Прочитај ми чланак

Народ испред Скупштине: Вучићу, нећеш донети закон о отимању српске земље! (ВИДЕО)

0

Испред Народне скупштине у Београду почео је протест против усвајања криминалног и антиуставног Закона о експропријацији. Пратите уживо дешавања на сајту и "јутјуб" каналу "Србин инфо".

За данас је заказано је усвајање Закона о експропријацији у Народној Скупштини. Поводом тога бројне политичке и еколошке организације организују протест испред Народне Скупштине.

Протест је подржало више од 10 еколошких организација. Организације Еко стража, Заштитимо Јадар и Рађевину и Коалиција за одрживо рударство у Србији позвале су грађане да дођу на протест због закона који је у директном интересу страних улагача, конкретно компаније Рио Тинто.

„Законом о експропријацији држава може да вам узме стан, кућу, њиву, пословни објекат или било коју другу непокретност под изговором да је површина под националним интересом. У криминогеној држави то оставља велике могућности за злоупотребу, а прва и очекивана јесте експропријација земљишта у долини Јадра и на другим местима где је планирано отварање рудника литијума…Протест није наш и биће још других група, пишемо вам заједно само зато што смо заједно договорили да Вам упутимо позив. Биће и других група и легитимно је да се појаве СВИ грађани који хоће да зауставе увођење овог закона. Али свесно смо да ће се на скупу наћи и препознатљива политичка лица из опозиције, овим се ограђујемо да је било шта урађено у организацији са њима, одговарамо само за себе, јер власт једва чека да нас повеже све са једном од странака“, наводи се у позиву ових организација.

На протест грађане позива и Савез еколошких организација Србије (СЕОС) који чине Не дамо Јадар (Горње Недељице), Марш с Колубаре (Ваљево), Сувоборска греда (Прањани), Еко бригада Јагодина (Јагодина), Неко брине за Левач (Рековац) и Заштитимо Добрињу и околину (Добриња).

Позив за протест испред Народне Скупштине упутила је и Скупштина слободне Србије.

Они наглашавају да ови закони нису повезани искључиво са пројектима Рио Тинто и других рударских компанија, већ и са свим постојећим и будућим договорима државе са компанијама који ће, захваљујући овим законима, омогућити проглашавање јавног интереса и експропријацију земље грађана.

“Упозорићемо посланике да њихова улога у отимању земље неће бити прећутана и заборављена!”, поручили су на друштвеним мрежама.

Подсећамо, како се наводи у предлогу Закона, убудуће ће сви поступци око експропријације бити вођени по хитном поступку. Због чега се уводи хитност ако се смањују рокови поступања надлежних органа није објашњено.

Убудуће ће извођач радова моћи привремено, а за потребе смештаја радника, материјала, машина, да узурпира земљиште чак шест година.

Законски максимум је три године, али уз захтев корисника експропријације, узурпација земљишта може бити продужена на још три.

Једна од кључних измена односи се на члан 20. Закона о експропријацији.

У њему се наводи, између осталог, да Влада Србије може утврдити јавни интерес и „ради реализације пројеката за изградњу објеката од значаја или од посебног значаја за републику Србију, а пројекат се реализује на основу закљученог међународног уговора у којем је један од потписника Република Србија“.

Ово би у пракси могло да значи много тога.

Професор Горан Радосављевић објашњава да се та одредба може широко тумачити.

– То би, рецимо, могло да значи да сваки уговор о кредиту, који мора да прође верификацију Скупштине Србије, тиме постаје међудржавни. Тиме, потенцијално, сваки пројекат који се покрива тим кредитом може бити проглашен пројектом од јавног значаја – каже Радосављевић.

Иста ствар је и са стратешким партнерствима. Србија је таква документа потписала са Италијом, Француском, Азербејџаном, Уједињеним Арапским Емиратима.

– Дакле, ми имамо стратешко партнeрство са УАЕ. То значи да рецимо, ако Ал Дахри треба земљиште у Војводини као део неког будућег пројекта који произлази из стратешког партнерства, то може бити проглашено јавним интересом, а земља експроприсана (одузета уз накнаду) – објашњава саговорник.

За пројекат „Рио Тинта“ ствар би могла додатно да се олакша усвајањем измена закона о експропријацији. То је већ учињено, тврде стручњаци, Законом о референдуму.

Усвајањем закона о референдуму, у Србији неће бити потребно да изађе половина уписаних бирача, већ ће одлуку о било којем важном питању моћи да донесе мањина.

Став струке је да то може да се искористи за читав низ злоупотреба, пре свега на референдум о „Рио Тинту“, који је власт недавно најавила.

Закон о референдуму јесте усклађен са Уставом из 2006.

Међутим, струка наводи да је проблематично то што његовим усвајањем сада немамо цензус ни на референдуму на локалном нивоу. Хипотетички гледано, то би могло да значи да може да изађе 10 бирача и да одлуку доноси већина од тих 10 људи.