Прочитај ми чланак

Нов или полован ауто за 10.000-15.000 евра?

0

Рецимо да имате буџет од 10.000-15.000 евра и планирате да купите ауто. Да ли купити нов мањи, спорији/слабији и са мање опреме или полован већи, снажнији/бржи и са више опреме?

Обе опције имају предности и мане, а детаљније су објаснили на сајту половниаутомобили.

YouTube
PRVA VOŽNJA – Novi Peugeot 208

Наглашавамо да купац оквирно располаже новцем у распону од 10.000 до 15.000 евра, што не значи да мора обавезно да потроши све до последњег евра.

Он жели што бољи, односно што исплативији ауто за себе у том распону, а идеално би било да нађе ауто који му одговара за 12.500 евра и теоретски уштеди 2.500 евра за пратеће трошкове, одржавање и евентуалне кварове. Ко је купац?

Рецимо да је купац просечан човек, породичан – то у старту компликује причу са новим колима из „поло“ класе због пртљажног простора.

Јесте ли некада у гепек било којег аута убацивали колица за бебу, мали дечји бицикл, торбу, пар кеса, мањи кофер? Већи караван то лако „прогута“; мањи хечбек тешко. Наравно, ту су носач за бицикл и кровни носач, мада то компликује причу и „логистички“ и финансијски.

Оставимо ипак могућност да возач нема децу, па му ова ставка није толико важна.

Дефинишите 1. фазу приоритета

На првом месту треба да одлучите да ли купујете ауто срцем или разумом. Дакле, купујете ли ауто који:

се вама лично свиђа или њиме желите да оставите утисак на околину
представља рационалан избор – у складу са вашим реалним потребама и финансијским могућностима
Ако желите обоје истовремено, мораћете да направите разне компромисе. Ти компромиси коштају – плаћате имиџ неке (премиум) марке, велике и атрактивне алу фелне, металик боју, спортске додатке на каросерији (спојлере, „сукњице“, дупли хромирани издув…), богатију опрему у кабини, напредну мултимедију… Дефинишите 2. фазу приоритета

Генерално куповином половњака за исти новац добијате већи, комфорнији, бржи/снажнији ауто са богатијом опремом у односу на куповину новог возила.

Са друге стране, код новог добијате гаранцију, која иде од 2 године, па навише, али уз ограничење километраже (нпр. углавном до 100.000, али и до 150.000 км).

Ставите све „на папир“

Много је фактора у игри, а лако се заборављају веома важне ствари.

Притом није лако пратити и упоређивати цене половних аутомобила различитих марки, годишта и слично. Чак и кад је реч о једном моделу, разлике могу да буду велике.

Међутим, ни код нових аутомобила ситуација није сјајна, пошто ценовници нису увек ажурни, па можете да сазнате:

да се цена у међувремену променила
да тај модел или генерација модела више нису у понуди
да та верзија није доступна на лагеру, већ се поручује и чека и по више од пола године
да одређени пакети опреме нису (више) доступни
итд.
Дакле, када су нови аутомобили у питању – не ослањајте се на ценовнике на сајтовима продаваца, већ обавезно проверите телефоном. Предности нових аутомобила

На први поглед лако је закључити да је куповина новог аутомобила бољи избор:

имате фабричку гаранцију од најмање 2 године
знате да ауто није ударан
не морате да бринете како је одржаван пре куповине
сви делови су нови, па је знатно мањи ризик од квара на путу и непредвиђених трошкова
сви делови су фабрички (прва уградња)
итд.
Мане нових аутомобила

Међутим, није све тако сјајно:

принуђени сте да купите мањи ауто
морате све сервисе да радите у овлашћеном сервису, где су цене више
скоро све поправке такође морате да обавите у овлашћеном сервису, а постоје и поправке чије трошкове не покрива гаранција, што значи да ће њихова цена бити знатно виша. Постоје разни примери, али то зависи од произвођача до произвођача, тако да ту не можемо ништа да генерализујемо
Проблем са гаранцијом код нових аутомобила

Пре куповине нађите детаљно наведене гарантне услове, како бисте знали шта да очекујете. Уобичајена је заблуда да купац новог аутомобила нема о чему да брине – само мали сервис и то на 30.000 км.

