Прочитај ми чланак

Натписи у Вуковару и на ћирилици

0

Вуковарска Самостална демократска српска странка планира да затражи измене уставног закона о правима националних мањина и равноправној употреби латиничног и ћириличног писма, пише Вечерњи лист.

У странци су ову одлуку донели након најновијег пописа становништва, који је показао да Срби чине 34, 8 одсто становништва у Вуковару. Идеја ове странке изазвала је велику пометњу међу осталим странкама које су тражиле одлагање одлуке о увођењу двојезичности.

– Уважавајући права свих националних мањина Републике Хрватске која се остварају позитивним законима, сматрамо да Вуковар из добро познатих разлога и места и симболике које заузима у историји стварања данашње слободне и независне Хрватске мора бити изузет од примене права на двојезичне натписе“, истучу из Хрватске демократске заједнице.

У овој странци додају да ХДЗ неће никада подржати промене Статута града Вуковара којим се омогућује постављање натписа на чирилици и латиници. Они сматрају да податак о заступљености српске националне мањине није веродостојан и захтевају од надлежних институција ревизију пописа становништва као и ревизију пописа бирача.

Маријан Павличек из ХСП-а рекао је да би се увођењем двојезичности изгубио мир и да су ратне ране још свеже.

У исто време из СДСС-а наводе да још нису донели коначну одлуку у вези са захтевом за увођењем права на равноправну употребу латинице и ћирилице у Вуковару.

„Ради се о праву које је уставним законом омогућено свим мањинама и оно није ни по чему ново. Исто то право већ остварују Италијани и Мађари у неким деловима Хрватске и нико не прави проблем нити поставља било каква питања. Мислим да не треба гледати у прошлост, него у будућност“, рекао је председник вуковарског СДСС-а Срђан Милаковић.

Овом одлуком се подразумева да би све табле на улазу у град биле на латиници и ћирилици, а исто тако би биле означене школе, улице институције па чак и место масовне гробнице на Овчари. Исти закон подразумева и да се сви обрасци који се буду издавали у Вуковару штампају на латиничном и ћириличном писму.

 

(Пресс, Вечерњи хр)