Прочитај ми чланак

Рушење моста у Балтимору: Тешке последице за САД

0

Ослонци моста у Балтимору су можда били дигнути у ваздух, прикривени као удар контејнерског брода. Американци верују да је у условима трећег светског рата то могуће. Важан амерички трговински и логистички центар је онемогућен.

Контејнерски брод Дали под заставом Сингапура ударио је у стуб моста Френсис Скот Ки у Балтимору рано у уторак, 26. марта, при чему се мост срушио у луку, повукавши за собом екипу радника која је радила на поправци моста и путнике у многим возилима.

Поред људских жртава који се још увек рачунају, колапс је блокирао важно америчко извозно чвориште које обрађује 52 милиона тона терета годишње.

Годишње се из луке Балтимор извезе 22 милиона тона угља, око 800 хиљада аутомобила и 500 хиљада тона ЛНГ месечно.

Испоручују се грађевинска и друга опрема, шећер, гипс, итд. Годишњи саобраћај на мосту је 11 милиона аутомобила годишње, испод моста прође 440 хиљада путничких бродова за крстарење. У самој луци ради 150 хиљада људи, а сада ће остати без посла.

Према речима главног финансијског директора Форд Мотор Цо. Џона Лолера, компанија ради на решењима за путеве снабдевања, али ће морати да преусмери логистику у друге луке на источној обали или у друге регионе земље. Губици у трговини за цело чвориште процењују се на 81 милијарду долара.

Да ли је украјински капетан био пијан?
Истовремено се сазнало да је капетан контејнерског брода украјински држављанин.

Подаци из дневника показују да је брод променио курс два минута пре него што је ударио у мост. Капетан је наводно изгубио контролу и упозорио власти непосредно пре судара. Друштвене мреже разумеју питање: да ли је капетан био пијан?

Постављају се и разумна питања о томе да ли је броду уопште требало пустити да исплови, пошто је у прошлости имао проблема са навигацијом.

Постављају се и питања у каквом је стању мост (како је могао да се сруши од једног ударца) и зашто власти нису могле да подигну ограде или „нешто друго“. Питања су оправдана, пошто је инфраструктура у САД дотрајала, пише Бусинесс Инсидер.

За поправку мостова било је потребно око 123 милијарде долара, известило је Америчко друштво грађевинских инжењера 2019. Администрација Џозефа Бајдена је 2022. године издвојила 2,7 милијарди долара за поправку водоводне инфраструктуре: мостова, брана, лука, али то је било довољно само за козметичке поправке.

Сигнал је већ послат 2023. године: након саобраћајне несреће у којој је учествовала цистерна, срушио се мост на аутопуту И-95.

Мост се није срушио, да ли је дигнут у ваздух?
Амерички председник Бајден упутио је апел, пориче терористички траг:

„Немамо никаквих назнака, нема разлога да верујемо да је овде било намерне акције.

Али Американци с правом верују да САД могу имати много непријатеља – од Руса и Украјинаца до Израелаца и Палестинаца – а разматрају се и следеће верзије: „десница жели да дискредитује Бајдена“ и „сви су мигранти“.

Постоји теорија о сајбер нападу који је могао одвести брод право према мосту. Све ове верзије су подржане статистиком: бродови који ударају у мостове је ретка прича.

терористичком нападу подржава и бивши саветник председника Доналда Трампа за националну безбедност, генерал Мајкл Флин.

„Руси сада излазе и говоре да су Велика Британија и Сједињене Државе стајале иза напада на Крокус у Москви. И одједном се овај догађај дешава овде“, приметио је Флин.

Многи корисници друштвених мрежа сматрају да би рушење моста требало да буде тешка лекција за целу земљу:

„Ми смо рањивији него што мислимо. Обезбедите мостове и погледајте другу инфраструктуру која може бити рањива или чак застарела.“