани физичког кажњавања - подсећају за Телеграф.рс у Министарству за бригу о породици и демографију

Батина је из раја изашла, каже наш народ, међутим, биће да ће батина заиста из раја изаћи! После неколико година опет се у центру пажње налази тотална забрана физичког кажњавања деце, коју би требало да уведу измене и допуне Породичног закона. У Министарству за бригу о породици и демографију кажу за Телеграф.рс да су измене и допуне овог закона сада у фази преднацрта, а да ће Радна група за доношење Закона о изменама и допунама Породичног закона, бити формирана до 10. јуна.

– Радну групу ће бити делегирани представници свих релевантних министарстава, представници цивилног друштва и експерти. Задатак Радне групе је да изради Нацрт закона – наводе у Министарству за бригу о породицу за Телеграф.рс.

Закон о изменама и допунама има за циљ да унапреди остваривање права детета и људских права, измени и унапреди неке породичноправне односе и у том циљу унапреди функционисање институција које имају надлежности у области заштите права детета и породичноправним односима.

– Осим забране физичког кажњавања, изменама и допунама закона уноси се дефиниција детета, забрана склапања малолетничких бракова, укидање продужења родитељског права, укидање потпуног лишења пословне способности и замена ограничењем лишења најдуже на три године, укидање могућности да буде усвојено дете родитеља коме је ограничена псоловна способност, укидање могућности закључења споразума о усвојењу, дефинисање најбољег интереса детета у судским поступцима, издавање налога за укључивање у психосоцијални третман или специјализовани програм починиоца насиља у породици као мере заштите од насиља у породици… Осим ових, предвиђене су и друге измене и допуне Породичног закона, о којима ће се расправљати на Радној групи – кажу у надлежном министарству.

Објашњавају да одредба која је изазвала доста пажње у јавности ових дана, а која се односи на забрану физичког кажњавања захтева додатно појашњење.

– Наглашавамо да овде није у првом плану репресивна правна норма већ у фокусу имамо заштиту деце и јасну и чврсту опредељеност Владе Србије, да кроз законска решења родитељима помогне у изградњи другачијих ненасилних стилова васпитања. Са родитељима ће радити обучени професионалци у социјалним, здравственим и образовним установама.

– Наше министарство у сарадњи са канцеларијом УНИЦЕФ-а у Србији, ради на припреми стручњака у области заштите деце и породице да превенирају, препознају и адекватно и правовремено реагују у одређеним случајевима. Кроз различите обуке на локалу радићемо на побољшању и подизању стручних компетенција запослених у преко 80 дневних боравака и 40 саветовалишта за брак и породицу широм Србије како би искористили овај значајан ресурс у локалним заједницама и увели нове програме подршке родитељству и подигли квалитет усмереног саветодавног рада у њима а тиме пружили подршку родитељима у различитим ситуацијама – кажу у овом министарству.

Србија је, подсећају, потврдила Конвенцију о правима детета, а Комитет УН који прати примену Конвеције је дао препоруку Србији да у своје законодавство унесе одредбу о забрани физичког кажњавања. Иста препорука постоји и од европских институција, у процесу придруживања Републике Србије ЕУ:

Мајка, отац, родитељу туку дете, децу, насиље над децом, дечје батине, васпитање
Фото-илустрација: Схуттерстоцк

– Истичемо да концепт забране физичког кажњавања деце подразумева заштиту права детета на правилан раст и развој, као и приоритетну оријентацију ка саветодавном приступу и подршци родитељима у правилном васпитавању деце, а не кажњавању родитеља.

17 одсто деце у Србији изложено физичком кажњавању

У Србији је 43 одсто деце старости од једне до 14 година било изложено барем једном виду психолошког или физичког кажњавања од стране чланова домаћинства, показало је истраживање УНИЦЕФ-а које је објављено у марту.

Око 39 одсто деце изложено је психолошком, док је 17 одсто изложено физичком кажњавању, како се наводи у саопштењу Центра за права детета.

Забрињава податак да је физичко кажњавање најзаступљеније код деце узраста 3 и 4 године.

Шта спада у физичко а шта у телесно кажњавање

Иначе, у Уницефовом Истраживању примене васпитне дициплине над децом у породици у Србији, наводи се да у насилничке дисциплинске праксе спадају две врсте.

Насилно дисциплиновање је термин којим се дефинише поступак родитеља или старатеља који има за циљ да изазове физички или емоционални бол код детета, како би се исправило или спречило неко понашање. Насилне методе дисциплиновања се могу класификовати у два типа: психолошка агресија и телесно (и/или физичко) кажњавање.

– Физичко насиље према деци се дефинише као употреба физичке силе према детету која може да доведе до повреде здравља, опстанка, развоја или достојанства детета. Оно покрива широк низ поступака попут батина,
ударања песницом, шутирања, вучења за косу, грижења, гушења, печења, тровања, дављења, везивања канапом или ланцем, приморавања детета да остане у положају који изазива бол и слично. Оно може бити изоловани инцидент или активност која се понавља – наводи се у Уницефовом Истраживању.

Телесно кажњавање се односи на било које кажњавање где се користи физичка сила да би се нанео бол или изазвала нелагода код детета са циљем дисциплиновања, исправљања или контролисања нежељеног понашања детета.

Мајка, отац, родитељу туку дете, децу, насиље над децом, дечје батине, васпитање
Фото-илустрација: Схуттерстоцк

– Оно се сматра обликом злостављања деце, иако одрасли често не препознају или не прихватају да је телесно кажњавање право насиље којим се дете деградира и које доводи до физичких повреда и здравствених проблема код детета. Телесно кажњавање се обично односи на ударање детета рукама, шакама или предметима и оно је најчешћи облик насиља над децом у породици – наводи се у овом истраживању и додаје да истраживања указују да телесно кажњавање, притом, није ефикасно у постизању жељеног понашања и да често води до повећане агресије код деце и међугенерацијског преношења насилног понашања.

Иначе, прва земља која је прва забранила у потпуности телесно кажњавање деце је Шведска, која је то учинила 1979. године.

Српски Породични закон, који ће претрпети промене након 16 година, ступио је на снагу 1. јануара 2005. године, а у примени је од 1. јула 2005. године.

За крај, дан који би требало да нам буде сваки – данас је Међународни дан деце. Он је проглашен 1925. године у Женеви на првој Светској конференцији о заштити деце, а усвојен 1950. године.