Прочитај ми чланак

НАПРЕДНО 3 године без моста: Чамцима превозе раднике и материјал за обнову Маглича

0

Запослени у Заводу за заштиту споменика у Краљеву и радници који су ангажовани на пословима обнове Маглича, морају чамцима да прелазе преко Ибра да би радили на рестаурацији тврђаве. Пешачки висећи мост, однео је набујали Ибар 2019. године, а градска власт у Краљеву три године ништа не ради како би се направио нови мост.

Катарина Грујовић Брковић, директорка Завода за заштиту споменика културе из Краљева, каже да су они добили средства за конзерваторске радове на тврђави Маглич први пут 2020. године од министарства културе и информисања и радови су започети 2020. у периоду када већ није било моста.

“Морали смо да се реорганизујемо, али и извођач радова који је добио посао на тендеру, када је у питању превоз грађевинског материјала и радника“, објашњава Грујовић Брковић.

Она каже да пренос грађевинског материјала не би био могућ ни на постојећем мосту, чак и да су средства добијена пре 2019. године, јер је у питању био пешачки мост преко којег није било могуће пренети скеле и комплетан грађевински материјал. Материјал је зато превожен скелама преко Ибра, а затим извлачен и преношен на само утврђење.

„Радници који раде на утврђењу, а који спавају на левој обали реке Ибар, свакодневно чамцима прелазе на Маглич како би радили, као и запослени Завода који учествују у конзерваторским радовима“, каже Грујовић Брковић.

Један од радника којег смо затекли у подножју Ибра каже да је веома напорно али и опасно возити чамац са радницима и материјалом на другу страну Ибра.

“Рецимо, пре 15 дана нисмо смели преко Ибра. Превише је био јак. Тек скоро смо почели да идемо. Чим се узводно слију бујични потоци, преласка нема”, каже овај радник.

До Маглича тренутно не могу ни туристи, осим оних планинарски настројених који долазе преко Столова. Директорка Завода из Краљева каже да тврђава званично није ни отворена за посетиоце и да боравак на њој није безбедан због радова који се изводе.

„Посетиоци који долазе пешке до Маглича преко Столова могу да стигну на безбедан начин, али бих искористила прилику да апелујем на људе који пролазе кроз тунел испод утврђења да на тај начин не доводе свој живот у опасност. Може им се десити да себе доведу у опасност, а да онда дођу до Маглича и да је извођач закључао улазна врата и да не могу да дођу до утврђења“, рекла је Грујовић Брковић.

Упитана шта се дешава са мостом, она каже да је обавестила локалну самоуправу и министарство културе да је реализација рестаурације тврђаве на почетку ове године отежана, јер је због велике количине снега на Копаонику и Голију порастао водостај Ибра и околних река и потока, због чега није било безбедно да се Ибар пређе чамцима.

„Немам информације о изградњи моста, нама остаје да се надамо да ће локална самоуправа учинити све да се изгради тај мост и да се обезбеди нормалан и безбедан прелаз преко Ибра“, рекла је Грујовић Брковић.

Пре две године били су покушаји да се обезбеде средства да се направи мост, али због тога што је само 8 милиона било опредељено за градњу моста нико није хтео да се пријави. Стручњаци кажу да је за градњу оваквог моста потребно између 15 и 20 милиона динара.