Прочитај ми чланак

Нека комшија плати порез!

0

Порезници у отаџбини покушавају да натерају грађане Србије да пријаве комшије који издају станове, а не плаћају порез. Дакле, уколико имате стан који издајете, а не плаћате порез држави будите на опрезу јер комшија може да вас пријави.

gradjevinarstvo-gradjevina-zgrada-zgrade-stanogradnja-stanovi-objekat-objekti-legalizacija-investicije-morguefile-com-jpg_660x330Путем сајта Порески аларм може да се пријави особа за коју се сумња да остварује и не пријављује приходе на основу издавања у закуп непокретности. Додатно су израђени флајери на којима се позивају грађани да испуне своје обавезе и да пријаве неплатише, као и да плате порез на приходе од издавања некретнина. Ови флајери требало би да почну да се деле у наредним данима по зградама, а на њему пише „Непријављивање прихода је порески прекршај! Поднеси пријаву!“.

Стручњаци сматрају да је на делу покушај власти да приволи грађане да раде посао институција, док психолози сматрају да ће људи почети сами да се пријављују због страха.

– Није на грађанима да раде посао за које су институције плаћене. С друге стране, када би држава уредно измиривала своје обавезе мотивисала би грађане да плаћају своје рачуне – сматра економиста Милан Ковачевић.

У шпијунирање позива и Електродистрибуција Србије која се труди да ангажује грађане да пријављују оне који нелегално развлаче каблове и краду струју.

Најдаље у позиву да цинкаре комшије отишао је својевремено Млађан Динкић, некадашњи министар финансија који је организовао акцију „Један позив мења све“. За сваку пријаву да трговац не издаје фискални рачун, грађанин је могао да добије 500 динара, што је пре 11 година износило око шест евра.

Колико ће садашње кампање уродити плодом остаје да се види, а грађани се либе да испуне своје обавезе, јер је држава годинама награђивала неплатише, опраштајући им дугове за струју, комуналије и ТВ претплату.

Јадиковка подстанара

Занимљив је коментар једног студента на форуму, који каже да би радо пријавио газдарицу код које станује, али га нешто кочи.
– Колико ми је газдарица узела пара за кирију, а притом бојлер који је она купила пре 20 година, ја морам да поправљам и мењам. Међутим, не плаћа ми се 20 одсто скупља кирија, јер ће терет пореза превалити на мене – јада се овај високошколац.