Прочитај ми чланак

НЕ ПРИЗНАЈУ: Ко је примио АстраЗенеку у Србији, не може да путује у ЕУ

0

Астразенека произведена у Индији, која је током пролећа давана и у Србији, није призната у појединим земљама Европске уније.

То, између осталог, значи да за грађане који су примили „индијску“ варијанту вакцине компаније Астразенека не важе привилегије попут ослобађања од обавезног негативног теста на ковид 19 или вишедневног карантина приликом уласка у поједине ЕУ државе.

У Амбасади Немачке у Србији Данасу је потврђено да путницима који долазе из Србије у Немачку авионом се не признаје Астразенека, коју је произвео Серум Институт Индије.

Ова вакцина носи назив „цовисхиелд“ и она није добила дозволу Европске агенције за лекове (ЕМА), јер таква дозвола није ни затражена.

ЕМА је претходно дала дозволу за Астразенека вакцину произведену на територију ЕУ – која носи назив „vaxzevria“. И „covishield“ и „vaxzevria“ су идентичног састава, али су произведене на различитим локацијама.

Да подсетимо, у Србију је крајем фебруара допремљено 150.000 доза вакцине ““цовисхиелд“”.

Немачка званично прихвата „ваxзевриа“ вакцину, као и остале вакцине које је ЕМА одобрила, али не и цепиво „цовисхиелд“ из Индије.

А које још стачно све државе ЕУ не прихватају Астразенеку из Индије нисмо успели да сазнамо током претходних дана ни у Министарству спољних послова, ни у Министарству туризма, ни у Влади Србије.

Информације са званичних сајтова појединих европских држава показују међутим да постоји још неколико њих које не предвиђају “повластице” за вакцинисане овим цепивом.

Тако се на пример на званичном сајту Кипра – CyprusFlightPass – међу вакцинама које та држава признаје не спомиње Астразенеца цовиесхилед, из Индије, већ само Астразенека ваxзервиа. То значи да они грађани који су примили цовиесхилед приликом уласка у ову земљу морају да прођу процедуре везане за обавезан ПЦР тест и евентуалан карантин.

Поред Кипра, и Данска признаје само вакцине које је одобрила ЕМА, а исто је случај и са Литванијом, али И Малтом, која иначе признаје српски зелени сертификат са QR кодом.

Питање признавања „индијске“ Астразенеке дошло је у фокус јавности почетком месеца односно након што су почеле да се примењују олакшице за путнике који су вакцинисани.

Свака ЕУ држава самостално одлучује о условима за улазак на своју територију и свака прописује које вакцине признаје.

Поједине ЕУ државе, као и Норвешка, одлучиле су да се држе само вакцина које је одобрила ЕМА, док су друге на своју листу укључиле и цепива која нису одобрена од стране ЕМА али су добила одобрење од Светске здравствене организације, што значи и „covishield“.

Одлука појединих земаља да признају само ЕМА одобрене вакцине потенцијално је створила проблем становницима Индије, који су вакцинисани управо АЗ Covieshiled цепивом, али и Велике Британије, где је према писању енгелске штампе дато пет милиона доза ове вакцине.

На другој страни, индијски медији су пренели прошле недеље да би у наредном периоду индијска АЗ цовиесхилед требало да добије одобрење ЕМА. Како су навели Астразенека је затражила да се Серум институт Индије прихвати као додатно место производње за Астарзенека „ваxзевриа“ вакцину, која је раније одобрена.

Потврде као услов за музеј

Европски медији првобитно су пренели да ни Француска неће признавати Астразенеку произведену у Индији. У Амбасади ове државе Данасу је међутим речено да признају вакцине АстраЗенеца независно од земље у којој су произведене. Овде су однедавно уведене мере које предвиђају повластице за вакцинисане. Они који су примили вакцину могу без ограничења да уђу у музеје, биоскопе, базене, док је осталима потребан негативан тест. С обзиром на ова нова правила, из Амбасаде Француске поручили су посетиоцима “да увек буду у стању да на увид пруже доказ о вакцинацији”.