Прочитај ми чланак

Николић: Учите док сте млади, ја сам учио као стар, много је тешко

0

Tomislav Nikolic Toma

БЕОГРАД – Председник Србије је поводом Дана студената отворио дигиталну читаоницу у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“ и позвао студенте да студије завршавају у року и бирају факултете са којима имају перспективу да се запосле.

У разговору са студентима, председник их је замолио да се „не играју са студијама, већ да завршавају у року“ и додао да је он „учио стар и зна колико је то тешко“.

„Све што желиш да научиш, учиш док си млад, после ће живот да те учи“, поручио је Николић додајући да је право време за учење младост. Он је изразио уверење да су перспективе боље него икада.

„Имаћемо ускоро много инвестиције које ће захтевати стручност. Досадашње инвестиције су тражиле скоро необразовану радну снагу. Ја тиме нисам задовољан. Ако отворимо фабрике високе технологије, биће нам потребна сва деца која су завршила специфичне факултете“, казао је председник додајући да ће техничке науке превладати у скоријој будућности.

Председник је указао да је питање колико треба да имамо студената и колико их завршава факултет који нуди посао напомињући да држава треба да одлучи „колико жели каквог профила, шта јој треба, колико посла може да обезбеди на којим студијама“.

Николић је поручио младима да треба да изаберу оно у чему могу да напредују, да се остваре и оно што може да им створи егзистенцију а да је остало промашена инвестиција.

Држава, како је нагласио, не сме да подржава оне области у којима зна да нема посла, и зато је, како је навео, потребна и добра сарадња студената и државе о закону о универзитету.

Такође је рекао да није против тога да млади иду у иностранство, али је за то да се врате.

„Сваки одлазак због знања и неке егзистенције која може да помогне да се после овде човек бави оним што је учио је драгоцен, али је драгоценији повратак. Када би ме неко ставио пред избор да одем а да се не вратим, или да не одем а да не успем, ипак не бих отишао“, казао је он.

Николић је, такође, констатовао да то што је почео сам да се дружи са студентима представља знак онима који о њима треба да брину.

„Очигледно је да смо брзоплето улетели у системе образовања који нису били ни природни, нити су довољно истражени, а видим да се нико не бави анализом шта је тиме урађено и који је квалитет студирања“, казао је он додајући да држава улаже у образовање, али не довољно, јер нема довољно пара.

Такође је оценио да нема сумње да треба да постоје приватни факултети и универзитети, али да има сумњу у квалитет.

Председник је такође изразио забринутост због све мањег броја деце у Србији.

„Када видим пуста села знам да ће да опусте и градови. Ове године ће око 300 учитеља бити технолошки вишак. То је крај државе“, закључио је Николић.