Међутим, тих 30.000 км се неретко „скрати“, па чак и на 10.000 км, у зависности од начина и услова вожње. О томе смо писали у тексту: Уништавање мотора мењањем уља на 30.000 км

Тако ћете потрошити знатно више новца него што сте планирали по питању малог сервиса, а за неке марке и моделе он није баш јефтин.

Такође, гаранција не покрива потрошне делове, као што су кочне плочице и дискови, сијалице, свећице, грејачи код дизел мотора, амортизери и разни други елементи ослањања, итд. Посебан проблем су они скупљи делови или кварови, за које се посебно обавља процена да ли је реч о грешци у производњи или материјалу, или о „нестручном руковању“, као нпр. пребрзо страдање пливајућег замајца или ламеле.

Слично важи за страдање дизни или других елемената убризгавања горива – проверава се да ли је реч о коришћењу лошег горива или је реч о пропусту у производњи.

Ни шкрипање, цврчање или крцкање које се чује у кабини, без обзира одакле долази, уколико нису баш изражени, често не покрива гаранција.

Ту је и ДПФ филтер, који може да се запуши и после само неколико десетина хиљада километара, у зависности од услова вожње и уколико возач није упознат са читавом причом око ДПФ-а.

И нови аутомобили се кваре… И пре истека гаранције, и пре истека 2 године и пре 100.000 км. Мотори и издувни системи постају све софистициранији, са све више сензора, електронике и пратећих система како би успели да испуне оштре еколошке стандарде, што значи да траже више пажње и да су склонији разним проблемима.

Не мора то да буде озбиљан проблем – довољно је да један прљав сензор почне да шаље погрешне податке… Ауто мора у сервис иако је све остало у потпуности исправно.

Дакле, фабричка гаранција није баш тако бајковита како многи мисле.

Пад вредности

Људи сувише генерализују и драматизују када је пад вредности нових аутомобила у питању. Основни проблем је у томе што не пада вредност исто свим маркама, моделима и класама аутомобила. На пример, најбрже вредност губе најлуксузније лимузине и СУВ-ови (нпр. БМW „седмица“, С класа, А8, Q7, X5, Цаyенне…). Можда је разлог скупо одржавање и евентуалне скупе поправке?

Када говоримо о аутомобилима за „обичне смртнике“ – то је већ друга прича. Генерално најспорије пада цена „немцима“ – конкретније колима из ВW групације (Ауди, ВW, Шкода, а и Сеат је ту).

Редовно се у свету раде анализе на ову тему, али треба имати у виду да је Србија специфично тржиште и да не могу да се примењују исти аршини за Голф купљен у Србији за кеш и за онај који је након три године враћен лизинг кући у Немачкој.

Уосталом, логично је да потпуно новом аутомобилу брже пада вредност, тако да возач који често мења кола тога треба да буде свестан. Уколико му то финансијски не одговара, онда нека он купи половњака старог 2 или 3 године. Или нека нов ауто задржи бар 5-6 година.

Притом заборављамо да исплативост различитих опција у огромној мери зависи од финансијских могућности возача. Немцу са платом од 4.000 евра не представља велики издатак месечна рата од 400 евра да би на лизинг узео (практично рентирао) најновији луксузни Ауди, вратио га после две године и узео други, потпуно нови.

Може ли да се купи нешто ново из „Голф“ класе у овом ценовном рангу?

Може, али понуда је скоро непостојећа – ценовници су збуњујући, не зна се да ли и даље важе, да ли тих возила уопште више има… Углавном, ако и ухватите неки ауто из ове класе, то ће бити бензинац од 100 КС.

Нађе се још понеки модел за који се треба протегнути додатних 600-700 евра преко 15.000, тако да би теоретски и они могли да упадну у ову групу. Дакле, остају само нови аутомобили из „поло“ класе?

Теоретски да. Наравно, ту су разна возила марке Дациа, затим неке „буџет“ лимузине као Цитроен Ц-Елyсее, Шкода Рапид (престала да се производи 2019. али је још понегде има), Шкода Сцала (теоретски наследница Рапида), итд.

Што се тиче аутомобила из „поло“ класе, они данас могу да послуже као сасвим озбиљна возила, у зависности од моторизације, наравно. Притом могу и озбиљно да се напакују опремом, али тада се опасно приближавају граници од 15.000 евра.

У сваком случају – уколико сте одлучили да узмете нов аутомобил, наш савет је да нипошто не жртвујете моторизацију у корист богатије опреме.

