Прочитај ми чланак

Нишка клиника министарки Грујичић: Немојте нас омаловажавати

0

Колегијум Клинике за кардиохирургију УКЦ Ниш саопштио је да су министарка здравља Даница Грујичић и директор УКЦ Ниш Зоран Перишић у својим наступима изнели "бројне неистине, произвољна тумачења и за професоре медицинског факултета недопустиве константације". Саопштење је потписао руководилац клинике за кардиохирургију УКЦ Ниш Драган Ј. Милић.

Срамна изјава министарке Грујичић о подвигу нишких лекара о којем је брујала цела Србија

– Проф. Даница Грујичић као министар здравља Републике Србије за дневне новине Блиц (24.4.2023.) изјављује да је наша клиника „од озбиљних кардиохируршких операција урадила 60-так“ и да је „елиминисање листе чекања врло дискутабилно“… Морамо да упозоримо министарку да у кардиохирургији не постоје „озбиљне“ и „неозбиљне“ операције. И то важи за све остале хирургије јер би се овако могло закључити да постоје „озбиљне“ и „неозбиљне“ хируршке гране па чак и „озбиљни“ и „неозбиљни“ лекари – каже се у саопштењу Колегијума Клинике за кардиохирургију УКЦ Ниш.

Додаје се да је министарка навела да је на ИКВБ „Дедиње“ урађено 703 операција а у Нишу „60-так озбиљних кардиохируршких операција“, као и да не разумеју ово поређење, преноси Н1.

– Наша клиника је у једној кардиохируршкој сали са једном ЕКК машином урадила до данас укупно 101 „озбиљну и неозбиљну“ кардиохируршку операцију док су наши драги пријатељи и учитељи на ИКВБ „Дедиње“ урадили 703 операције у седам кардиохируршких сала са осам ЕКК машина. Не може се упоређивати по броју урађених интервенција гигант као што је ИКВБ „Дедиње“ и наша клиника јер је непримерено порођење. Ми нисмо Институт, имамо шест кардиохирурга, једну салу и једну ЕКК машину. Замислите када бисмо замолили проф. Грујићић да упореди резултате рада њеног министарства са министарством здравља Немачке, Холандије или Италије? Колики је број извршилаца, колики је број операција, колики је лични доходак, колики је број и врста услуга које се пружају? Колики је број урађених трансплантација – запитали су у саопштењу из Колегијума Клинике за кардиохирургију УКЦ Ниш.

Како наводе, информације које је данас презентовала министарка Грујичић – нису тачне.

– У наведеном периоду од нешто мање од 100 дана рада и 12 узастопних неплаћених радних викенда укупно је на нашој клиници урађено 94 кардиохируршких операција и 158 „озбиљних и неозбиљних“ васкуларних интервенција! Укупно 252 операције при чему је урађена и једна трансплантација бубрега. Током 12 волонтерских радних викенда радило се баш сваке и суботе и недеље (укупно 24 дана) када је урађена 51 операција. Дакле, од укупног броја операција урађених у овом периоду 20 одсто је урађено током викенда. Са данашњим даном урађено је укупно 266 операција (101 кардиохируршка операција и 165 васкуларних операција). Вама, можда 51 болесник не значи ништа, нама верујте значи и само један – поручује се у саопштењу.

Истиче се да у овом тренутку не постоји ни један једини пацијент који је прошао анестиезиолошку амбуланту а да није позван на операцију.

– Дакле, листа заказивања на клиници у овом тренутку износи свега седам дана! Подсећам Вас да је наша клиника једина у Србији где исти тим лекара и особља ради кардиохируршке васкуларне операције, као и трансплантације бубрега. Дакле, радимо све врсте кардиоваскуларних захвата, и „озбиљне и оне неозбиљне“ и у томе је наш стратешки значај не само за југ Србије већ и за целу Србију. У кругу 250 километара око Ниша једино наша клиника ради кардиохируршке операције и трансплантације – стоји у саопштењу.

Како наводе кардиохирурзи из Ниша, овај однос ниподаштавања њиховог рада „и не изненађује када се има у виду да у Управном одбору УКЦ Ниш седе годинама уназад само три од укупно пет чланова.

– Разочаравајуће је то што су сва три члана Управног одбора из Београда и ниједан из Ниша или југа Србије. Да ли заиста нема ниједног појединца из Ниша или Лесковца, Пирота или Прокупља који би могли да буду у Управном одбору УКЦ Ниш? Ако имате тај принцип рада зашто троје Нишлија нису у Управном одбору УКЦ Србије, на пример – наводи се у саопштењу.

Колегијума Клинике за кардиохирургију УКЦ Ниш је упутио и неколико молби министарки Грујичић:

– Обезбедите нам још једну ЕКК машину као и мониторе и респираторе за интензивну негу како би повећали капацитете а ми обећавамо да ћемо радити и пацијенте из остатка Србије како би помогли да се елиминишу листе чекања и у осталим деловима наше Отаџбине…

– Обезбедите нам хибридну хируршку салу и видеоендоскопски стуб како би и ми као и наши пријатељи и учитељи са ИКВБ „Дедиње“ могли да радимо минимално инвазивне процедуре…

– Решите невидјени скандал за Ваше министарсво и примите у стални радни однос др Бранислава Јовановића, свршеног кардиоанестезиолога који већ 5 година ради на одређено. Јединствен пример у свету да готов и искусан анестезиолог нема стални радни однос…

– Пребаците нам радиолога на рад у нашу клинику како би болесницима амбулантно радили ултразвучне прегледе који се сада углавно обављају приватно…. Уштедећемо нашим болесницима 250 000 евра на годишњем нивоу… када нас већ поредите са Београдом, радиолози раде на ИИ хируршкој клиници у УКЦ Србије већ деценијама. Да ли у Београду важе други Закони и Правила у односу на Ниш и остатак Србије?

– И онда, након тога, када нам обезбедите исте услове, упоредјујте нас са другима, како по броју операција тако и по врсти услуга – поручује се у саопштењу.

– Ниш је мало место али у њему живе поносни и часни људи. Људи који воле свој град. Људи који воле да изградјују и развијају свој град баш као што то желе Београдјани, Лесковчани или Пироћанци за своје градове. Ако не желите да помогнете нашем даљем развоју у реду је. Али нас немојте више омаловажавати и ниподиштавати. Радници наше клинике нису то заслужили. Посебно не млади доктори, доц. др Милан Лазаревиц, др Александар Каменов и др Владимир Стојиљковић који су иницирали волонтерски рад викендом. Изгледа да некоме њихова младост и хуманост смета али смо сви ми на клиници јако поносни на њих…Ми немамо право на лаж јер би изгубили поверење наших пацијената. Али и студената. Ми ћемо сву своју енергију и снагу усмерити не на очувању функција и позиција већ на будућност младјих колега и обезбедјивању најбољих могућих услова за наше пацијенте. Опростите нам, ми другог пута немамо – закључује се у саопштењу.