Другим речима – додајте још мало новца и узмите јачи мотор. Верујте да „коња“ никада није довољно.

Са јачим мотором возићете опуштеније, претицаћете безбедније, мотор ће бити растерећенији, ламела ће вам дуже трајати (осим ако не умете правилно да користите квачило), бићете безбеднији на ауто-путу и брже и безбедније ћете се на ауто-пут укључивати, а притом потрошња горива неће бити много већа, ако уопште буде. Регистрација ће можда бити за нијансу скупља.

И не – снажнији ауто није аутоматски опаснији. Такве ствари могу да изјаве само они који не знају ништа о аутомобилима. Предности половних аутомобила

Не морате да бринете о губитку гаранције. Шалу на страну, са једне стране јесте под ризиком да неки тежи квар падне само на ваша плећа, али са друге стране:

не морате да идете у овлашћени сервис на замену уља
мањи пад вредности како пролазе године
за исти новац можете да купите већи, комфорнији, луксузнији, престижнији, удобнији аутомобил, који притом у овом ценовном рангу може да буде стар само неколико година и минимално похабан споља и изнутра
безбедност – нов аутомобил није по аутоматизму безбеднији од половног, нарочито ако поредимо нешто из „поло“ класе и из „пассат“ класе. Ни Пассат или неки његов конкурент (Инсигниа, 508, Авенсис, А4, Мазда6…) из овог ценовног ранга неће заостајати по безбедности, осим ако већ није озбиљније ударан. Напротив, закони физике не могу да се крше, а Пассат може да буде знатно тежи од Пола, што је изузетно значајан фактор приликом удеса.
поново безбедност – постоји солидна могућност да ће половњак више класе имати и боље системе активне безбедности од новог аутомобила ниже класе. Наглашавамо да ово зависи од случаја до случаја.
можете сами или у неовлашћеном сервису да обављате разне модификације без ризика од губитка гаранције (све док то не утиче на технички преглед)
слободнији сте по питању уградње „плина“ (ситуација је ту шаролика)
итд.
Мане половних аутомобила

Знате и сами да је код половњака теоретски већа шанса да ће доћи до неког квара. Све зависи од година, верзије, пређене километраже, услова одржавања и вожње…

Али можда је до неког озбиљнијег квара већ дошло, па је он отклоњен и ви сте сада мирни дуже време? Рецимо да је продавац одлагао замену пливајућег замајца, али је у неком тренутку морао да га замени и пар месеци после тога ви купите тај ауто. Можда је исто тако замењен или ремонтован турбо пуњач? Или су дизне мењане или чишћене, па сте ви сада мирни дужи период?

Међутим, ту је могућност манипулисања пређеном километражом, могућност да је ауто ударан, као и да још неке друге ствари нису онакве каквим се представљају.

Нема правила – на вама као купцу је да проверите ауто. Информишите се на време, распитујте се, будите одговоран купац.

Шта од половњака може да се купи за 10.000 до 15.000 евра?

Избор је толики да не знамо одакле да кренемо. Хоћете Порсцхе Цаyенне од 2006. до 2009. годишта? Скупа регистрација и одржавање? Ту је зато Ауди А6 2.0 ТДИ од 2011. до 2014. годишта. Превише упада у очи?

А класика – ВW Пассат 2.0 ТДИ? Широк је избор чак и Пассата Б8-ица са 1.6 ТДИ и 2.0 ТДИ моторима. О Голфовима 7 да не говоримо – ако идете до 15.000 евра, ту су они 2018. и 2019. годиште.

Исто тако, могу да се нађу разне верзије веома младих хечбека из „Голф“ класе (Фоцус, Мегане, Астра, Леон…) или нешто старије али у спортским верзијама.

Ако се спустимо класу наниже, ту су разни модели из „поло“ класе, стари само неколико година, са најснажнијим моторима у понуди (не рачунајући оне „баш спортске“ верзије), веома богатом опремом и притом су изузетно очувани.

Закључак

Сви бисмо ми куповали нове аутомобиле када бисмо могли. Наравно, оне марке, класе и моторизације коју бисмо могли да приуштимо.

Пошто је то код нас редак случај, купујемо половњаке. Они који располажу буџетом од 10.000 до 15.000 евра имају на располагању веома широк избор половњака, и то врло младих, па с обзиром на понуду нових у овом рангу, вероватно је за већину возача много бољи избор куповина половњака.